comScore

Beşiktaş Beşiktaş

BJK Haber: "Caner'i yakan 'dudak okuma' yöntemi kalktı"

13 Temmuz 2018, Cuma 11:16
BJK Haber:

Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezon talimatlarda yapılan değişiklik dikkat çekti.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de 2018-2019 sezonu önceesi TFF'nin talimatlarında değişiklikler yapıldı. Türkiye Gazetesi köşe yazarlarından Ömer Faruk Ünal, geçtiğimi yıl büyük tartışmalara yol açan "dudak okuma" yönteminin yeni sezonda olmayacağını söyledi. 
 

Köşe Yazarı Oku: Ömer Faruk Ünal'ın Türkiye Gazetesi köşe yazısı


"Sormadan soruşturmadan acele ile alınan karar, Federasyona geri adım attırdı. Geçen sezondan vaka olarak aklınızda ne kaldı diye sorulsa; “Caner'in hakem Mete Kalkavan'a ettiği küfür” olacaktır.

Öyle ki; o gün için talimatların bir şey yapamadığı o çirkin davranış sonrasından bütün kamuoyunun vicdanı sızlamıştı. Sonrasında talimat revize edilerek “Artık bundan böyle federasyon yargısının dudak okuyarak ceza verilmesinin” de önü açılmıştı. TFF'nin, bu radikal değişikliği bir ilkti. Bir benzeri yoktu. Lig devam ederken, kimseye sormadan (FIFA ve UEFA) yapılan bu değişiklik, yapıldığıyla kaldı. Bu talimat değişikliğinin yanlış olduğu çok kısa sürede anlaşıldı. FIFA kurallarına ve futbolun tabiatına aykırıydı.
FIFA bu konuda sadece ırkçılığı istisna tutarak dudak okuma yöntemiyle disiplin yargılamasına izin verirken TFF'nin bunu genişletmesi kabul görmedi. Ne TFF bu talimatı koyduktan sonra uygulayabildi, ne de bundan sonra uygulanması mümkündü!

Federasyon, 2018-19 öncesi bütün hukuk departmanlarını toplayarak, talimatları revize ederken; üstü çizilen ilk madde “dudak okuma ile disiplin yargılaması” oldu. Böylece yanlış hesap, Bağdat'tan döndü."

FutbolArena haber turu (20 Mayıs 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.