comScore

Beşiktaş Beşiktaş

BJK Haber: Beşiktaş'ta marka savaşı

19 Eylül 2018, Çarşamba 16:56
BJK Haber: Beşiktaş'ta marka savaşı

İnternette ve sosyal medyada Beşiktaş'ın tescilli markalarını kullanan mecralar ile Beşiktaş arasındaki hukuki savaş siyah beyazlı kulüp lehine sonuçlandı.

FutbolArena - Haber1903.com isimli web sitesinin 2015 yılında “haber1903.com” markası için Türk Patent Enstitüsü nezdinde yaptığı başvuruya Beşiktaş kulübü Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu'na başvurarak itiraz etti. Beşiktaş'ın itirazına karşılık haber1903.com sitesi ise konuyu Ankara 4.Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ne taşıdı. Firma markasındaki ayırt edici unsurun 1903 ibaresi olmadığı ve dolayısıyla patent başvurularının kabul edilmesi gerektiğini iddia ederek dava açtı. Beşiktaş kulübü ise mahkemeye gönderdiği savunmada, haber ve com kelimelerinin ayırt edici vasıflara sahip olamayacağını öne sürerek davanın reddini talep etti.

MAHKEME BEŞİKTAŞ LEHİNE KARAR VERDİ
 
Mahkeme ise inceleme sonucunda Beşiktaş kulübü lehine karar vererek açılan davayı reddetti. Yayınlanan gerekçeli kararda; Beşiktaş'ı sembolize eden simgelerden bir tanesi konumunda bulunan 1903 ibaresinin birebir kullanılıyor olması, davacı tarafın 1903 ibaresinin Beşiktaş'a aidiyetinin farkında olduğu ifade edildi.
 
Bahsekonu karar, Beşiktaş'a ait benzer tüm markaları kullanan mecralar için emsal teşkil etme özelliğine sahip. Buna göre siyah beyazlı kulüp, adında 1903, BJK, Beşiktaş gibi ibareleri kullanan ürünlere karşı ticari haklarını devralma hakkını elinde bulunduruyor.
Son dakika Beşiktaş Haberleri FutbolArena'da!
 

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!