comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'tan TFF'ye Talisca başvurusu! Belgede emsal kararlar gösterildi

20 Şubat 2018, Salı 00:10
Beşiktaş'tan TFF'ye Talisca başvurusu! Belgede emsal kararlar gösterildi

Beşiktaş kulübü Fenerbahçe derbisi öncesinde Talisca'nın Konyaspor maçındaki gördüğü sarı kartın iptali konusunda resmi başvuruda bulundu. 

FutbolArena - Süper Lig 22. haftasında deplasmanda Konyaspor ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş, Talisca'nın gördüğü sarı kartla ilgili resmi olarak cezanın iptali konusunda başvuruda bulundu. Siyah beyazlı kulüp TFF'ye gönderdiği başvuru metninde daha önceki emsal kararları örnek gösterdi. 


Talisca Fenerbahçe maçında oynayacak mı?


Beşiktaş kulübü Talisca'nın Konyaspor maçında gördüğü sarı kartın iptali konusunda TFF'ye resmi başvuruda bulundu. Siyah beyazlı kulüp, TFF'ye gönderilen resmi belgede daha önceki emsal kararları örnek gösterdi. İşte o kısım:

Kurulun, TFF'nun resmi internet sitesinde alınmış bulunan ve tarafımızdan ekte sunulan,  25.10.2007 tarih ve 23 sayılı toplantısında Rüştü Rençber,  22.11.2007 tarih ve 31 sayılı toplantısında Eduardo Luis Abonizio De SOUZA, 06.12.2007 tarih ve 35 sayılı toplantısında Kürşat DUYMUŞ hakkında alınan kararlarda hakem kararının aşikar ve ciddi olduğunun anlaşılması sebebiyle CEZANIN UYGULANMASINA yer olmadığına karar verdiği görülmektedir.(Ek-2,3,4) 

Özellikle Kürşat Duymuş hakkında verilen karar aşağıdaki ifadeleri içermekle birlikte Talisca'nın görmüş olduğu sarı kart ve neticesindeki 4. sarı kart olayına bire bir uyumludur. 

“Kürşat DUYMUŞ (Çaykur Rizespor futbolcusu) 02.12.2007 tarihinde oynanan Beşiktaş A.Ş.-Çaykur Rizespor Türkcell Süper Ligi müsabakasında; futbolcu Kürşat DUYMUŞ'un müsabakanın 60.dakikasında rakip takım futbolcusuna  yaptığı hareketin müsabaka hakemi tarafından  ihtarlık hareket olarak yorumlanması sonucu  gösterilen ve aynı sezon içerisinde Türkcell Süper Ligdeki müsabakalarında aralıklı olarak gördüğü ve ihraca dönüşmeyen 4.sarı kart olduğu anlaşılan  kartın,   dosya kapsamı ve özellikle izlenen yayıncı kuruluş maç görüntüleri karşısında ciddi ve aşikar bir yanlış karar (haksız  ihtar  -sarı kart- uygulaması) olduğu vicdani kanaatine varıldığından, Milletlerarası esaslara ve teamüllere uygun olarak ve 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 1. maddesi, Türkiye Futbol Federasyonu Çalışma, Usul ve Esaslarına Dair Ana Statü'nün 4/b ve 51. maddesi, Futbol Disiplin Talimatı'nın 1. maddesi, FIFA ve UEFA Disiplin Talimatları, 11.01.2005 tarih ve 948 sayılı FIFA Sirküleri uyarınca,  adı geçen futbolcuya bu müsabakada gösterilen söz konusu DÖRDÜNCÜ SARI KARTIN, BÜTÜN SONUÇLARIYLA İPTALİNE ve dolayısıyla 2007-2008 Futbol Sezonu Türkcell Süper Ligi Statüsü'nün 10/B-2  ve F.D.T:nın 63/c maddelerine göre; aynı kategorideki ilk resmi müsabakaya katılamama cezasının UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA  oybirliği ile karar verilmiştir. “ 

Öte yandan Beşiktaş Asbaşkanı Ahmet Nur Çebi, TRT Spor'a yaptığı açıklamada Daha önce birşeyin olmadığı bundan sonra olmayacağı anlamına gelmez. Haklıysak, hakkımızın iadesini talep ediyoruz. Biz talepte bulunduk. Bundan sonra onlar düşünsün." diye konuştu. 

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (22 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.