comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'ta Şenol Güneş'in cezasında gözden kaçan durum

28 Eylül 2017, Perşembe 17:58
Beşiktaş'ta Şenol Güneş'in cezasında gözden kaçan durum

Beşiktaş'ın Fenerbahçe derbisinde hakem Ali Palabıyık'a küfür ettiği tespit edilen Şenol Güneş'e bir maç ceza verildi. Bu ceza Beşiktaş'ın rakiplerini tatmin etmedi.

FutbolArena Detay - Beşiktaş'ın geçtiğimiz hafta sonunda karşı karşıya geldiği Fenerbahçe derbisinde 3 oyuncusu kırmızı kart görmüş ve Teknik Direktör Şenol Güneş de oyundan atılmıştı. 


Beşiktaş'ta Şenol Güneş'in en az 3 maç ceza alması mı gerekiyordu?


Beşiktaş'ta Şenol Güneş maçın hakemine yönelik hakareti nedeniyle sevk edildiği disiplin kurulunmda bir maç ceza aldı. 

Buna karşın PFDK'da yer alanda 41. maddeye göre Şenol Güneş'in 3 ila 7 maç arasında ceza alması gerekiyordu. 

İşte PFDK'da yer alan hüküm... SPOR HUKUKÇUSU EMİN ÖZTÜRK'TEN AÇIKLAMA

Öte yandan Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, Fenerbahçe - Beşiktaş maçının ardından Şenol Güneş ile Mahmut Uslu'ya verilen cezaları FutbolArena'ya değerlendirdi. 

ŞENOL GÜNEŞ'E VERİLEN 1 MAÇLIK CEZA...

"Anlaşılan o ki, Federasyon hukuk kuralının hakaretten yaptığı sevki, PFDK metin niteliğini değiştirerek sportmenliğe aykırı hareket sıfatına koymuştur. Bu çerçevede 1 maçlık ceza verildiği gözükmektedir. Tabi burada hukuken tartışma konusu olacak konu, küfür edildiği sabit ise neden bu maddeden sevkin olmadığı konusudur. Eğer hukuk kurulunun sevkinin hakem, gözlemci ve oradaki tespit edilen tutanaklardaki Federasyon yetkililerin kayıtları ise ve orada küfür edildiği tespit edildiyse, o takdirde bunun Federasyon Disiplin talimatnamesindeki cezası verilmeliydi. Bu açıdan PFDK'nın yapmış olduğu sevk nedenni değiştirmesi sorgulanabilir. Ancak eğer hakaret (küfür değil ama), daha farklı sportmenliğe aykırı hareket şeklinde algılanacak tavır varsa o takdirde 1 maçlık ceza yerindedir. Buna herhangi bir şey denmez. Burada önemli olan detay, gözlemci ve hakem tutanaklarında kullanılan ifadenin ne olduğudur."

Spor Toto Süper Lig ile ilgili tüm gelişmelere Süper Lig Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (30 Ekim 2020)