comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'ta Şenol Güneş'e verilen 1 maçlık cezada kritik detay! Emin Özkurt değerlendirdi

28 Eylül 2017, Perşembe 18:12
Beşiktaş'ta Şenol Güneş'e verilen 1 maçlık cezada kritik detay! Emin Özkurt değerlendirdi

Fenerbahçe - Beşiktaş maçının ardından Şenol Güneş ve Mahmut Uslu'ya verilen cezaları Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena'ya değerlendirdi. 

FutbolArena Özel - Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında Spor Toto Süper Lig 6. haftasında oynanan olaylı derbi maçının cezaları açıklandı. PFDK, Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'e 1 maç ceza verirken, bu karar sosyal medyada büyük tepki gördü. Fenerbahçe Asbaşkanı Mahmut Uslu ise maç sonrasında özellikle Caner Erkin hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle 45 gün hak mahrumiyeti cezası aldı. 


Beşiktaş'ta Şenol Güneş'e verilen 1 maçlık ceza kararı


Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, Fenerbahçe - Beşiktaş maçının ardından Şenol Güneş ile Mahmut Uslu'ya verilen cezaları FutbolArena'ya değerlendirdi. 

ŞENOL GÜNEŞ'E VERİLEN 1 MAÇLIK CEZA...
Anlaşılan o ki, Federasyon hukuk kuralının hakaretten yaptığı sevki, PFDK metin niteliğini değiştirerek sportmenliğe aykırı hareket sıfatına koymuştur. Bu çerçevede 1 maçlık ceza verildiği gözükmektedir. Tabi burada hukuken tartışma konusu olacak konu, küfür edildiği sabit ise neden bu maddeden sevkin olmadığı konusudur. Eğer hukuk kurulunun sevkinin hakem, gözlemci ve oradaki tespit edilen tutanaklardaki Federasyon yetkililerin kayıtları ise ve orada küfür edildiği tespit edildiyse, o takdirde bunun Federasyon Disiplin talimatnamesindeki cezası verilmeliydi. Bu açıdan PFDK'nın yapmış olduğu sevk nedenni değiştirmesi sorgulanabilir. Ancak eğer hakaret (küfür değil ama), daha farklı sportmenliğe aykırı hareket şeklinde algılanacak tavır varsa o takdirde 1 maçlık ceza yerindedir. Buna herhangi bir şey denmez. Burada önemli olan detay, gözlemci ve hakem tutankalarında kullanılan ifadenin ne olduğudur. 

"MAHMUT USLU'NUN AÇIKLAMALARI..."

Fenerbahçe yöneticisi Mahmut Uslu'nun ifadelerine ilişkin cezaya gelirsek... Anlaşılan o ki Federasyon, yöneticilerin futbolcuların özel hayatlarına ilişkin yapılan ifadeleri incitici ve zedeleyici bulmuş. Hatta bir anlamda da Caner Erkin'in kişilik haklarına saldıran nitelikte bulmuş görünüyor. Bu çerçevede Mahmut Uslu'ya 45 gün verilen hak mahrumiyeti cezası bu zeminde yerini bulmuş. Şuna dikkat etmek lazım. Kulüp yöneticilerinin polemik oluşturacak ifadelerden kaçınması gerekiyor. Bu sadece TFF'nin Disiplin talimatı çerçevesinde değil, 6222 sayılı kanun çerçevesinde için de geçerli. Bu ne ilk, ne son ceza yöneticilere verilen. Kaldı ki, bir futbolcunun özel hayatını bu şekilde dile getirmek kamuoyunda büyük tepki gördü. Futbol kulüpleri arasında bu tür gerginliği arttıran, sahaya da bunun sıkıntı olarak yansımasını sağlayan tutum ve tavırların cezalandırılması gayet normal. 

Spor Toto Süper Lig ile ilgili tüm gelişmelere Süper Lig Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (28 Ekim 2020)