comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'ta neler oluyor? Fatih Doğan ve Çağdaş Sevinç değerlendirdi

27 Aralık 2017, Çarşamba 19:36
Beşiktaş'ta neler oluyor? Fatih Doğan ve Çağdaş Sevinç değerlendirdi

Beşiktaş'ta transfer gündemini ve takımın ilk yarısında ortaya koyduğu performansı beIN Sports Detay programında Çağdaş Sevinç ve Fatih Doğan yorumladı. 

FutbolArena - Beşiktaş'ın gündemini beIN Sports Detay programında Çağdaş Sevinç ve Fatih Doğan değerlendirdi. Siyah beyazlıların ligin ilk yarısında sergilediği performansla birlikte taraftarların tepki gösterdiği Ricardo Quaresma dışında Cenk Tosun'un satılma ihtimline karşılık Çağdaş Sevinç'in görüşleri şu şekilde:

"HEYECANLI VE KALİTELİ BİR İLK YARI OLDU"
Heyecanlı ve kaliteli bir ilk yarı geçirdik. Yakın dönemde hiç olmadığı kadar seyir zevki yüksek maçlar oynandı. Son derece çekişmeli bir zirve yarışı oluyor. Aynı zamanda puan durumunda aşağı da buna benzer şekilde heyecanlı. Gol ortalaması uzun süre sonra maç başıda 3'ün üzerine çıktı. Bu olağanüstü bir rakam. Ben çok memnunum gidişattan. 

"KALİTELİ YABANCI SAYISININ ARTMASI"

Kaliteli yabancı sayısının artmasıyla ligde önemli fark yaratıldı. Yaşı geçmiş olmasına rağmen Süper Lig'de önemli katkı veren oyuncular oldu. Vagner Love örneğini söyleyebiliriz. Genel olarak yabancı serbestliğinin de ligin kalitesinin artmasına önemli katkıları oldu. 

"BEŞİKTAŞ'IN TEMEL SORUNU TAKTİKSEL AMA AVANTAJI DA VAR"

Beşiktaş ligin ilk yarısında son 7 senenin en düşük puanını aldı. Beşiktaş'ın temel sorunu taktiksel. Bir avantaj aynı zamanda. Beşiktaş'ın mevcut sorunlarını çözebilecek kalitede kadrosu ve teknik direktörü var. Devre arasında çok büyük fiyatlara futbolcu almalarına bile gerek yok. Sorunu kendi içerisinde çözebilecek kadro ve teknik direktörü var. Beşiktaş'ın 2 senedir farklı alternatiflerle denediği hücum sistemi artık rakipler tarafından ezberlendi ve iyi önlem alındı. Beşiktaş buna karşı yeni silahlar geliştiremedi. Temel problem bu. Beşiktaş 45 ortayla bir maçı tamamlıyor. Eskiden bütün hücum alternatiflerini deniyordu Beşiktaş. Son dönemde ise sadece orta deniyor takım. Rakipler de buna önlem aldı. 


Beşiktaş'ta Quaresma gönderilmeli mi?


Beşiktaş'ta son haftalarda taraftarların da tepki gösterdiği Ricardo Quaresma hakkında konuşan Çağdaş Sevinç şunları söyledi:

Beşiktaş'ta sorunun kaynaklarından biri de Quaresma bana kalırsa. Bireysel tercihiyle topu çok fazla kendi kontrol etmek istemesi, atakları kendi yönlendirmek istemesi Beşiktaş'ın hücum oyununa zarar veriyor. 25 ortayla maçı tamamlıyor. 10 yapsa, kalan 15'inde Beşiktaş içeri girmeyi denerse bunun 5'inde net gol pozisyonu yakalayacak. Çünkü baktığımızda ligin ilk yarısında en çok topa sahip olan, en çok şut çeken, isabetli şut çeken, pas yüzdesi yüksek olan ve en çok korner kullanan takımı Beşiktaş ama gol atanlar sıralamasında 6. sırada. Talisca ve Oğuzhan 10 numarada olmayacak. Oraya bir transfer lazım. Onun dışındaki problemleri oyun sistemini değiştirerek Beşiktaş çözebilir. "SOSA'DAN SONRA 10 NUMARADA SIKINTI YAŞANDI"

Sosa'dan sonra Beşiktaş 10 numara pozisyonunda zorlanıyor. Talisca geçen sene ekstra insiyatif alıyordu ve şutlarıyla bu açığı kapatıyor. Şenol Güneş 10 numara pozisyonunda herkesi denedi ama bu yıl hem Talisca, hem Tolgay, hem de Oğuzhan o bölgede başarılı olamadı. Şenol Güneş'i de bu yüzden anlayabiliyorum. 


Beşiktaş'ta Cenk Tosun'un golleri


Cenk Tosun'un ligdeki performansına değinen Çağdaş Sevinç, "Cenk Tosun'un Beşiktaş'ta lig performansı da düşük. 8 gol attı, 5'i penaltıdan. Diğer gollerin bir bölümü de fark açıldıktan sonra geldi. Yani Cenk Tosun'un lig maçlarında Beşiktaş'ta işe yarayan gol sayısı çok az bu da ciddi bir problem." diye konuştu. 

"FİKRET ORMAN DOĞRU BİR TAKTİK YÜRÜTÜYOR"

Fikret Orman'ın yürüttüğü stratejiyi takdir ediyorum. Eylül'de Crystal Palace'ın teklifi geldiğinde herkes satın diyordu, satmadılar ve Şampiyonlar Ligi'nde parlayan Cenk Tosun bugün fiyatını katladı. İngiltere piyasasında ödenen rakamları düşünürsek, Cenk bu rakamları hak ediyor. Fikret Orman ve Beşiktaş yönetimi doğru strateji yönetiyor. 


Beşiktaş'ta Cenk Tosun satılacak mı?


Beşiktaş'ta ara transfer döneminde Cenk Tosun'un satılma ihtimaline karşılık konuşan Çağdaş Sevinç, "Negredo şu ana kadar mücadelesiyle taraftarın beğenisini kazandı. Gol performansı iyi değil. Ligin ikinci yarısında Aboubakar gibi bir sıçrama gösterirse, Negredo bunu götürür. Ancak iyi kalitede bir golcü için Beşiktaş, Cenk'ten gelen bütün parayı harcamış olacaksın. Yerini dolduralım diye çok büyük maliyetle transfer yapmasına karşıyım Beşiktaş'ın." ifadelerini kullandı. 


Beşiktaş Arda Turan'ı transfer edecek mi?


Beşiktaş'ta son dönemde transferi en fazla konuşulan isimlerin başında gelen Arda Turan hakkında konuşan Sabah Gazetesi'nden Fatih Doğan, "Arda transferi şu an itibariyle Talisca'nın satılmasına bağlı. Eğer Talisca ayrılırsa Beşiktaş o zaman değerlendirecek gibi görünüyor. Fikret Orman kızlarıyla birlikte şu anda Afrika'da tatilde ve Ocak ayında Antalya kampına katılacak. Bu süreçte yeni gelişme olma ihtimali düşük." diye konuştu. 

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

SON 24 SAATTE NELER YAŞANDI?

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.