comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'ta Necip Uysal ve Metin Albayrak'tan gençlere tavsiyeler

16 Kasım 2017, Perşembe 22:07
Beşiktaş'ta Necip Uysal ve Metin Albayrak'tan gençlere tavsiyeler

Beşiktaş'ın kaptanı Necip Uysal ve yönetim kurulu üyesi Metin Albayrak, BJK TV'de İdol programının konuğu oldu.

FutbolArena - Beşiktaş'ta yönetim kurulu üyesi Metin Albayrak ile takım kaptanı Necip Uysal, BJK TV'de İdol programına konuk oldu...

Güler Akgün'ün konukları olan Albayrak ve Uysal sırayla söz aldılar...


Beşiktaş'ta Metin Albayrak'ın altyapı yorumu


Metin Albayrak: "Bizim için çok önemli bir gün. biz geçmişimize baktığımızda da alt yapı kültürü hep var olan bir kulübüz.. Tarihimizde bunu gösteriyor zaten. Hocalarımızla beraber çalışarak bir vizyon çizdik ve o strateji de ilerliyoruz. Tabi ki en büyük beklentimiz Beşiktaş'ın önemli ve ana iskeletini koruyup Beşiktaş kültürü ile yetişmiş altyapıdan gelen çocuklarımızı çoğunlukla oynatmak. Bu bilinçle çalışıyoruz. Kaptanımızda bu yollardan gelmiş ve hala Beşiktaş forması taşıyor. Kişiliği ve karakteri ile çok büyük bir örnek. Ondan alacakları öğrenecekleri tavsiyeler, öneriler çok büyük değer katacak hayatlarına..."


Beşiktaş'ta Necip Uysal'dan altyapıya mesaj


Necip Uysal: "Burada olduğum için çok mutluyum. Genç oyuncular ve hocalarım karşımda. Tabi ki bu süreç kolay değil. Buralara gelmek ve kalıcı olmak çok önemli. Benim buralara gelmem de hocalarımın katkısı çok büyük. Beni en iyi şekilde hazırladılar A Takıma gelebilmem için. O zaman ki şartlarda iyi şekilde ilerledi benim için. Sonunda A takıma çıktım ve kalıcı olmayı başardım. Hala da devam ediyorum. Ben Beşiktaş altyapıya girdiğimde bi hedefim yoktu açık söylemek gerekirse ama oynamaya başladıktan sonra kendime yavaş yavaş hedef koymaya başladım ve A takıma çıkıp kaptan olmayı şampiyonluklar yaşamayı istiyodum. Ben bunların hepsini başardım Allaha şükürler olsun. Buralara gelmek kolay olmadı. Ben oynarken toprak saha vardı burada ama şimdi tesisleri gezdiğim zaman şartlar çok daha iyi olmuş yönetimimize burdan teşekkür ederim. Dediğim gibi çok çalışıp pes etmemek lazım. Böyle olduğu zaman bi yerden kapı açılıyor ve Allah yardım ediyor..."
"BEŞİKTAŞ TÜRKİYE'DE ALTYAPIDA EN ÖNDE"

Güler Akgün: Metin Bey fulya tesislerimiz her geçen gün yenileniyor güzelleşiyor. Bu iş aslında altyapı ve akademi oyuncularımıza hayatlarında daha güzel kapılar açacaktır. Siz ne dersiniz bu konu hakkında ?

Metin Albayrak: Tabi ki. Zaten bişey vermeden almak Allah'a mahsus. Bişey vericez ki isteyelim. Aynı şeyi söylüyorum. Türkiye de altyapı bayrağını en önde Beşiktaş olarak biz taşıyoruz. İşte hocalarımızın çoğu buralardan gelmiş büyük emekleri var burada çalışıyolar. Bizde layık olmaya çalışıyoruz. Bu topraklarda doğmuş yetişmiş çocuklar neden başarılı olmasın. Yabancılardan ne farkımız var? Onlar da insan. Tek farkları çok çalışıyolar ve kendilerine hedef koyuyorlar. Altpılarımızda ki oyuncularımızın hepsinin hedefi futbolcu olmak ve A takıma çıkmak. Peki oraya gelebilmek için ne yapmamız gerekiyor? Önce bedenen para kazanıcakları için bedenlerine çok iyi bakmaları lazım. İyi beslenip iyi dinlenmeleri lazım. Saha içi işin en son kısmı. Zaten yetenekli olduğunuz için buradasınız. Hep büyük hedefler koyun kendinize. Sadece Beşiktaş değil. Avrupada çok büyük kulüplerde de oynayabilirsiniz. Bunun için Kendinize büyük hedefler koyun. En önemlisi kendinize inanmak. Bizim işimizde sizlere daha iyi saha ve zeminler hazırlamak. Hocalar sahalar doktorlar vs.. Akademi ve altyapı ile ilgili yeni projelerimiz var. Bunu da 1 ay sonra zaten Başkanımızda kamuoyuna açıklayacak. Hedefimiz Daha iyi modern avrupanın en üst seviyelerinde olan bir akademi ve altyapı oluşturmak. Bunun için çalışıyoruz...

NECİP UYSAL'IN BEŞİKTAŞ'A TRANSFERİ...

Gürler Akgün: Kaptan şerefiyle oynayıp hakkıyla kazanan bir caminanın evladısın. Buraya ilk geldiğin günü hatırlıyor musun? Bize anlatır mısın?

Necip Uysal: Tabii ki. İlk geldiğimde ben Bayrampaşa'da oturuyordum o zamanlar. Çok heyecanlanmıştım transfer olduğumu duyunca. İlk babam görüşmeleri yapmıştı. Benim içinde çok önemliydi. Oralardan Beşiktaş'a gelmek. O günleri unutamıyorum. O haberi alınca okuldaydım zaten eve nasıl geldiğimi bile hatırlamıyorum. Çok heyecanlıydım çok mutlu olmuştum.

NECİP UYSAL'DAN GENÇ FUTBOLCULARA TAVSİYELER...

Gürler Akgün : Kaptan senin gibi çok uzak yerlerden Anadolu'dan gelen kardeşlerimiz var. Onlara tavsiyelerin nelerdir? Bize biraz tavsiyelerinden, hayat görüşlerinden bahseder misin ? Necip Uysal olmanın iksiri nedir? Formülü nedir ?

Necip Uysal : Tabii ki. Dediğim gibi bence önemli olan iyi insan olabilmek. Futbolculuk tabi ki önemli ama 2. planda benim için.. Öncelikle amacım Ülkeye iyi bir insan ve yararlı olabilmek. Yaşayış ve hayat tarzın çok önemli. Beslenme, uyku düzeni yaşayış biçimin düzgün olmalı. İdmanlarını, çalışmalarını aksatmadan eksiksiz yapmalılar. Zaten yetenekleri de varsa Allah yardım ediyor ve gerisi geliyor. Şimdi yaşları küçük ama İleride gece hayatları da olmamalı. Uyku düzenleri ve çalışmalarına devam edicekler herzaman.. Bunlara dikkat etmeleri lazım. Ben idmanlardan sonra bile çalışırdım şimdi de çalışıyorum. Hiç bir zaman hırsımı kaybetmedim. Oynamasam bile idmanıma çıkıp en iyi şekilde çalışıyorum. Ondan sonrası Allaha ve hocaya kalmış...

Gürler Akgün : Kaptan çok önemli seviyelere çıktın. Şampiyonlar ligi, Milli takım gibi seviyelere yükseldin. Çıtanı her geçen gün arttıyorsun. Tam bir idol olabilecek duruma geldin. Milli Takım sürecini bize biraz anlatır mısın ?

Necip Uysal: Ben ilk milli takıma gittiğim zaman paf takımda oynuyodum. A takıma kadar yükselmiştim sonra bişeyler oldu ve tekrar paf takıma döndüm. Orası çok önemli aslında. A takımla idmanlara çıkıyodum sonra hoca değişikliği oldu ve A2 takımına geri döndüm. Orada çok iyi 1 sezon geçirdim. Ordan Ümit milli takımına gittim. Orada çok iyi 2-3 maç geçirdim. Ondan sonra A takıma gideceğim hakkında yazı geldi ve tekrar A takıma çıktım. Milli takım sürecim oradan başlıyor. Benim için dönüm noktası oldu hayatımda...

Gürler Akgün: Kaptan sen diyosun ki, ben A takıma çıktım ardından tekrar paf'a döndüm. Bunun hala örnekleri var. Kardeşlerimiz sizinle antremanlara çıkıp tekrar u21 ile maçlara devam ediyolar. Burada ki kardeşlerimiz de gün geldiğinde aynı süreçleri yaşayacaklar. En ufak bir hareketi görmeleri bile burada hayatlarını değiştirebilir mi?

Necip Uysal: Tabii ki. Ben bunun hep örneğini veriyorum. Bazen idmanlarda sakatlık olmasın diye müdahale etmeyeyim girmeyeyim gibi hareketler oluyor. Bunlardan kaçınmalarını söylüyorum. Çünkü ortada bir ekmek var ve bunu yemen lazım. Oraya çıktıktan sonra mücadele vereceksin. Sen oraya çıktığın zaman çalışacaksın basıcaksın. Burada isim yok. Altyapıdan gelmişsin hak edip A takıma çıkmışsın. Hedefin orada kalmak ve bunun için savaşman gerekiyor. Arkadaşlara hep bunu öneriyorum ve söylüyorum. Cesaretli olun korkmayın... Gönül ister ki burada her arkadaşımız çıkıp oynasın ama bazen futbolun gerektirdiği şeyler var. Sonuçta herkes o seviyelerde oynayamayabilir. Ama seviyorsan, çok çalışıp bırakmayacaksın. Küsmek olmaz bu senin işin böyle kabul edip daha fazla çalışacaksın...


Necip Uysal'ın Ertuğrul Sağlam ve Eduard Cisse anısı


Gürler Akgün: Kaptan hayatında şunu mu gördün? Korkmayın, cesur olun cesaretli olun, asla cesaretinizi kaybetmeyin ve gün gelicek o kapıyı siz kendiniz açıcaksınız?

Necip Uysal: Ben Ertuğrul Sağlam zamanında Avusturya'ya kampa gittim. O zaman orta sahada Cisse oynuyodu. Cisse bana o zaman çok sert bir müdahalede bulundu baya darbe aldım ayağım kanadı. Ertuğrul Sağlam yanına çağırdı baktı iyi iyi güzel olmuş dedi. Sonrasında bi pozisyonda bu sefer ben Cisse'ye çok sert girdim. Sonra Ertuğrul Sağlam yine beni yanına çağırdı gel dedi ben bişey söyleyecek zannettim. Bana aferin böyle devam et dedi orada. Ben öyle diyince daha da moral buldum rahatladım daha rahat girmeye başladım herkese.. (gülerek)

Gürler Akgün : Bir çok anıların vardır geçmişinde. Aklında olan anılarını paylaşır mısın ?

Necip Uysal : İlk çıktığım zaman A takım kampına Ertuğrul Sağlam vardı yine. O kampa gitmek için 1 hafta falan kiralık oyuncular ve (altyapı) bizlerle kamp yaptı. Ordan seçilip gidicektik. 2 takım oynuyoruz dakika 15 beni oyundan aldı. Sonra çok düşündüm heralde götürmeyecek niye çıkardı beni diye. Kafamda bir sürü soru. Sonrasında bitti artık dedim... Gidiyodum, öncesinde duş falan aldım. Sonra malzemeci geldi yanıma hoca seni çağırıyor dedi. Tekrar paf takımda devam et diyecek diye düşündüm. Hoca bana eşyalarını topla hazırlan yarın kampa gidiyoruz dedi. O zaman çok mutlu oldum çok güzel bi olaydı benim için..

Gürler Akgün : Güzel anıymış. Şunu da sorayım. Hep tabi hayat insanın istediği gibi gitmiyor. Arada Buhran dönemleri de oluyor. Senin böyle bir dönemin oldu mu?  Olmayacak kötü gidiyor işler dediğin zamanlar oldu mu ?

Necip Uysal : Yok, olmayacak diye düşünmedim. Sonuçta tabi ki benim hedefim A takımda oynamaktı. Ama olmazsa da hiç bir zaman umudumu kaybetmedim. Burada olamazsam bir yerde olurum elbet dedim. Çünkü futbolu seviyorum. Zaten umudumu kaybetseydim buralarda olamazdım...

"ALTYAPIDAN GELENLER CESUR OLMALI"

Gürler Akgün : Çok iyi bir noktadasın. Peki movitasyon kaynakların nelerdir ? Altyapı zamanlarında ve A takımda bile nasıl motive ediyosun kendini ?

Necip Uysal : Dediğim gibi ben idmana çıktığım o zamanlar hep mücadele ettim, bastım, korkmadım. Herhangi bir oyuncu benden üstün demedim. Altyapıdan gelen oyuncunun düşüncesi bu olmalı. Çekinmeyecek, korkmayacak, cesur olacak. Böyle olursan bir tık öne geçiyorsun o zaman...


Metin Albayrak'tan Necip Uysal yorumu


Gürler Akgün : Sayın Albayrak sizin tavsiyeniz nelerdir ? Türk sporu için önemli bir yöneticisiniz. Türk basını sizin ağzınızdan çıkan sözlerle önemli gündemler yaratır. Yönetici gözüyle siz neler söylemek istersiniz ?

Metin Albayrak : Başlangıçtan beri kaptanla birlikte aynı şeyleri söylüyoruz. Her şeyden önemlisi kendilerine bir meslek seçmişler, hedefleri futbolcu olmak. Onun için ben futbol dışı faktörlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Onlar da nedir ? Kendilerine çok iyi bakmalılar. Bugün kaptanın hala başarılı olmasının en büyük sebebi fiziksel gücünün çok iyi olması ve ekstra antrenmanlar yapması. İnsanın her şeyden önce kendisini çok iyi tanıması gerekiyor. Eksiklerini bilip de onları tamamlaması gerekiyor. Diyebilirsiniz ki benim şu özelliğimde bir eksiklik var bunu daha iyi yapabilmem için ekstra çalışmaya ihtiyacım var. Yani futbolda çalışmak, çalışmak, çalışmak, ekstra çalışmak, kendini geliştirmek çok önemli. Buradaki hocalarımızın hepsi de ekstra çalışarak başarmışlar. Benim kardeşlerimize en büyük tavsiyem bir kere çok iyi dinlenmeliler, gelişimlerini iyi tamamlamalılar. Çok çalışacaklar ve hedef koyacaklar o formayı ben bir gün giyeceğim ve Vodafone Park'a Beşiktaş formasıyla çıkacağım diye kendini hayal edecek. Çünkü örnekleri var işte karşınızda oynuyor. Hayal etmiş, çalışmış, başarmış orada demek ki olabiliyor. Olamayacak hiçbir şey yok. Herşeyden önce kendilerine inanacaklar, çalışacaklar, bizler yanlarındayız. Hocalarımız her gün burada. Onlara teşekkür ediyorum. Sağolsunlar müthiş bir mücadele veriyorlar sabahtan akşama kadar 7/24 çalışıyorlar yani haftasonları yok. Hepsi de forma aşkı için çalışıyorlar. Ben kardeşlerimizin hocalarımızdan daha fazla çalışmasını istiyorum. Ben hemen hemen bütün grupları tanıyorum. Maçları da elimden geldiği kadar takip ediyorum ve çok da keyif alıyorum. Bazı oyuncularımızı A takımda hayal ediyorum. Diyorum ki mesela şu çocuk Quaresma'nın yerinde oynayabilir diyorum neden oynamasın ? Çünkü o yetenek var. Ama oraya gelebilmek için kaptan da söyledi çok çalışacaksın, inanacaksın, Allah da çalışanın yanındadır zaten önünü açar. Her şeyden önce inanmak. İşte orada yazıyor hiçbir şeyden vazgeçme çünkü vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir. Benim en büyük hayalim Beşiktaş'ın 11'inden minimum 8 kişinin altyapımızdan olması. O zaman da şampiyonluğa imzamı atarım. Bu sürdürülebilir bir başarıdır. Çünkü sürdürülebilir başarıyı getirebilmek için o kültürden gelinmesi lazım. Kaptanımız Necip'in de forma aşkı buradan geliyor.

"ALLAH NECİP'TEN RAZI OLSUN"

Gürler Akgün : Kaptan ne görev alsa yapıyor. Stoper oynadı, sağ bek oynadı, orta saha oynadı.

Metin Albayrak : Ondan Allah razı olsun. O zaten bizim evladımız. Onun için konuşmaya kelimeler yetmez. Ne görev verdiysek aldı. O hiçbir görevden kaçmaz. Kaleci bile olur. Beşiktaş yeter ki ihtiyaç hissetsin. Çok karakterli bir oyuncudur kendisi. Bugün iki sene üst üste şampiyon oluyorsak bu başarının en büyük mimarı takımdaki arkadaşlık ortamını sağlayan kaptanımızdır. Oğuzhan ve Cenk gibi oyuncularmızda bu birliktelikte önemliler.

Gürler Akgün: Kaptan sizin sosyal hayatınız da birlikte geçiyor.

Necip Uysal: Tabiki hep beraberiz. Yaşlarımız birbirine yakın olduğu için arkadaşlığımız da çok daha iyi oluyor. Arkadaşlığımız iyi olduğu sürece bunu sahada da gösterebiliyoruz.

"ŞAMPİYONLUĞUN MİMARI TÜRK OYUNCULARIMIZ"

Gürler Akgün : Dışarıda sürekli birlikte vakit geçirmeniz sahaya da yansıyor.

Metin Albayrak : Yaşlar yakın olunca kaynaşmaları da daha çabuk oluyor ve birbirlerini çok iyi tanıyıp yakın arkadaşlıklar kurabiliyorlar. Dışarıdan gelen oyuncular da bu ortama uyum sağlıyor. Bizim şampiyonluğumuzdaki en büyük mimarlar Türk oyuncularımızdır.

Gürler Akgün : Kaptan takımdan bahseder misin yabancılarla nasıl ilişkiler ? Mesela videolar çekiyor Babel görüyoruz. Geçen hatta sen de vardın videoda...

Necip Uysal : Babel zaten herşeyi çekiyor. Türk oyuncuların karakteri kadar gelen yabancıların karakterleri de önemli. Bize uyum sağlayabilen yabancılar oldular hepsi. O yüzden bu farklılık oldu. Burada bir sürü yabancıyla çalıştım ama iki senedir gelen her futbolcu bizim takıma uygun olup uyumu sağladılar. Hepsiyle aram çok iyi. Tam bir aile ortamı var.

Gürler Akgün : Takım olmak burada önemli olan doğru mu ?

Necip Uysal : Tabiki burada oynayıp oynamamak önemli değil o an şampiyonluk önemli herkes fedakarlık yaptı öyle bir takımız o yüzden hep başarılı oluyoruz. Bazen içinden beni oynamam gerekiyor diyorsun ama şartlar öyle olmuyor.Takım için ayak uydurman lazım öyle düşündüğün zaman başarı geliyor. Yedek kalsan bile küsmemen lazım.

Metin Albayrak : Güzel bir örnek vereyim hem kaptandan hem Cenk Tosun'dan. Cenk hem takımımızın hem milli takımımızın önemli oyuncusu bize çok katkı sağlıyor. Demba Ba, Mario Gomez, Aboubakar hep yedek kaldı ama hiç yılmadı, çalıştı ve başardı. Negredo önemli bir santrafor, yabancı ama onun arkasında şuan. Kaptan da aynı şekilde. Bilic'in söylediği bir şey vardı. Benim 11 tane Necip Uysal'ım olsa her sene şampiyon olurdum. Bunun sebebi karakterinden dolayı. Saha içi, saha dışı müthiş bir fedakarlık örneği gösteriyor ve sürekli çalışıyor. Bu bir hocanın en çok istediği şeydir. Bazen yedek de kalabilirsin, hocanın sistemine de uymayabilirsin hayatta bunlar hep vardır. Ama yılmayıp çalışacaksın ve kimseyi suçlamayacaksın, kendine bakacaksın. Çünkü ilahi adalet diye bir şey var. Allah çalışana yardım eder ve o formayı bir gün alırsın.

Gürler Akgün : Erciyes maçında Bilic'le, Porto maçında Şenol Güneş'le bir görüntün var. İki hocanın ilgisi aslında hocaların sözünü dinlemekle alakalı değil mi ?

Necip Uysal : Tabiki. Erciyes maçında asist yapmıştım. O arada su içmeye gitmiştim. Sağ bek oynuyordum o maç. O ara Bilic'le bir iletişimimiz oldu. Öbür tarafta ise Porto maçında oyuna giriyordum. O an gole çok sevinmiştim. Bir anda oldu her şey.


Necip Uysal: "En çok zorlandığım futbolcu Alex"


SORULAR

Moşe Kalafat : Necip abi hoşgeldin. Ben U17 takımında sol bek ve sol açık oynuyorum. Sana sormak istediğim karşısında en çok zorlandığın futbolcu kimdir?

Necip Uysal : Alex'e karşı zorlanmıştım. O zaman orta saha oynuyordum. İlk zamanlarımdı. Alex beni çok zorlamıştı.

Samet Ceylan: Necip abi hoşgeldin. Beşiktaş hayatına neler kattı ?

Necip Uysal : Her şeyi kattı diyebilirim. Burada olmamın nedeni Beşiktaş zaten. Her yerde tanınıyorsun. Benim hayatım, her şeyim Beşiktaş. Beşiktaş olmasa buralarda olamazdım.

Avtan Düşiyev : U14 takımında oynuyorum. Mevkim sol açık. Futbolun hayatınızdaki konumu nedir ?

Necip Uysal : Futbol benim her şeyim. Futbolsuz yaşayamam. Futbol oynamaya başladıktan sonra çok rahat bir yaşamınız olmuyor. Bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyor. Gezemiyorsunuz, her şeyi yapamıyorsunuz. Bunlar önemli şeyler. Bunlardan feragat edince zaten bir yerlere geliyorsunuz ben de bunları yaptım.

Görkem Özen : Necip abi hoşgeldin. Beşiktaş U14 takım kaptanıyım. Mevkim orta saha. Maçlara çıkarken nasıl konsantre oluyorsun ?

Necip Uysal : Maça gitmeden önce ailemi arıyorum. Ondan sonra maça giderken duamı ediyorum. Fazla kişiyle konuşmam, ısınmamı yapıp maça çıkıyorum.

"EN ÇOK ZORLANDIĞIN POZİSYON?"

Emir Ali Demirkollu : Üç farklı mevkide oynadın. Seni en çok zorlayan mevki ve oyuncular hangisiydi ?

Necip Uysal : Orta sahayım normalde ama hoca ne derse onu yapmanız gerekiyor. Ben de elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum. Önemli olan sahanın içinde bulunmak.

"VİERA'YI ÇOK SEVİYORDUM"

Halil Duman : U17 takımı stoperiyim. Örnek aldığınız sporcu hangisi ?

Necip Uysal : Eskiden Viera vardı. Onu çok seviyordum. Onun gibi olmayı herkes ister.

Gürler Akgün : Bu hoş sohbet için teşekkür ederiz. Kaptan son sözlerini alalım ve programı kapatalım.

Necip Uysal : Soz sözüm hiç bir zaman umudunuzu kaybetmeyin, her zaman bir hedefiniz olsun. İnşallah günün birinde aranızdan birileriyle oynama şansımız olur. Son sözüm budur.

Metin Albayrak : Ben de kaptanımıza çok teşekkür ediyorum geldiği için. Bu güzel sohbeti kardeşleriyle hocalarıyla ve bizimle paylaştığı için. Söyleyecek çok bir şey yok. Burada sadece şunu göstermek istiyoruz. Burada Beşiktaş camiasının verdiği önemi ve değeri göstermek istiyoruz. Karşılarında canlı bir başarı hikayesi var. O hikayeyi de kendisi yarattı. Bu günlere gelen de kendisidir. Ona teşekkür ediyorum geldiği için. Futbol hayatında başarılar diliyorum. O bir tanedir. Onu çok seviyoruz.

Gürler Akgün : Hem size hem hocalarımıza hem kaptanımıza hem de kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz. Programı noktalandırıyoruz.

Beşiktaş ile ilgili tüm gelişmeleri Beşiktaş Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)