comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'ın sorunu isabetsiz orta ve şutlar!

14 Aralık 2017, Perşembe 21:58
Beşiktaş'ın sorunu isabetsiz orta ve şutlar!

Beşiktaş, Süper Lig'de bu sezon geçen iki yıldaki performansını sergileyemiyor. Peki, Beşiktaş'ta yolunda gitmeyen ne? Gelin birlikte bakalım.

FutbolArena Analiz - Beşiktaş, Süper Lig'de son iki sezonda şampiyonluğa ulaşırken bu sezon 15. hafta itibariyle 4. sırada kaldı ve özellikle Anadolu takımlarına karşı çok puan kaybetti. Beşiktaş'ın geçen iki sezondan farklı olarak bu sezon yapamadığı ne? Kartal Anadolu takımlarının direncini neden kıramadı? Ricardo Quaresma ve Anderson Talisca fayda mı yoksa zarar mı getiriyor? Gelin birlikte bakalım...


Süper Lig'de en çok orta yapan takım Beşiktaş


Beşiktaş geride kalan 15 haftada ligin açık farkla en çok orta yapan takımı. Şüphesiz bu ortalar, dönen topları da topladıkça rakipleri boğmak için çok faydalı ancak Beşiktaş rakiplerini hapsetmesine rağmen kilidi kıracak golü atamıyor. Sürekli ortalarla sonuca gitmeye çalışan Beşiktaş'ı, kendi ceza sahasında kalabalık olarak kümelenen takımlar savuşturabiliyor. 

Quaresma'nın ortaları üzerinden ataklar geliştiren Beşiktaş, OPTA'nın verilerine göre bu sezon tam 289 isabetsiz orta yapmış. Maç başı 19.3 isabetsiz orta yapan Beşiktaş, ataklarını olgunlaştırmadan bitiriyor. Lig'de 106 isabetli orta ile en çok isabetli orta yapan takım da Beşiktaş ancak Kartal bu sezon bu ortalardan gol çıkarma konusunda başarısız. Geçen sezon Cenk ve Talisca ile ortalara daha çok vuran Beşiktaş'ta bu sezon Talisca'nın formsuzluğu ve Cenk'in de sıkı marke edilmesiyle bu konuda etkili olunamadı. 


Quaresma'nın ortaları Beşiktaş'a fayda sağlıyor mu?


Quaresma bu sezon tam 48 isabetli orta ile en çok isabetli orta yapan futbolcuydu ama 15 haftada sadece bir asist yapabildi. Yani bu tam 48 isabetli ortadan Beşiktaş forvetleri sadece birini kalenin içine sokabilecek son vuruşu yapabildi! 
Buna karşın Quaresma'nın sürekli orta ile atak öldürdüğü de görülüyor. Quaresma 48 isabetli ortasının yanında tam 121 isabetsiz orta yapmış. Ligin hem en çok isabetli orta yapan, hem de en çok isabetsiz orta yapan oyuncusu. Bir nevi Beşiktaş'ı sadece kendi belirlediği şekilde hücum etmeye zorluyor. 

Örneğin Quaresma'dan sonra en çok isabetli orta yapan isim Belhanda'nın 34 isabetli, 59 isabetsiz ortası var. Belhanda en çok isabetli orta kesen 2. oyuncu olurken en çok isabetsiz orta kesenlerde 9. sırada. Yani Belhanda'nın topun değerini daha iyi bildiğini, atakları Quaresma kadar cömert harcamadığını görebiliyoruz. 

Quaresma'nın ortaları, Beşiktaş'ı yakından tanımayan takımlara karşı bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde yine başarı sağladı. Monaco, Porto ve RB Leipzig'e karşı bu ortalardan Talisca ile Cenk Tosun golleri attı ancak Süper Lig'de Beşiktaş'ın bu hücumu artık ezberlendi. 


Süper Lig'de en çok şut atan takım Beşiktaş


Beşiktaş'ın orta gibi cömert kullandığı bir diğer konu da şut. Yine ataklar olgunlaşmadan kale önüne gelinmeden şut tercihi ortalar gibi erken yapılıyor. Kartal maç başına 17.3 kez ile en çok şut çeken takım. Tam 260 şut çekilmiş. En çok şut atan 2. takım olan Galatasaray'ın şutu 211'de kalmış. Buna karşın Galatasaray maçına 5.7 kez ile en çok isabetli şut atan takım. Beşiktaş ise isabetli şutta 5.1 ile 3. sıraya düşmüş. 

Kartal'ın 260 şutunun sadece 77'si isabetli ve sadece 23 gol çıkarabildi ve ligde Beşiktaş'tan çok gol atan tam 8 takım var. Buna karşın Galatasaray'ın 211 şutunun 86'sı isabetli olmuş ve bu şutlardan da 33'ü ağlarla buluşmuş. Galatasaray ligin en çok gol atan takımı... Öte yandan tam 65 kez ile en çok şutu bloklanan takım da Beşiktaş. Bu alanda rakiplerine fark atan Beşiktaş'ın çok tahmin edilir hücum ettiğinin en net göstergesini bu istatistikte görüyoruz. Beşiktaş futbolcuları çekecekleri şutu çok belli ediyor ve rakip savunmalar bu şutun önünde kümelenebiliyor. 


Talisca'nın şutları Beşiktaş'a faydalı mı?


Quaresma'nın ortaları gibi Talisca'nın şutları da Süper Lig takımlarınca ezberlendi. Vagner Love'dan sonra ligin en çok şut çeken futbolcusu olan Talisca 54 şut çekmiş. Bunların 14'ü kaleyi bulurken tam 22 tanesi zaten hiç kaleye gidemeden bloklanmış. Bu alanda zirvede... Artık rakipler Talisca topu soluna aldığı anda önünü kapatmış oluyor. 

Talisca bu sezon 54 şuttan sadece 3 gol çıkarabildi. Bunlardan biri Göztepe'ye diğeri de Kasımpaşa'ya karşı kafaylaydı. Yani açık oyunda defalarca denediği uzaktan şutlardan sadece biri, Trabzonspor'a karşı golle sonuçlandı.

QUARESMA VE TALİSCA BEŞİKTAŞ ATAKLARININ OLGUNLAŞMASINA İZİN VERMİYOR! 

Sözün özü Quaresma ve Talisca'nın çok fazla tahmin edilir hücum etmeleri ve sürekli aynı şeyleri denemeleri nedeniyle Beşiktaş'ın artık rakiplerini şaşırtamadığını görüyoruz. Beşiktaş'ta sürprizi en çok yaratan Oğuzhan'ın da ilk 11'den silinmesi Beşiktaş'ın tahmin edilebilirliğini arttırdı.

Quaresma asist yapabilmek için 15. haftaya kadar 121'i isabetsiz 48'i isabetli tam 169 orta yapmış. Yani tam 169 kez atak sonuçlandırmış ve bunlardan sadece biri o da kornerden Başakşehir maçında golle sonuçlanmış. Onun dışında 168 orta, atak öldürerek rakiplerin işine yaramış.

Talisca ise toplam 54 şut atmış ve sadece 3 gol bulabilmiş. Bu şutların 32 tanesi ceza sahası dışından ve sadece biri gol olmuş. 

Beşiktaş ile ilgili tüm gelişmeleri Beşiktaş Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Analiz: Sinan Yılmaz

FutbolArena haber turu (22 Mart 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.