comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'ın hücum planı: Orta, kafa, gol!

28 Mayıs 2018, Pazartesi 14:41
Beşiktaş'ın hücum planı: Orta, kafa, gol!

Beşiktaş geride kalan sezonda Süper Lig'in en çok kafa golü atan takımı olarak dikkat çekti.

FutbolArena Analiz - Süper Lig'de 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarında şampiyon olan Beşiktaş, bu sezon ise ligi 4. sırada bitirebilmişti. Beşiktaş'ın oyun planındaki değişim ise dikkatlerden kaçmadı.


Beşiktaş'ın attığı kafa golleri


2015-2016 sezonunda Jose Sosa ve Oğuzhan Özyakup ile, 2016-2017 sezonunda da Oğuzhan Özyakup önderliğinde daha çok merkezi kullanan Beşiktaş, şampiyon olduğu bu sezonlarda, ceza sahasına daha çok pasla giren bir takım olmuştu. 

Beşiktaş son 2 sezonda önce Sosa'yı kaybetti, ardından da Oğuzhan'ın yaşadığı düşüşle orta sahadan pasla hücum etme özelliğini kaybetmeye başladı. 
Bu sezon ağırlıklı olarak ortalar üzerinden hücum eden Beşiktaş, rakip ceza sahasına pas yerine ortalarla top göndermeye başladı. Bu oyun tarzı, Beşiktaş'ı Süper Lig'i en çok kafa golü atan takımı yaparken, siyah beyazlılar ligde ancak 4. olabildi. 22 KAFA GOLÜ

Topu kanatlara indirerek buralardan yapılan ortalarla etkili olan Beşiktaş bu sezon tam 22 kafa golü attı. Ricardo Quaresma da ceza sahasına en çok top gönderen futbolcu oldu ancak gönderdiği topların büyük çoğunluğu pas değil, orta şeklindeydi. 

Beşiktaş'tan sonra en çok kafa golü 14 golle Başakşehir'den gelirken turuncu lacivertliler bu golleri genellikle duran toplardan buldu. Başakşehir'den sonra ise 13 gollü Fenerbahçe geldi ve Fenerbahçe de kafa gollerinin genelini duran toplarla sağladı. 

Ligi lider tamamlayan Galatasaray ise sadece 7 kafa golü attı. Galatasaray'da Younes Belhanda, ceza sahasına en çok pas gönderen futbolcu olurken Galatasaray Garry Rodrigues, Belhanda, Feghouli gibi oyuncularıyla verkaçlar oluşturup pasla ceza alanına girmeye öncelik verdi. 

Analiz: Sinan Yılmaz

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"