comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'ın efsane ismi 'Baba' Hakkı Yeten kabri başında anıldı (Hakkı Yeten Kimdir?)

16 Nisan 2019, Salı 11:20
Beşiktaş'ın efsane ismi 'Baba' Hakkı Yeten kabri başında anıldı (Hakkı Yeten Kimdir?)

Hakkı Yeten kimdir? Hakkı Yeten kaç yaşında vefat etti? Hakkı Yeten'in lakabı neydi? Beşiktaş'ın efsane isimlerinden Hakkı Yeten bugün kabri başında anıldı.

FutbolArena - Beşiktaş'ın 'Baba'lakaplı eski futbolcusu ve başkanı Hakkı Yeten'in 30. yıl dönümünde anılıyor. Beşiktaş Kulübü'nün efsane başkanlarından olan ''Baba' lakaplı Hakkı Yeten için bugün anma töreni düzenlendi. Hakkı Yeten'in anma töreni öncesinde 'Baba' lakaplı efsane ismin hayatını merak eden taraftarlar internet ortamında Hakkı Yeten kimdir? Hakkı Yeten kaç yaşında vefat etti?


Beşiktaş Haber: Hakkı Yeten kimdir? Hakkı Yeten hayatıHakkı Yeten, Santrafor mevkinde görev almış Türk futbolcu, teknik direktör, Spor yöneticisi ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 18. başkanıdır. Beşiktaş'ın sembolü Baba Hakkı, 1910 yılında Vodina'da doğdu. Henüz 1 yaşındayken ailesi İstanbul'a yerleşti. Babası Binbaşı Mahmut Nedim Bey, 1914'te Çanakkale'de şehit düştü. 5 kardeşiyle birlikte yaşam savaşı veren Hakkı Yeten askeri okula yazıldı. Bu dönemde Beşiktaş Muradiye semtinde futbola başladı. Maltepe, Halıcıoğlu ve Kuleli askeri takımlarında oynadı. Beşiktaş Futbol Şubesi'nin kurucusu Şeref Bey tarafından Siyah-Beyazlı renklere kazandırıldı. Bu arada askerlik mesleğini bırakarak avukat oldu.
17 yıl Beşiktaş forvetinde özellikle sağiç olarak yer aldı. Otoriter ve teknik oyunculuğuyla kısa sürede kaptan oldu. Özellikle disipline verdiği önem nedeniyle kısa süre içinde “Baba” lakabını aldı. Saha dışında da tam bir beyefendi olan Hakkı Yeten, güçlü yapısıyla rakip oyuncularla ikili mücadelelerde kollarını açar ve karşı takım oyuncusu önüne geçemezdi. 1945'te futbolu bırakana kadar, 1 Türkiye Birinciliği, 2 Milli küme, 1 Başbakanlık Kupası, 7 İstanbul Ligi, 1 İstanbul Şildi, 2 İstanbul Kupası şampiyonluğu yaşadı. 17 yıl formasını giydiği Beşiktaş'ta 439 maçta 382 gol kaydederek inanılması güç bir sayıya erişti. Derbilere de damgasını vuran Baba Hakkı, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe'ye 30'ar gol atarak tarihe geçti.

İkinci Dünya Savaşı nedeniyle A Milli Takım çok az sayıda maç yaptığından Hakkı Yeten de yalnızca 3 kez ay-yıldızlı formayı giyebildi. 27 Eylül 1931'de Bulgaristan'a 5-1 yenildiğimiz maçta tek golümüzü Baba Hakkı atmıştı. Futbolu bıraktıktan sonra Futbol Federasyonu'nda Asbaşkanlık yaptı. Beşiktaş'ta 3 dönem başkanlık yaptı. Daha sonra yönetimi kurulu tarafından şeref başkanı seçildi. Hakkı Yeten, 16 Nisan 1989 tarihinde yaşama veda etti. Beşiktaş Belediyesi, Fulya Stadı'nın bulunduğu caddeye O'nun ismini verdi.


Beşiktaş'ta Hakkı Yeten anma töreni


Beşiktaş Kulübü, Hakkı Yeten'i anacağını resmi site aracılığı ile duyurdu. Beşiktaş Kulübü'nden yapılan açıklamada: ''Kulübümüzün eski başkanlarından, efsane sporcumuz 'Baba' Hakkı Yeten'in vefatının 30. yıl dönümünde 16 Nisan Salı günü Zincirli Kuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anma töreni düzenlenecektir'' dendi.

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena Transfer Arenası (19 Temmuz 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.