comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş-Fenerbahçe maçında soyunma odasında yaşananlar

03 Mart 2018, Cumartesi 11:13

Ziraat Türkiye Kupası'nda Beşiktaş-Fenerbahçe arasında oynanan ve saha içerisinde kavgalara neden olan derbi soyunma odasına da taşındı. 

FutbolArena - Beşiktaş, Vodafone Park'ta ezeli rakibi Fenerbahçe'yi Ziraat Türkiye Kupası mücadelesi kapsamında ağırladı. Mücadelede goller ve kırmızı kartlar havada uçuştu. 

Beşiktaş'ta Ricardo Quaresma, karşılaşma sonrasında soyunma odası koridorlarında karşılaşma içerisinde kavga ettiği Josef de Souza'yı aradı.


Ricardo Quaresma soyunma odasında Josef de Souza'yı aradı


Sabah Gazetesi'nin haberine göre, geçtiğimiz pazar günü oynanan derbinin 'kahramanı' Ricardo Quaresma, önceki akşam ise 'çileden çıkan' isim oldu. Rakibiyle girdiği ikili mücadelenin ardından sinirlerine hakim olamayan ve Josef'e tokat atarak, hem ortalığı karıştıran hem de takım arkadaşlarını yalnız bırakan Portekizli oyuncu sinir küpüydü.
''GETİRİN BANA ONU''

Q7'nin sinirli ve gergin tavırları, maç sonunda da soyunma odasında devam etti. Takım arkadaşları soyunma odasına dönünce, "Onlar da döndü mü?" diye soran Portekizli "Evet" cevabı alınca, "Josef'le konuşacağım, getirin onu bana" diyerek kapıya hamle yaptı.

''TELEFONUNU BULUN HEMEN''

Şenol Güneş'in "otur" demesine rağmen hocasını dinlemeyen Q7'yi takım arkadaşları zorlukla sakinleştirirken; Q7'nin, "Telefonunu bulun hemen, onunla konuşmak istiyorum" diye bağırışları koridorlara kadar taştı.


Ricardo Quaresma kaç maç ceza alacak?


Kural dışı hareket ve saldırı nedenlerinden ötürü PFDK'ya sevk edilen Portekizli futbolcu kaç maç ceza alacak? Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, Quaresma'nın PFDK'ya sevk edilmesi hakkında FutbolArena'ya değerlendirmelerde bulundu. 

"43. MADDE KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLECEK"

Quaresma'nın Fenerbahçeli futbolcu Josef de Souza'ya oyun durduktan sonra dirsek atması yayıncı kuruluş kameralarına yansımıştır. Quaresma'nın bu hareketi PFDK tarafından Futbol Disiplin Talimatı'nın 43. maddesi kapsamında değerlendirilecektir.

TALİMATLAR GEREĞİ...

Futbol Disiplin Talimatı'nın 43. maddesi “Futbol oyun kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi faul yapan futbolculara 2 ila 4, şiddetli harekette bulunan futbolculara ise 3 ila 6 müsabakadan men cezası verilir” hükmünü içermektedir. Tahkim Kurulu'nun önceki kararları ve sabit uygulamaları incelendiğinde, anılan maddenin ilk kısmı (Futbol oyun kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi faul yapan futbolculara 2 ila 4 müsabakadan men) topun oyunda olduğu ve mücadelenin söz konusu olduğu bir sırada sert ve ciddi faulü veya fiili müdahaleyi cezalandırmaktadır. Çünkü faul ancak topla mücadele halinde iken ortaya çıkabilen bir sonuçtur.

"MADDENİN DEVAMINDA İSE..."

Buna karşılık, maddenin devamındaki (şiddetli harekette bulunan futbolculara ise 3 ila 6 müsabakadan men) topun oyunda olmadığı dolayısıyla oyun gereği olarak topu kapma mücadelesinin bulunmadığı bir ortam ve durumda rakibe karşı teması içerecek şekilde şiddetli hareket veya fiili saldırıları cezalandırmaktadır.

"3 İLA 6 MAÇ ARASI CEZA ALMASI BÜYÜK OLASILIKTIR"

Quaresma'nın da Fenerbahçeli futbolcuya hareketi, oyun durduktan sonra (yani herhangi bir mücadele olmaksızın) meydana gelmiştir. Bu yüzden, Quaresma'nın hareketinin FDT 43. maddesi uyarınca şiddetli hareket olarak değerlendirilmesi kuvvetle muhtemel olup bu hareketinden dolayı 3 ila 6 maç arası ceza alması büyük olasılıktır.

"8 MAÇ CEZA İHTİMALİ BELİRDİ"

Quaresma'nın gördüğü kırmızı karttan sonra eylemlerine devam etmesi ve bir diğer Fenerbahçeli futbolcu Mehmet Ekici'ye yönelik hareketi kapsamında da oyuncunun PFDK'ya 44. madde kapsamında sevk edildiği anlaşılmaktadır. Kısacası Quaresma, hem kırmızı karttan hem de kart sonrası devam eden hareketlerinden ayrı ayrı PFDK'ya sevk edilmiştir. PFDK'nın değerlendirmesi neticesinde 8 maç ve üstü bir ceza verme ihtimali belirmiştir. Ancak, olayların gelişimi irdelendiğinde “haksız tahrik” hükümleri çerçevesinde bir değerlendirmenin yapılıp PFDK tarafından Quaresma'ya en az 3 maç ceza verebilmesi söz konusu olabilir.

"FUTBOLCULAR BU DAVRANIŞLARDAN KAÇINMALI"

Kulüp, oyuncuyu kendi disiplin yönetmeliği çerçevesinde de cezalandırabilir. Futbolcular; maçlarda, ulusal ve uluslararası kurallar ile belirlenmiş disiplin cezası gerektiren eylem ve davranışlardan kaçınmak,  spor ahlakına, futbol disiplinline ve fair play ilkelerine uygun davranmak zorundadır. Futbolcular; sportmenlik dışı davranışlarla sarı ve kırmızı kart cezası almaktan kaçınmak zorundadırlar.

"BEŞİKTAŞ'IN PARA CEZASI VERME HAKKI VAR"

Beşiktaş Quaresma'nın bu davranışı nedeniyle hem sportif hem de maddi bakımdan kayba uğrama durumundadır. Kulüp ile oyuncu arasında imza edilmiş olan Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde Beşiktaş'ın oyuncuya para cezası verme hakkı ve yetkisi vardır. Bu para cezası, futbolcunun kendisine ödenecek ilk hak edişten kesilerek tahsil edilebilinir.

Spor Toto Süper Lig ile ilgili son gelişmelere Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (15 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.