comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'nden ne kadar para kazanacak?

23 Ağustos 2017, Çarşamba 01:33
Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'nden ne kadar para kazanacak?

Beşiktaş bu sezon da ülkemizi Şampiyonlar Ligi'nde temsil edecek tek takım oldu. Peki Başakşehir'in elenmesiyle siyah beyazlılar Şampiyonlar Ligi'nden ne kadar kazanacak?

FutbolArena Özel - Beşiktaş, Medipol Başakşehir'in elenmesinin ardından Şampiyonlar Ligi'nde bu sezon da ülkemizi temsil edecek tek takım oldu. Şampiyonlar Ligi'ne katılma şansını kaybetmesiyle siyah beyazlı kulübün yayın havuzundan ekstra ne kadar para kazanacağını araştırdık.
 
Dünyanın en çok ödül veren organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi'nin 2017-18 sezonunda dağıtılacak ödül miktarlarını UEFA geçtiğimiz hafta içinde duyurdu. UEFA bu sezon Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa'dan toplam 2.35 milyar Euro kar etmeyi beklediğini açıkladı. Bu tutarın 1,32 milyar Euro'su Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek takımlara dağıtılacak.

 
Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi gelirleri

 
Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi grup aşamasında mücadele edeceği için 12.7 milyon Euro'yu kasasına koymayı garantiledi. Ayrıca toplayacağı her bir puanın parasal değeri ise 500 bin Euro. Örneğin 10 puan toplandığında 5 milyon Euro daha elde edilecek.
 
Daha sonraki aşamalarda ise ödül miktarları şu şekilde;
 
2. tura çıkan takımlar : 6 milyon Euro
Çeyrek finale çıkan takımlar : 6.5 milyon Euro
Yarı finale çıkan takımlar : 7.5 milyon Euro
Finalde kaybeden takım : 11 milyon Euro
Şampiyon olan takım : 15 milyon Euro
 
Bu hesapla, şampiyon olan bir takım toplam 47.700 milyon Euro katılım ve tur geçme ödülleri alıyor. Grupta örneğin 12 puan elde etmişse buradan da ilave 6 milyon Euro geliyor.

 
Şampiyonlar Ligi tv yayın gelirleri ne kadar?

 
UEFA'nın dağıtacağı paralarda önemli bir kısmı da “market pool” olarak isimlendirilen pazar havuzu gelirleri oluşturuyor. UEFA o sezonun toplam gelirinin %40'ını market pool olarak dağıtıyor. Bu dağıtımda ise başarıdan ziyade başka kriterler dikkate alınıyor. Şampiyonlar Ligi'nin gelirlerinin önemli bir kısmını yayın hakları oluşturduğundan dolayı, UEFA bu dağıtımı ülkeler bazında yaptığı yayın anlaşması tutarlarına göre dağıtıyor. Örneğin yayın haklarının çok büyük rakamlara satıldığı İngiltere, İspanya, İtalya gibi ülkeler aslan payını alıyor. Ülkelere gidecek tutarlar ortaya çıktıktan sonra ise o ülkeden katılan takım sayısına göre çeşitli kriterle dağıtılıyor.


 
Kesin rakamlar o sezonun sonunda belli oluyor. UEFA en son 2015-16 sezonu sonunda hangi takımın market pool'dan ne kadar pay aldığını açıklamıştı. O sezon gruplarda yer alan tek Türk takımı olan Galatasaray'a 17 milyon 881 bin Euro girdi. 2015-16 sezonunda toplam market pool değeri 577 milyon Euro'yken bu sezon 520 milyon Euro'ya düştü. Bu tutarın yaklaşık %3'ünün Türkiye'ye geleceği düşünüldüğünde Beşiktaş'a gelecek rakamın 16 milyon Euro civarında olmasını öngörebiliriz. UEFA ülkeler sıralamasında 7 ile 12 arasında yer alan ülkelerde market pool'un %65'i şampiyon takıma, %35'i ise ikinci olan takıma veriliyor. Eğer Başakşehir grup aşamasına kalabilseydi tahminen 5.6 milyon Euro civarında bir tutarı alacaktı. Diğer bir deyişle, Başakşehir'in elenmesi sebebiyle Beşiktaş'ın kasasına fazladan 5.6 milyon Euro girdi.
KARTAL KASAYI DOLDURDU!

Temsilcimiz eğer Şampiyonlar Ligi'nde 6 maçını da kaybedip 0 puan alsa bile, 12.7 milyon Euro'su katılım bedeli, 16 milyon Euro market pool olmak üzere en az 28-29 milyon Euro geliri garantilemiş durumda. Puan başına ise 500 bin Euro ödül veriliyor. Maç bileti, ürün, forma satış vb gelirler bu rakamlara dahil değil.

Örneğin Beşiktaş'ın 10 puanla 2. tura çıkması ve sonra 2. turda elenmesi üzerinden bir hesap yapacak olursak, siyah beyazlılar kasasına 45 milyon gibi bir para koyabilecek.

Siyah Beyazlı takımla ilgili son dakika gelişmelerine Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.