comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman: 'Mbappe Türkiye'de olsaydı kaça satılırdı?'

10 Ocak 2018, Çarşamba 11:33
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman: 'Mbappe Türkiye'de olsaydı kaça satılırdı?'

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, 54. TSYD Antalya Buluşması'nda ‘Yükselen Değer Beşiktaş' oturumuna konuşmacı olarak katıldı.

FutbolArena - Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, TSYD Semineri'nde açıklamalarda bulundu. Beşiktaş Transfer gündemindeki son dakika gelişmeleri FutbolArena'da!

Fikret Orman'ın yaptığı konuşmada Türk futbolundaki yönetimle ilgili konulara değindi.
 

Fikret Orman'ın TSYD Semineri'ndeki açıklamaları


"SPONSORLUK OLARAK DEV TAKIMLARLA ARAMIZDA FARK VAR"
Bütün kulüplerin taraftar ve popülarite arttırmaya ihtiyacı var. Bunlar neden yapılamıyor? Bir çok nedeni var. Evet iyi sponsorluk anlaşmaları yaptık ama Manchester United, Barcelona, Real Madrid gelirlerine baktığımızda aramızda büyük fark var Sosyal medya üzerinden 12-13 milyon insana ulaşıyoruz. Sosyal medya çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Her hafta toplantı yapıp, stratejiler geliştiriyoruz.

"BİZ CENK'İ SATINCA OLAY OLUYOR AMA..."

Herkes bizi Cenk Tosun transferinden dolayı tebrik ediyor. Artık futbol ekonomisinde baktığımız zaman 75 milyon Pound'a savunmacı satılıyor. 'Belçika, Portekiz'den 100 milyonluk oyuncu satılıyor biz 20 milyona satınca olay oluyor.

"MBAPPE TÜRKİYE'DE OLSAYDI..."

Mbappe denen bir oyuncu taraftarı olmayan takımdan PSG'ye 180 milyon Euro'ya satıldı. Mbappe, Türkiye'de olsaydı ne kadara satılırdı?

"MÜSLÜMANLARIN SEMPATİ DUYDUĞU BİR TAKIM OLMAK İSTİYORUZ"

Biz esasında bir Muhammed Ali yaratmak istiyoruz. Müslüman bir figürdü. Bir İngiliz, Alman ve ya Amerikalı'yı Beşiktaş taraftarı yapmak zor. Dünyada Müslümanların sempati duyduğu bir takım olarak milyonlara ulaşmak istiyoruz. Geçen yıl 2 milyon 750 bin maça giriş olmuş. Bunun yaklaşık 600 bini Beşiktaş taraftarına ait 

"SON 5 SENEDE 80 MİLYON EURO TRANSFERE HARCADIM"

Devletin kaynakları kamu kayağıdır. Devlet kişilerin egoları ile zarar ettirdiği kulüplerin borçlarını ödemesi doğru değil. Trabzonspor üzerinden söyleyim bir oyuncusunu 100 milyon Euro'ya satsa borcunun yarısını öder. Devlete gitmez borcu için. Ben son 5 senede 80 milyon Euro'luk bir transfer satışı yaptım. Beşiktaş tarihinde böyle bir şey yok. Trabzonspor 40 sene önce bunu yapıyordu. Trabzonspor'un yine en çok satılabilir oyuncuları yine bakın alt yapı oyuncuları.

"YENİ NESİL BİZİM GİBİ DEĞİL"

Biz küçüklüğümüzde sokakta oynardık. Yeni nesil artık cep telefonlarında. Bu insanları sosyal yapabileceğiniz tek şey spor. Yeni nesil bizim gibi değil. Okulların içerisinde hep beraber bir şey yapmadığımız sürece sporcu çıkaramıyoruz. Futbol değil diğer branşlarda da aynı

"KISIR DÖNGÜLERLE OLMAZ"

Daha evvel 5 yabancı ile oynuyorduk zannedersin Dünya şampiyonu olmuştuk. Kısır döngülerle olmaz bu işler. Bunlar boş şeyler, sonuçsuz şeyler. Beşiktaş halkın takımıdır. Bu takım benim değil ülkemin takımıdır.

"BAZI ŞUBELERDEN AYRILACAĞIZ"

Siyasi partiler gibi ben anket araştırmaları yaptırırım. İnsanlar futbolla ilgileniyor. Diğer branşlarda binli rakamlara iniyor sayı. Türk sporunun diğer branşlara yatırım yapabilmesi için rol model oluşturması lazım. Maalesef bazı şubelerden ayrılacağız. Bunları kaldırabilmemiz mümkün değil.

Beşiktaş eskiden Metin, Ali, Feyyaz ile anılırken şimdi Talisca, Quaresma ile anılıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? sorusuna Fikret Orman, ''Bütçeler değişti. Ekonomiler değişti. O gün gençleri oynatma mecburiyetimiz vardı ama ülkesel olarak bir başarımız yoktu" ifadesini kullandı.

Siyah Beyazlı takımla ilgili son dakika gelişmelerine Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)