comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman: 'Galatasaray için dua ettim.'

20 Kasım 2017, Pazartesi 21:11
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman: 'Galatasaray için dua ettim.'

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, TRT Spor Basın Tribünü programında gündeme ve transferlere dair önemli açıklamalarda bulundu. 

"PORTO MAÇI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ"
Bizim için önemli bir maç. İlgi de çok fazla. Şu ana kadar hemen hemen bütün biletler satılmış, VİP'de çok az bilet kaldı. Diğer bütün biletler satıldı. Hayırlısı olsun. Beşiktaş, Avrupa'da çok üst düzey maçlarda tecrübeye sahip. Türk Milletini mutlu etmeyi Allah bize nasip etsin. İyi bir sonuç almayı umut ediyoruz. Çok büyük bir şanssızlık olmadığı sürece biz bu gruptan çıkarız. Topa vurmaya kalkarsınız, birinizin ayağına çarpar olmaz. Şans da gerekiyor. Umarım şans yanımızda olur. 

"GALATASARAY İÇİN DUA ETTİM"

2000'li yıllarda Galatasaray'ın başarılı olması için dua etmiştim. İyi bir şey bunlar. İyi bir şeyler olmasını istiyoruz ve olacak. Biz işimizi yapalım, çocuklar da işlerini yapacak. Şans yanımızda olsun. Şans yanımızda olur iyi bir kura çekersek, Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynar.

"ABOUBAKAR TRANSFERİ"

Aboubakar'ı almak istedik, o da burada kalmak istedi. Oyuncunun 1 senelik kontratı kalmıştı. Bir kısım hakları, bir kısım hakları Porto'da. Bir de bizim UEFA gerçeğimiz var. Hayatta her istediğiniz olmuyor. Bunlar futbolda olan şeyler. Mario Gomez'in de ikinci senede takımda kalmasını istemiştim ama olmadı. "İNSANLARIN KAFASINDA ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Çete kuruyormuşuz, hakimler ve savcılarla bilmem neler yapıyormuşuz. Kimin böyle bir gücü var? Benim şahsım adına davam yoktur, mahkemeye gitmişliğim yoktur. FETÖ'cü birisiyle görüşmeleri var, işte telefon tutanakları falan yazmışlar. Altında imzalar var, hepsi yalan. Reza Zarab'a loca attık, hayatımda 1 kere gördüm. Kanada'da şirketleri var diyor işte. Makbuzu yok mu bunun? Bu şirket ne iş yapar?  

"BEŞİKTAŞ İYİ GİTTİKÇE HEP AŞAĞI ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR"

"Beşiktaş iyi gittiği sürece bir şeyler çıkarıyorlar. Tayfun Aktaş diye birine ev satmışız. Benim adamı görmüşlüğüm yok. Adam gitmiş Türkiye'nin en itibarlı bankalarından birinden kredi almış, bizden de daire almış. Şimdi Beşiktaş iyi gidiyor diye böyle şeyler çıkarıp, aşağı çekmeye çalışıyorlar. "İşte Beşiktaş'a dava açılıyor. Açılsın da göreyim. Fikret Orman'ın Kanada'da şirketi varmış. Makbuzu gösterin, ben de bakayım. Beşiktaş iyi gittikçe hep aşağı çekilmeye çalışılıyor. "Benim için Amerika'ya gidemez diyorlar. Daha dün Amerika'daydım, oradan geldim."

"DÜNYA ÇAPINDA KULÜP OLMAK İÇİN..."

Beşiktaş kulübün gelir kalemleri bellidir. Bir tanesi yayın geliri, herkesin alacağı para belli. Diğer gelir ise stadyum. Beşiktaş Türkiye'deki en büyük stadyum geliriyle oynar. Stat kapasitesi Galatasaray'a göre daha azdır ama kombine ve maç bileti fiyatlarına geldiği zaman Beşiktaş'ın geliri daha fazladır. Türkiye'nin en büyük sponsorluklarını alan kurumuyuz. Türkiye içindeki reklamlara baktığınız zaman onun da geliri belli. 15-20 milyon dolar formamızla alakalı gelirler elde ediyoruz. Ancak diğer dünya kulüplerine baktığınız zaman orada 200 milyon dolarlarla çıkıyor. Dünya çapında reklam yapmak isteyen sponsorlar o kulüplere gidiyor. Örnek Beko. Dünyada Beşiktaş ve Barcelona'ya sponsor. Beşiktaş'a Türkiye için, Barcelona'ya dünya için sponsor oluyor. Beşiktaş'a iyi bir miktar ödüyorlar. Barcelona'ya ise 4-5 misli daha fazla para ödüyorlar. Dünya çapında kulüp olacaksak dünya çapında gelir ve taraftarlarının olması lazım. 


 

Beşiktaş'ın borcu ne kadar?


Beşiktaş Başkanı Fikret Orman kulübün borcuyla alakalı çarpıcı açıklamalar yaptı:

Beşiktaş'a geldiğimizde 330 milyon dolar borcu vardı. 420 milyon dolar civarında bugün. O dönemden bu döneme baktığınız zaman yapılan yatırımlar, ödenen faizler -ki, 6 sene içinde 150-160 milyon dolar faiz ödedik. Stat dışında her yere yatırım yaptık. Kadro yapılanması arasında fark var. Alkınıza gelecek her şeye yatırım yapıyoruz. Ümraniye'ye yaptığımız yatırımlar. 1903 diye inanılmaz bir sosyal tesis yaptık. Bunun artışı kur farkından dolayı. Yoksa Beşiktaş A.Ş kar elde ediyor. Zarar ettiren şeyler amatör şubeler. Hiçbir geliri yok. Bizde yaklaşık olarak alt yapı olarak zarar 50 milyon TL civarındadır. Faizle birlikte bu rakam artıyor. Dönüşüne baktığınız zaman herkes diyor ki maçı kazandın mı? Hangi maçı? Futbol maçını. Mbappe denilen bir futbolcu, Monaco'dan PSG'e 180 milyon euro'ya satıldı. Onu, Monaco'ya gelmeden önce Beşiktaş, Fenerbahçe veya Galatasaray almış olsaydı. O oyuncu da oynamış olsaydı, aynı oyuncuyu biz PSG'e kaça satabilirdik?


Beşiktaş'ta Cenk Tosun İngiltere'ye mi transfer oluyor?


Beşiktaş'ın golcü futbolcusu Cenk Tosun'un transferiyle alakalı olarak, "enk Tosun pırlanta gibi çocuktur. Ailesini de tanırım, çok düzgün insanlar. Cenk bizim evladımız. Onun bir bedeli yok. Şu ana kadar bana da gelen resmi bir teklif yok." diye konuştu. 

GALATASARAY VE FENERBAHÇE'YE GÖNDERME!

Kibir yapabilmek için kibirli laf etmeniz lazım. Beşiktaş'ın oyuncusunu alırız, yedekte oturturuz falan. Galatasaray'la alakalı söyleyeyim. Zamanında Galatasaray medyasından "Annenizin ligi." yazılırdı, bu kibir göstergesidir. Sonunda bir gazeteci arkadaş dedi ki, taraftarı kibirli. 2 büyük var, böyle böyle derken, şimdi iki büyüğü birbirine kardeş yapmışken onlar da biraz övünüyor. Buna benim etki etme, yapmayın etmeyin deme şansım yok. Beşiktaş'ın kibiri yoktur. 


 

Beşiktaş'ta Talisca'nın bonservis ve Vida'nın transfer haberleri


Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Talisca'nın bonservisi ve Vida'nın transferiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Talisca'nın bonservisini almak istiyoruz. Vida ilgilendiğimiz ve beğendiğimiz bir oyuncu. Devre arasında, bakacağız inşallah. Ancak sözleşmesinin bitimine 6 ay kalan bir oyuncuya neden 10 milyon euro verelim?" Bunları da göz ardı etmemek lazım." diye konuştu. 

"YABANCI KONTENJANI MATEMATİK FORMÜLÜ DEĞİL"

Bu böyle denklem değil. Matematik formülü değil bu. Bunu bir tek rakamlara bağlarsak yanlış yapmış oluruz. Örnek veriyorum. 2 sene önce bu kural değişti. Yine bir devre arasıydı. Kural değiştiğinde sahada 5 yabancı vardı, 3 de kulübede. O zaman zannedersiniz ki, Türkiye Dünya Şampiyonu. O zamanki döneme baktığınız zaman Milli takımda düşüş vardı. Oyuncu yetiştiremiyoruz, futbolun marka değerini yukarı çıkaramıyoruz. 


Beşiktaş'ta Oğuzhan - Fenerbahçe transfer haberleri


Son dönemde basında Oğuzhan'ın Fenerbahçe'ye transfer olacağı söylentileri hakkında yayında Fatih Doğan'ın sorusu üzerine konuşan Fikret Orman, "Beşiktaş. Bir tarafında Beşiktaş, bir tarafında taş var. Rüzgar taştan ancak toz alır. Oğuzhan, Beşiktaş'ın sembolü ve kaptanıdır." yanıtını verdi. 

"JOSE SOSA'NIN TRABZONSPOR'A GİTMESİ"

"Sosa'nın Trabzonspor'a gitmesi benim için hayal kırıklığı değil. Kendisi için olsun benim için niye olacak? Ayrılırken yaptığı açıklama ortada. Türkiye hala ayakta, hiçbir sıkıntı da yok."

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (27 Ekim 2020)