comScore

Beşiktaş Beşiktaş

beIN Sports, Süper Lig özetleri için kanallardan ne kadar para istedi?

21 Ağustos 2019, Çarşamba 12:05
beIN Sports, Süper Lig özetleri için kanallardan ne kadar para istedi?

Süper Lig'de yeni sezon öncesi kulüplerle yayıncı kuruluş arasındaki anlaşmazlığın çözülmesinin ardından şimdi de beIN Sports ile diğer TV kanalları arasında maç özetleri konusunda sorun yaşanıyor.

FutbolArena - Süper Lig'de 2019-2020 sezonu öncesi beIN Sports, ülkedeki döviz kurunun artışını öne sürerek kulüplerden yayın hakları için indirim talep etmişti. Uzun süren görüşmelerin ardından 500 milyon dolarlık yayın hakkının 430 milyon dolara indirildiği ve bu bedelin güncel kur yerine belirlenen sabit kur üzerinden ödenmesi konusunda anlaşma sağlanmıştı. Geçtiğimiz hafta sonunda başlayan ligde şimdi de özet görüntülerin yayınlanması konusunda sorun yaşanıyor.
 

beIN Sports, Süper Lig özetleri için ne kadar para istiyor?


Milliyet Gazetesi'nden Attila Gökçe, yayıncı kuruluşun Süper Lig özetleri için diğer TV'lerden geçtiğimiz yıl istediği bedelin 3 katını istediği ve pazarlık masasına oturmayı da reddettiğini iddia etti. İşte Gökçe'nin yazısından o bölüm:

"Yayıncı kuruluş, bu maçların üçer dakikalık özet görüntülerini dakikası 5 bin ABD Doları ila 10 bin ABD Doları arasında anlaşılacak bir ücretle pazarlama hakkına da sahip. 
Kulüplerle yapılan anlaşmadan sonra BeIN Sports geçen yıl özet yayın hakkı kullanan tv kanallarına inanılmaz bir fiyatla adeta ambargo koydu. Sonra yayın anlaşmasındaki sınırların içine dönüp 10 bin dolar sınırına çekildi.

Haydi, hesaba devam edelim: 306 maçın üçer dakikalık özet yayını toplam 918 dakika sürüyor. 
Bu rakam 10 biner dolarla çarpıldığında 9 milyon 180 bin Dolarlık büyüklüğe ulaşıyor. 
Bunun Türkçe karşılığı 52 milyon 509 bin 600 Türk Lirası. 

Geçen yıl farklı bir takas/trampa anlaşması olan “barter” ile özet yayın sağlayan kanallar, bu yıl böyle bir olanaktan da yoksun olarak geçen yıl ödedikleri paranın hemen hemen üç katına şok bir fiyatla karşı karşıya kaldılar.

Bu paranın ödenmesi hemen hemen olanaksız görülüyor. 

O yüzden geçen haftanın açılış maçlarından hiçbir tv kanalı özet yayın yapamadılar. 
En başta TRT, BeIN Sports'un pazarlık masasından uzak tutumu nedeniyle futbolsever izleyicilerin alışık olduğu geleneği sürdüremediler."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!