comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Avrupa liglerinde yabancı kuralı nasıl? (Süper Lig yabancı kuralı)

14 Mart 2019, Perşembe 10:58
Avrupa liglerinde yabancı kuralı nasıl? (Süper Lig yabancı kuralı)

Süper Lig'de yabancı kuralının değiştirileceği iddiasının ardından Avrupa'da uygulanan kurallar merak ediliyor.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezondan itibaren yabancı kuralının değiştirileceği iddia edildi. Mevcut sistemin değiştirilerek yeniden yabancı oyuncu transferinde ve sahadaki sayısına kısıtlama getirilmesi gündemde. Peki Avrupa'da yabancı kuralı nasıl? İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya ve Fransa ligleriyle birlikte Avrupa'nın diğer liglerinde yabancı oyuncu kuralı var mı?
 

Spor Haberleri: Süper Lig'de yabancı oyuncu kuralı değişti mi?


Sabah'ın haberine göre; düşünülen yeni kural 6+2+2 olacak. Kulüpler toplamda 10 yabancı futbolcuyla sözleşme imzalayabilecek ve bunların 6'sı aynı anda ilk 11'de mücadele edebilecek. 2 futbolcu yedek kulübesinde, 2 futbolcu da tribünde oturacak. Bu durumda yeniden yabancı oyuncu transferlerinde kısıtlamaya gidilecek. Peki Avrupa'da durum nasıl?

Premier Lig yabancı oyuncu kuralı: İngiltere Premier Lig'de yabancı yasağı yok. Kulüpler sınırsız yabancı hakkına sahip. Sadece AB pasaportuna sahip olmayan yabancılar için bazı şartlar söz konusu. Transfer edilen yabancı oyuncunun son 2 sezonda milli maçların kaçında oynadığı, o ülkenin FIFA sıralamasındaki yeri ve oyuncunun genç bir yetenek olup olmadığı Federasyonun oluşturduğu bir komitenin puanlama sistemine göre değerlendiriliyor.


La Liga yabancı oyuncu kuralı: Premier Lig ile birlikte Avrupa'nın en büyük ligi olan La Liga'da Avrupa Birliği'ne bağlı ülkelerdeki her futbolcu yerli statüsünde. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden üç futbolcu transfer hakkı bulunuyor. Bu yabancı oyuncular da 5 yıl İspanya'da oynadıkları halde yerli statüsüne geçebiliyorlar.

Bundesliga yabancı oyuncu kuralı: Almanya'da ise yabancı yasağı yok, yerli teşviği var. Kurala göre kulüpler istedikleri kadar yabancı futbolcu transfer edebilir ancak kadrolarında 12 Almanya pasaportlu, 8 de altyapıdan yetişmiş oyuncu bulundurulmaları gerekiyor.


İtalya Serie A yabancı oyuncu kuralı: İtalya'da yabancı yine Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen oyuncular oluyor. Serie A'da AB dışından 5 oyuncu oynatma sınırı var. 

Fransa Ligi yabancı oyuncu kuralı: Fransa'da da Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen isimler yabancı statüsünde ve AB dışından 4 oyuncu oynatma sınırı var ancak Fransa'da ekonomik işbirliği içinde olunan ülkelerin futbolcuları da yerli sayılıyor. Bu kural sayesinde neredeyse tüm Afrika ülkelerinden gelen futbolcular yerli statüsünde oluyor. 

Son dakika Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Transfer Arenası (24 Haziran 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.