comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Atilla Türker: "Fatih Terim, tazminat davasını kazanır"

30 Ocak 2018, Salı 20:53
Atilla Türker:

Habertürk yazarı Atila Türkler, FutbolArena'ya özel açıklamalar yaptı. Türker, gündemin merak edilen sorularını yanıtladı.

FutbolArena Röportaj - Habertürk yazarı Atilla Türker, FutbolArena'ya verdiği röportajda merak edilen soruları yanıtladı. Türker, Fikret Orman'ın Kulüpler Birliği başkanlığından, Fatih Terim'in TFF ile tazminat davasına kadar çok sayıda konuya değindi. 
 

Fikret Orman Kulüpler Birliği başkanı olacak mı?


Fikret Orman Kulüpler Birliği Başkanlığı'na aday olurken kimden destek aldı?

"Herhangi birinden destek almasına gerek yok. Zaten adı Fikret Orman, Beşiktaş Kulübü Başkanı. Bu kişi başka bir başkan olsaydı, bir Anadolu kulübü başkanı olsaydı bir yerden işaret almış ihtimali üzerinde durmak mümkündü. Ama zaten Fikret Orman başarılı bir başkan. Aldığında kulüp yokluklar içerisindeydi. Takımı, kulübü bu durumlara getirdi. Fikret Orman'ın kimseden işaret almadan bu işe soyunması gayet normal."


TFF seçimi ne zaman?


TFF'de 2019'dan, olağan seçimden önce seçim bekliyor musunuz?

"Bu işlerde saha başarısı çok önemlidir. Yarın Galatasaray'da, Fenerbahçe'de olabilecek bir hüsran, kötü bir tablo üzerine bazı kulüpler kolları sıvayabilir. Der ki hakem hataları çok fazla, ya da federasyon benim hakkımı yiyor.  TFF'nin kötü yönetim gösterdiği düşüncesiyle yola çıkarlar, düğmeye basarlar. TFF Genel Kurulu 300 kişiden oluşuyor. Haliyle 4 büyüklerin oy potansiyeli çok fazla. Bu 4 kulüpten ikisi el ele verdiği takdirde Anadolu kulüplerinin de desteğini alırlar böyle durumlarda. Haliyle olağanüstü genel kurula gitmek için oluşumu rahatlıkla yaratabillirler. Türkiye'de futbola yön verenlerin başında 4 büyük kulüp geliyor. Her an her şekilde olağanüstü genel kurul olabilir. Bunu daha önce de gördük."


"Hakemler büyük takımların isteği doğrultusunda karar veriyor"

MHK'ya baskı var ve artacağa benziyor. Ne dersiniz?

"Türkiye'de en çok baskı görenlerin başında hakemler geliyor. Bir taç atışında, ofsaytta, penaltıda bile hakemlere yönelik inanılmaz baskılar oluşuyor. Türk hakemleri iyi mi yönetiliyor? Kesinlikle iyi yönetilmiyor. İyi yönetilseydi zaten bu kadar tartışma da olmazdı. Özellikle büyük kulüpler başarısız sonuçlarda, hüsranlarda faturayı hakemlere kesiyorlar. Hakem camiasını Merkez Hakem Kurulu yönetiyor. MHK'da yarın görevde kalabilmek için büyük takımların suyuna gitmeye çalışıyor. İşte bu yüzden Ali Palabıyık sezonda 5 kere 6 kere Fenerbahçe'nin maçına verilebiliyor. Veya Özgür Yankaya hiç maça verilmiyor. Veya Cüneyt Çakır Trabzon'a gidemiyor. Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkün. Dünyanın en akıllı, uyanık insanlarının başında hakemler gelir. Siz bir kere kara listeye alındıysanız, o listeye bir daha girmemek için o takımın suyuna gidecek düdükler çalabiliyorsunuz. Büyük takımları kollayabiliyorsunuz. Bunun için Türk futbolunda saha içindeki denge bozuluyor. Büyük takımların lehine düdük çalınıyor. Bakmayın büyük takımların feryat figan ettiğine, aleyhte demeçler verdiğine. Türk futbolunda 10 düdükten 9'u, 8'i büyük takımların lehine verilir. Çünkü Anadolu takımlarının lehine düdük çalındığı zaman onların verdiği demeçler, gösterdiği tepkiler gazete sayfalarında kibrit kutusu kadar yer tutmaz. Ama 4 büyük takımdan birinin aleyhinde karar verildiği zaman sayfalar dolusu haberler yapılır, o hakem uzun süre maç alamaz. Dolayısıyla hakemler korktukları için, maç alabilmek için bu tür eyyam dediğimiz düdükler çalıyor. MHK da kamuoyunun tepkisinden çekindiği için takımların isteğine göre hakem veriyor. Hakemler büyük takımların isteği doğrultusunda veriliyor. 4 büyüklere İstenmeyen hakem veriliği zaman MHK Başkanı'nı aldırabilecek güce sahip." 


Atilla Türker'in Ali Palabıyık yorumu


Türk futbolunda tanıdığım en değerli hakemlerden biri Ali Palabıyık. Palabıyık'ın en büyük özelliği cesareti. Gördüğünü çalması. Ama olaylar öyle gelişiyor ki bilinçaltına yerleşiyor bazı baskılar. Nihayetinde bu insanlar da gazeteleri okuyor, baskıları görüyor… Şu anda istenmeyen hakemlerin başında Ali Palabıyık geliyor. Korkak deniyor. Özellikle son haftalarda yönettiği maçlar sonrası eleştirilere bakın gözünün önündeki kırmızı kartı görmüyor diyor. Düşünün: En cesur hakemlerden biri Ali Palabıyık'tı. O bile şu an korkak olarak nitelendiriliyor. O bile baskı altında… Hakemler kara listeye alınmamak için büyük takımların lehine düdük çalıyor…


Fatih Terim ile TFF arasındaki tazminat davası


TFF ile Fatih Terim arasındaki tazminat davasında durum ne?

Davada ikinci duruşma Mart ayında. En az 10 avukata sordum. 5'e 5, 6'ya 4; kimi TFF kazanır, kimi Terim dedi. Terim'in talep ettiği rakam 13 milyon Euro. Hakim bunu indirebilir de deniyor. Ortada kapı gibi sözleşme var. Fatih terim mutlaka kazanır. Tamamını mı alır bilemiyorum, bıçak sırtı bir olay. Evraklar, belgeler toparlanıyor. Mart ayında duruşması olacak. 

Süper Lig ile ilgili tüm gelişmeleri Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)