comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Ahmet Nur Çebi: 'Teknik direktörümüz Önder Karaveli'dir'

13 Ocak 2022, Perşembe 15:26
Ahmet Nur Çebi: 'Teknik direktörümüz Önder Karaveli'dir'

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Vodafone Park'ta düzenlenen basın toplantısıyla Önder Karaveli'yi açıkladı.

FutbolArena - Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, basın toplantısı düzenleyerek teknik direktör Önder Karaveli ile yola devam edeceğini açıkladı. Sezon sonu için Şenol Güneş iddiasını yalanlayan Ahmet Nur Çebi, aynı zamanda Ceyhun Kazancı'nın sportif direktörlük görevine getirildiğini duyurdu.

"HOCAMIZ ÖNDER KARAVELİ'DİR"
"Beşiktaş artık öz kaynaklarıyla beslenen bir planı başlatmıştır. Önder Karaveli hocamız şu anda teknik direktörümüzdür. Bu projemizin de her daim bir parçası olmaya devam edecektir. Önder Karaveli'nin durumu ne olacak?' diyorlar. 'Hocayla devam edeceğiz' diyorum. Hala 'Maç maç mı gideceksiniz?' diyorlar. Bilindiği halde polemik konusu yapılıyor. Ceyhun Kazancı için de şu andan itibaren sportif direktör olarak tanımlama yaptığımızı kamuoyuna arz ediyorum."

ŞENOL GÜNEŞ İDDİASINA YANIT

"Bu saate kadar bizim planlamamız içinde böyle bir şey söz konusu olmamıştır. Şenol Güneş değerli bir hocadır. Minnettarım. Bugün benim hocam Önder Karaveli'dir. Böyle devam edeceğim."

GELECEK SEZON PLANI

FutbolArena'dan Çağdaş Sevinç'in yönelttiği, "Sezon sonu 15 futbolcunun sözleşmesi sona eriyor. Gelecek sezon için kulübün planlaması nedir?" sorusunu yanıtlayan Ahmet Nur Çebi, "Altyapı ağırlıklı, daha ucuz, daha genç, başarıya susamış futbolcularla takım yapmayı tercih ediyoruz." ifadelerini kullandı.

CEYHUN KAZANCI'DAN KEREM KALAFAT AÇIKLAMASI:

"Altyapı koordinasyon projesine uzun süredir Önder hocamızla çalışıyoruz. Önder hocamız her zaman projenin merkezinde olacak. Kerem Kalafat yeniden aramıza katıldı. Emirhan İlkhan kardeşimizin yanına altyapıdan yenileri eklenecek."
 

Önder Karaveli'nin açıklamaları


"Ahmet Çalık'ı genç oyunculuğundan itibaren takip eden, seyretmiş biri olarak üzüntüm biraz daha fazla oldu. Ailesine sabırlar diliyorum. Ben kalbimin sesiyle yaşayan bir insanım. Bundan sonra böyle devam edeceğim. Benim hayatım Türk futbolu, Türk gençleri için adanmış. Bundan hiç vazgeçmedim. Vazgeçmeyeceğim. Beşiktaş'a adanmış bir hayatım var. U-19'da Sergen Yalçın bize o görevi verdi. Bize inandı. Her konuda destekçi oldu. Ona buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hayatı umarım istediği gibi olur."

"BEN HER ALANDA TÜRKİYE'NİN GENÇLERİNE İNANIYORUM"

"Emirhan İlkhan konusunda en az emek bana aittir. Ben onunla 5 aydır çalışıyorum. Bunca yıl onla çalışan antrenörlerin emeği daha büyüktür. Yaptığım şey, ona güvenmek. Ben her alanda Türkiye'nin gençlerine inanıyorum. Sahaya girecek çok çocuk var. Yeter ki zamanlamasını iyi yapalım. Eğlenmeye devam etsinler. Bırakalım tadını çıkarsınlar. Hata da yapacaklar. Aynı hatayı ikinci kez yapmasınlar, yeni hatalar yapsınlar.

"ALTYAPI İLE A TAKIM ARASINDAKİ TIKANIKLIĞI GİDERMEYE TALİBİM"

"Türk futbolundaki A Takım ile altyapılar arasındaki tıkanıklığı gidermeye talibim. Benim Beşiktaş ile olan gönül bağım hiç bitmeyecek. Kendimi ülkemin gençlerine adamaya devam edeceğim. mirhan İlkhan'ı belki de okyanusa attık ama okyanusta da yüzebileceğini bize gösterdi. Günü geldiğinde herkesin Emirhan gibi adını duyacağı oyuncularımız var. 
 

Ahmet Nur Çebi'den hakem açıklamaları


Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve hakem performanslarına yönelik sert ifadeler kullandı. Vodafone Park'ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Çebi, "Geçenlerde yaptığım açıklamalardan dolayı ceza aldım. Derdimizi nasıl izah edeceğiz, onu bulmakta zorlanıyorum. Ceza almak hoş bir şey değil ancak ceza yöntemiyle bizler susturuluyorsak, başarısız olan, işini ciddiyetsiz yapan hakemlerin de cezalandırılması gerekiyor." dedi.

Ceza alması gereken hakemlerin, yeniden maç verilerek aksine mükafatlandırıldığını ileri süren Çebi, "Bu iş böyle olmaz. Ceza alması gereken hakemi ertesi maçta onurlandırıyorsanız, bu kamuoyunu uyutmaktan başka bir işe yaramaz. Azıcık, ucundan laf olsun diye ceza verirseniz, kötü olmaya devam eder. TFF yönetiminin, Nihat (Özdemir) ve Servet (Yardımcı) beylerin son derece iyi niyetli olduğunu, sıkıntılı bir süreci toparlamaya çalıştıklarını biliyorum. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olduğum dönemde yapılan çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki seneden sonra hakemlik konusunda Türk futbolunun zararlarının minimize edileceğinden şüphem yok ama 'Geleceği kurtarmak için bugünü yakıyoruz' anlayışında olunmaması gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

"VAR HAKEMİ HATA YAPAMAZ"

Fenerbahçe ve Galatasaray başkanlarının da yaşanan sıkıntılarla ilgili konuştuğunu aktaran Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Herkes hakemlerden şikayetçiyken, bu işten kim menfaat sağlıyor. Menfaat sağladığı iddia edilen birileri varsa, çıkıp böyle bir şeyi reddetmesi gerekir. Türk futbolu için hakemlerin önemini biliyoruz. Adaletin dağıtıldığı yer sahada hakem uygulamalarıdır. Hakemlerin insani olarak bazı hataları yapmaması için, VAR hakemliği kuruldu. VAR hakeminin 'Onu görmedim, bunu görmedim...' deme hakkı yok. VAR hakemi hata yapamaz. Yanlış yapıyorsa, kasıtlı yapıyordur. VAR hakemlerinin orta hakem olmaması gerektiğini defalarca söyledim. 'Gençlere düdük verilsin." dedik. Bazı maçlarda hakemlere baskı oluyor, 'Derbilere yabancı hakem verilsin.' dedik. Bunları dedik diye bazı arkadaşlar Beşiktaş'a zarar mı vermeye çalışıyor? TFF'yi uyarıyorum. Bazı arkadaşların yürüyen düzene isyan etmelerine isyan eden bir grup var. Bunları bulup çıkaracaklar ve engel olacaklar. Cezası yöneticilikten men edilmek bile olsa artık beni susturamayacaklarını, birilerini kollamak adına birilerini yakmamaları gerektiğini ifade etmek istiyorum."

"BU DOSYAYLA TFF'YE GİDECEĞİM"

Federasyonla ve ilgili kurumlarla görüşerek Beşiktaş'ın hakkını savunduğunu dile getiren siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Bağırarak çağırarak bu işin halledildiğini görmedim. Bu işin çözümü basının önünde şov yapmak olmamalı. Ben bundan imtina ediyorum. Ben gerekeni arka tarafta fazlasıyla yapıyorum. Buradan çıktıktan sonra Nihat Özdemir ve MHK'ye gideceğim. Beşiktaş'a verilen zararı dosyaladım, önlerine koyacağım. Televizyonlara çıkarak şov yapmanın Beşiktaş'a zarar vereceğini düşünüyorum. Camianın müsterih olmasını istiyorum. Bazı kişilerin, bazı projelerin yürümemesini istediklerini yetkililere göstereceğim. Bu saatten sonra Beşiktaş hakkını aramaya devam edecektir. Düzendeki hataları düzelterek yola devam etmemiz lazım." şeklinde konuştu.

Mali genel kurulda açıklanan ve KPMG firması tarafından hazırlanan raporun Beşiktaş için bir milat olduğunu kaydeden Çebi, şunları söyledi:

"Geçen hafta yapmış olduğumuz genel kurula katılanlara teşekkür ediyorum. İki mali genel kurul yapıldı. İkisinde de Beşiktaş'ın şeffaf olmasına hassasiyet gösterdik. Her şeyin ortaya konduğu bir kongre yaşandı. Şeffaf olmaya devam edeceğiz. Mali genel kurul, KPMG raporunun açıklanmasıyla bir milat olmuştur. Bu kimseyle bir hesap görme olayı değildir. Seçim taahhüdümüz olmuştur. Camiamızın ısrarla iki yıldır talep ettiği bir rapor, mali genel kurulda üyelerimize arz edilmiştir. Sonucu ne olursa olsun sonuna kadar gideceğimizi, adalete güvendiğimizi, kurumların gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını ve bunun takipçisi olacağımızı arz etmek istiyorum. Bundan Beşiktaş'ın geleceği fayda sağlayacaktır."

"3 KUPA TARİMİZDE BİR İLK"

Başkan Ahmet Nur Çebi, pandemi şartları ve taraftarlarından uzak kalmalarına rağmen geride kalan sezonun 3 kupasını da kendilerinin kazandığını hatırlattı.

"Bu 3 kupa tarihimizde bir ilktir." diyen Çebi, "Bunu yaşayan başkan, yönetim kurulu ve futbolcular olarak gururluyuz. Camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz. Benim için bir gurur kaynağı olduğunu, ailemle bu gururu ölene kadar yaşayacağımı belirtmek istiyorum. Bu bir ekip işiydi, ekip olarak başardık. İnsanlar bunu birkaç kişiye mal etmeye çalışsa da başkan, yönetici, futbolcu, ve teknik heyet mensuplarının alın teri olduğunu söylemek istiyorum. Kadınlarımızın da aldığı kupayı düşünürsek, 4 kupa müzede. Beşiktaş'ın zor durumu ortadaydı. 'Yapamazlar.' denilen bir ortamda kazanılan kupalar tarihte yerini almıştır. Bu gerçeği kimse değiştiremeyecektir. Başarıları birine mal etmek gibi fuzuli davranışlarla kimse bu gerçeği değiştiremeyecektir." ifadelerini kullandı.

Çebi ayrıca, mayıs ayındaki kongreye gireceği yönetim listesinde bazı isimleri değiştireceğini aktardı.

Kadro dışı kalan oyuncularla yapılan sözleşmelerin yanlış olduğunu vurgulayan Ahmet Nur Çebi, "Bu kişiler, 'Git.' diyoruz gitmiyor, 'Oyna.' diyoruz oynamıyor. Yüksek maaşlı ve uzun süre kontratlı oyuncular, ne kadar hatalı transferler yapıldığını yeteri kadar göstermektedir. Gönderemediklerimizi biz getirmedik. Uçağa binip fotoğraf çektirenler bunun cevabını verecek. Kötü transferlerin bedelini ağır ödersiniz. Bir anlık hatayla 5 yıl acı çekersiniz." şeklinde görüş belirtti.
 

Ahmet Nur Çebi'den adaylık açıklaması


Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, mayıs ayında yapılacak seçimli genel kurulda yeniden aday olacağını söyledi.

Ahmet Nur Çebi, Vodafone Park'ta düzenlediği ve gündeme dair açıklamalar yaptığı basın toplantısında adaylığını duyurdu.

Karşısına başkanlığı arzu edenlerin çıkmasını istediğini belirten Çebi, şu ifadeleri kullandı:

"Mayıs ayında aday olacağım. Genel kurulun önüne çıkacağım, yaptıklarımın hesabını vereceğim. Başkanlığa aday olduğumu buradan açıklıyorum. Beşiktaş başkanlığına aday olmayı arzu eden herkesin, aday olmasını istirham ediyorum. Bu Beşiktaş için çok kıymetli ve değerlidir. Sadece, hani şu düğünlerde takılıyor ya beşi bir yerde... Beşi bir araya gelip de seçime öyle girmesinler. Her biri tek tek girecek, adaylığını koyacak, projesini açıklayacak. Biz de yapacağız. Bu Beşiktaş'ın değerini yukarıya çekecektir. Kazanırsam, böyle bir kulübün tekrar başkanı olmaktan da onur duymaya devam edeceğim. Adayım, devam ediyorum." diye konuştu.

Yaşanan sıkıntılı sürece karşın devam etmek istediğini vurgulayan siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Söylentiler var, 'Bırakacak, edecek...' diye. Evet yoruldum ama bırakmayacağım. Aday olacağım ve karşıma da değerli bütün arkadaşlarımın çıkmasını istiyorum. Bu bana gurur verir. Eğer tek başıma aday çıkarsam kendimi eksik hissedeceğimi, Beşiktaş adına çok üzüleceğimi de beyan etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 

Ceyhun Kazancı'nın açıklamaları


Siyah-beyazlı ekibin yeni sportif direktörü Ceyhun Kazancı, 22 yıllık kongre üyesi olduğunu ve futbolun birçok gelir getiren kolunda çalıştığını belirterek şunları aktardı:

"İşin teknik tarafına baktığımızda sahada taktiğe karışmak bizim işimiz değil. Önemli olan hocanın oyuncuları ve kulübün futbol tarafını en sağlıklı şekilde yürütecek yapı oluşturmak. Bunun için yönetim ve profesyonellerin önemli görevleri var. Altyapı projesi ilk kez söylenen proje değil. Her daim başlangıcı söylenmiş ama devam getirilmemiş bir proje. Bunun birçok bacağı var. Tesisleşme altyapı projesinin çok önemli bir ayağı. Altyapılarda oyuncu yetişiyor ama önemli olan doğru yönetebilmek. Pazar günü Emirhan'la tanıştı futbol camiası. Önemli olan onu hep oralarda tutabilmek. Her zaman altyapıdan çıkan oyuncu Beşiktaş'ta oynayacak diye bir şey yok. Olacak oyunculara doğru zamanda o fırsatı sunmak önemli. Bizim uzun süredir hocamızla detaylandırdığımız proje, altyapı koordinasyon projesiyle futbolcuları doğru zamanda A takıma monte etmek. Altyapıda doğru gelişim gösteren oyuncular A takımda her zaman şans bulabilir. Transfer politikamızı da buna göre şekillendiriyoruz. Kerem Kalafat aramıza katıldı son olarak. Yakından takip ediyorduk. Yeteneğine her zaman inandığımız bir oyuncuydu. Ona şans vermek boynumuzun borcu."

"ÖNDER KARAVELİ İŞİN MERKEZİNDE OLACAK"

Önder Karaveli'nin işin merkezinde olacağını vurgulayan Kazancı, "Her oyuncuyla ilgili 5 senelik bir plan yapılmalı ve bununla ilgili adımları atabilmek önemli. Önder hoca işin merkezinde olacak. Yurtdışından gelecek oyuncuların da geliştirilmesi en önemlisi. Kulüplerin ekonomik durumu malum. Üreten, geliştiren ve pazarlayan bir yapı kurmak istiyoruz. Giden oyuncuların yerini altyapıdan gelenlerle doldurmak ve bu sürekliliği sağlamak gerekiyor. Bunu yapmak için kolları sıvadık." diye konuştu.

BEŞİKTAŞ ATLETİK PERFORMANS BİRİMİ KURUYOR

Atletik performans birimi kuracaklarını aktaran Kazancı, şunları kaydetti:

"Dünya futbolunda ilim, bilim, teknoloji, yazılım işin merkezinde. Biz de bu yazılımları sistemimize kazandırdık. Oyuncu izlerken analiz kısmını göz ardı etmemiz mümkün değil. Bu sistemi de yürürlüğe sokmak istiyoruz. Denk bütçe mantığı bizim için son derece önemli. Kulübün bünyesinde analiz departmanı da olacak. Hocalar değişse de değişmeyecek bir analiz sistemi olacak. Bütün oyuncuların tek tek analizlerinin yapılacağı bütün yazılımları bünyemize kattık. Bu sistemi daha da güçlendirerek yürürlüğe sokacağız. Bizi çok heyecanlandıran yetenekler var altyapıda. Umarım bu projeler, Beşiktaş'a ve Türk futboluna büyük katkılar getirir."

Beşiktaş Haberleri FutbolArena'da!

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!