comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş tercümanı, bilinmeyenleri anlattı..

21 Şubat 2014, Cuma 15:07

Beşiktaş futbol takımı tercümanı Halil Yazıcıoğlu, Lig Radyo'ya katılarak kulüpleri, yabancıları, hocaların bilinmeyen yönlerini anlattı.

Beşiktaş futbol takımı tercümanı Halil Yazıcıoğlu, kulüpleri, yabancıları ve hocaların bilinmeyen yönlerini anlattı.

Önce hayat hikayenden başlayalım?
Liseyi Burak Bora Anadolu Lisesinde okudum daha sonrasında Galatasaray İletişim'de radyo, sinema ve televizyon okudum. Babam çok sıkı bir Fenerbahçeli'dir ve benimde olmam için çok uğraştı ama dayım beni Beşiktaş-Kösice maçına götürerek Beşiktaşlı olmamı sağladı. Üniversite sürecinde sağ olsun Yiğiter Uluğ ile aile dostumuz olduğu için ön ayak oldu ve Vatan Gazetesi ile tanıştım. Sonrası Radikal spor ile devam ettim. 4 yıllık süreç içinde gazeteciliği öğrendiğimi söylemem gerekiyor. Uğur Vardan hayatımın gelişiminde çok yer tutuyordu çünkü hem okul hem de işi bir arada götürmem için yardımcı oldu. Bu sırada yaklaşık 3.5- 4 yıl İspanyolca eğitimi alırken Luis Aragones Fenerbahçe ile anlaşacağı düşünülürken bana da teklif geldi ama ben Fenerbahçe'den geldiğini düşünürken işin ucunda Trabzon olduğunu anladım. Ersun Yanal yabancı oyuncular için çok acil bir şekilde çağrıda bulununca bende koşarak gittim. Gittiğimde Colman çok sevinmişti, çünkü iletişim kuracak kimseyi bulamadığı için yüzü güldüğünü hatırlıyorum. Daha sonra Song ve diğer yabancıların tercümanlığını ben yaptım. 
 
Peki oyuncu başına mı anlaşma yapıyorsun? :)
Hayır :) Bizde net sayı hesaplaması yapılmıyor.
 
5 yıllık süreçte hangi hocalarla çalıştın?
Sivas maçı sonrası Ersun Yanal görevinden ayrıldı. Gittiği günden sonra Ahmet Şan ile sezon tamamlandı. Daha sonra Hügo Bross ile çok uzun olmayan bir süreç devam etti. Şenol hoca ile çok başarılı bir süreç geçtikten sonra benim görevde en son çalıştığım hoca Tolunay Kafkas oldu.
 
Teknik adamlar tercümanlara ben nereye gidersem senide götürürüm diyen var mı?
Bu kesinlikle var, çünkü aralarında bağ oluşur. Ben henüz bunu çok fazla yaşamadım ama örnek vermek gerekirse Tolunay Kafkas beni aradı ve kimi önerirsin diye sorabiliyor bu aradaki güven sürecine bağlıdır.
 
18 Süper Lig takımında tercümanların dağılımı nasıldır?
Şu anda iş daha geliştirildi. Çoğunlukla 2 kişi seçilerek 2-3 dil bilen isimler seçiliyor. Benim görev aldığım süreçte Beşiktaş da 3 tercüman görev alıyor. Emre Demirtaş İngilizce-Çekçe, Arda Kabaklı İngilizce-İspanyol ve Portekizce biliyor. Bende Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce biliyorum. Mesela ben Trabzon da görev alırken tek başıma sürdürebiliyordum. Ama idare edebiliyordum ama zaten takımda bu diller konuşuluyordu.
 
Oyuncularla her zaman bir arada mısın? Sorunlar yaşıyor musun?
Ben çoğunlukla sorunlu oyuncular ile çalışmadım ama bazen ufak sürprizler yaşıyorduk. Dikkat edilecek en büyük nokta ulaşılabilir ve karşınızdakine güven vermeniz gerekiyor. Örnek veriyorum oyuncu Polonya'dan gelmiş ve burayı hiç bilmiyor ve tamamen tercüman üzerinden yürümeye çalışıyor. Ve o tercüman nasıl yönlendirirse davranışları bu şekilde devam ediyor.
 
Oyuncuların alışma dönemleri ortalama nasıl oluyor?
Karakter ile ilgili bir sorunu yoksa 1 yıl sürüyor diyebilirim. Bu noktada şehrin özellikleri çok önemlidir. Mesela Akhisar dan örnek vermek gerekirse küçük bir il ve buraya adapte olabilmek daha zordur. Ama İstanbul metropol olduğu için daha kolay oluyor.
 
Yabancı oyuncuların karşılama ve gönderilme görüntüleri arasında uçurum var sen yanlarında yer alırken ne diyorlar?
En bilinen örnek Anelka'dır. Real Madrid'e gittiğinde soyunma odasında yaşadığı görüntüyü anlatırken şöyle söylemişti; ‘'Bana sadece söyledikleri dolabımı gösterdiler'' diye ifade etmişlerdi. Avrupa da irtibatlandırıcı adamlar denen bir bölüm var ve artık Türkiye de uygulanmaya başladı. Bunu yapan bazı arkadaşlar var ve sistem oturduğu zaman çok ses getirecek. Bizde profesyonel olduysan iş bitti gözüyle bakılıyor. Aslında bu çok yanlış bir yöntemdir.
 
Günlük Beşiktaş da rutin nasıl geçiyor?
Saat 10.00'dan önce toplanma zamanı ise daha erken geliyoruz. 11.00 de antrenmana başlıyoruz öncesi ve sonrası organizasyon varsa iş bölümü yapıyoruz. Çift idman varsa gün boyunca tesiste kalınıyor. Hoca analiz yapmak isterse her daim görevlendirilebiliyorsunuz. Başta futbolu seviyorsan çok fazla yorulmuyorsunuz.
 
Oyuncular şehrin içine çok fazla karışıyorlar mı?
Çoğunlukla AVM ve büyük mekanlara gitmek istiyorlar. Sinema ve müzik ilk planlarında olduğunu söyleyebilirim. Kitap okuma konusunda ulusal basında veya kendi ülke basınında olan kişileri soruyorlar. Bende zaman zaman kitap hediyesi veriyorum. Yabancı oyuncular Sezen Aksu'yu çok seviyor. 
 
Bilic en çok Duman grubunu beğeniyor..
Bilic arabasında Duman grubunu dinlediğini biliyorum. 
 
Şenol Hoca ilgili gözlemlerin nasıl?
Şenol hoca çok kapsamlı düşünen çok değerli bir teknik adam olduğunu düşünüyorum. Ancelotti'nin bir lafı var; ‘'Futbola hayatta daha az önemli olan şeylerin en önemlisidir'' mantığı ile yaklaşıyor.
 
Trabzon'u tanıdıktan sonra bakış açım değişti..
Kabul etmem gerekir ki Trabzon ile tanışmadan önce hayata daha koyu gözlükle bakan ve iyi bir Beşiktaş taraftarıydım ama bu kulübün bana kattığı ruh çok önemlidir.
Röportaj: Lig Radyo

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.