comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'lıların yeni fenomeni Demba Ba

04 Şubat 2015, Çarşamba 23:57
Beşiktaş'lıların yeni fenomeni Demba Ba

 Beşiktaş'ta Les Ferdinand, Amokachi ve Pascal Nouma'dan sonra Demba Ba da şimdiden unutulmazlar arasına girdi. 

FutbolArena Analiz - Beşiktaş'ta Les Ferdinand, Amokachi ve Pascal Nouma'dan sonra Demba Ba da şimdiden unutulmazlar arasına girdi. 

Beşiktaş'ta Les Ferdinand'la başlayıp Amokachi ve Madida'dan sonra Pascal Nouma ile devam eden siyahi yıldız oyuncu serisinin son halkası Demba Ba oldu. 
Siyah-beyazlılarda 1988-1989 sezonunda forma giyen İngiliz siyahi futbolcu Les Ferdinand 26 maçta 13 gol atarak taraftarların gönlünde taht kurmuştu. Sonrasında Beşiktaş taraftarı hep bu ismin yerini dolduracak transferler bekledi. 

Ancak bu açığı giderecek isim uzun süre bulunamadı. 1992-1995 yılları arasında siyah-beyazlı formayı giyen Güney Afrikalı Fani Madida biraz olsun taraftarı bu konuda tatmin etse de forvet değil, hücuma dönük orta saha oluşu ve gol sayısının bir forvet kadar olmayışı nedeniyle Ferdinand'ın yerini tam dolduramadı. 

Ferdinand'dan sonra Beşiktaş taraftarına ''siyahi golcü'' keyfini yaşatan ikinci isim ise 1996'da Everton'dan kadroya katılan Daniel Amokachi oldu. Nijeryalı yıldız dünyaca tanınan bir forvetti ve Beşiktaş'ta 77 maçta attığı 19 golün yanı sıra sempatik kişiliğiyle de adını unutulmazlar arasına sokmuştu. 

Amokachi'den sonra Beşiktaş onun vatandaşı Christopher Ohen'i de denedi ama bu isim yetersiz kalınca forvette bekleneni veremedi. 

Amokachi sonrası oluşan özlemi gideren isim ise Pascal Nouma oldu. Fransa'nın Lens kulübünden kadroya katılan Fransız golcü 2000'de kadroya katıldı, golleri, hırçınlığı, futbol dışı gündeme gelişi, Fenerbahçe maçında yaptığı gol sevinci sonrası takımdan gönderilişi ve ''Nouma bizi diskoya götür'' tezahüratı ile siyah-beyazlı kulübün unutulmazları arasına girdi. 

John Carew de Beşiktaş'lıların gönlünde yer edinen bir isim olurken Ailton, Youla, Eneramo denemeleri ise başarısız sonuçlandı. 

Bu sezon başında Beşiktaş'ın Chelsea'dan kadroya kattığı Demba Ba şimdiden gösterdiği performansla efsane olarak anılacak ''siyahi golcü''lerden biri olmayı başardı. 

Senegalli yıldızın uzun süren transfer süreci, geldikten sonraki başarılı performansı, sempatikliği, taraftarla iletişimi ve mütevazı kişiliği kısa sürede çok sevilmesine sebep oldu. Ancak Beşiktaş taraftarının Demba Ba'dan çok önemli bir beklentisi var o da ''derbilerde gol''. Demba Ba bunu da başarırsa taraftarlarca daha çok sevileceği bir gerçek. 

FutbolArena haber turu (22 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.