comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaşlı yönetici: 'Fenerbahçe keşke bizi karşılasa'

15 Ekim 2016, Cumartesi 09:37
Beşiktaşlı yönetici: 'Fenerbahçe keşke bizi karşılasa'

Beşiktaşlı yönetici Candaş Tolga Işık, Fenerbahçe ile oynayacakları maç öncesi sarı lacivertli taraftarların kendilerini karşılamasını çok istediğini söyledi.

FutbolArena - Beşiktaş'ın yöneticilerinden Candaş Tolga Işık, takımın son durumundan deplasman yasağına kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Milliyet Gazetesi'ne röportaj veren Işık'ın sözleri şu şekilde:

Nereden çıktı bu 'Efendi'lik?
İletişim, yeni yönetim kuruluyla birlikte Başkan Fikret Orman'ın ana çalışma alanlarından biri. Bu çerçevede geliştirilen Efendi Beşiktaş sloganımız, Beşiktaş'ı çok seven ve Beşiktaş'a emek veren büyüklerimizle birlikte, özveriyle hazırlanmış bir manifestodur.

Önce FEDA ardından GURURLAN ve şimdi de EFENDİ diyorsunuz. Neye göre buluyorsunuz bu kavramları?

'Efendi'nin bizim açımızdan iki önemli alanı var. Birincisi Beşiktaş'ın çok yabancı olduğu kavram değil. Daha önce Bey kavramını da kullandık. Beşiktaş Bey, Quaresma Bey ve Cenk Bey gibi... Sağolsun rakiplerimiz de Bey kavramını kullanmaya başladı ki bu da bizi çok mutlu ediyor. İkincisi Baba Hakkılar, Süleyman Sebalar ve Şeref Beyler gibi bir efendi isimlerimiz var. Yakın zamanda bir darbe girişimi oldu. Ve Beşiktaş orada bir inisiyatif kullanarak, resmi sitesinden demokrasinin yanında olduğu belirtmiş ve ardından taraftarıyla birlikte demokrasi yürüyüşlerine katılmıştır. Yenikapı ruhunu, başkanımız Fikret Orman'ın önderliğinde futbolda da hayata geçirmek istedik.

Biz bu ülkede eskiden birlikte maç seyreden insanlardık. Ne oldu da böyle ayrı düştük bilinmiyor. Ama bir şey oldu ve artık beraberiz. Ve bu şeyin adı Yenikapı Ruhu... Hadi artık beraber maç seyredelim dedik ve çağrılar yaptık. O davet karşılık buldu ve Galatasaray maçında Galatasaraylılar ile birlikte maç seyrettik.

Türkiye'de çok efendi olunca kimi zaman zarar da görüyorsunuz. Haksızlık karşısında nasıl bir tavrınız olacak?

Bu projeyi çok profesyonel ellerce yönettik. Bu efendi projesinde yer alan herkes Beşiktaşlı ve kimse bir kuruş para almadı. Herkes gönüllü olarak çalıştı. Efendi dendiğinde herkes birbirine bakarak evet bu dedik. Beşiktaş'ın haklarını sonuna kadar savunacağız ama Süleyman Seba'nın bize öğrettiği gibi efendiliğimizden taviz vermeden savunacağız. Dileğimiz bütün kamuoyu da böyle yapsın.

Galatasaray maçında tribünler çok sessiz kaldı yorumları yapıldı. Bunun nedeni efendilik mi?

Bu sene Beşiktaş tribünlerinin sessiz olduğu yorumlarına katılmıyorum. Galatasaray maçını bir kenara koyarsak genelde iyiydi tribünler. O gün eksik olan ne diye çok konuştuk, tartıştık ve masaya yatırdık. Bazı eksiklikler gördük. Davullar bizim tribünler için çok önemlidir.

Bu sezon Turgay Şeren sezonu... 'Efendi' sloganı, Turgay Şeren'in önüne geçer mi?

"Bizim sloganımız, TFF'nin bu sezona verdiği Turgay Şeren isminin üstüne çıkmaz, tam aksine o 'Efendi'lik Turgay Şeren ile omuz omuza, kol kola yürür. Bu da bizi ayrıca mutlu eder."

"Kadıköy'de Fenerbahçe taraftarı karşılasın"

"Hayalim, keşke Kadıköy'e giderken, iskelede bizi Fenerbahçe taraftarının karşılaması...

Öğrencilik yıllarımda böyle bir karşılamayı hatırlıyorum. Aynı şekilde Ali Sami Yen TT Arena'da da karşılanmak isteriz. Kadıköy'e giderken hep gemiden veya iskeleden insanlar atılmadı. Sadece döner bıçakları, palalar olmadı. Böyle güzel dönemler de oldu. Birlik beraberliğe ihtiyaç olduğumuz dönem, işte bu dönemler."

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"