comScore

Galatasaray Galatasaray

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, bonservislere ne kadar harcadı?

01 Eylül 2016, Perşembe 14:51
Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, bonservislere ne kadar harcadı?

Süper Lig'de 2016-2017 sezonu yaz transfer dönemi sonlanırken 3 büyüklerin kasasından önceki yıllara göre daha az bonservis parası çıktı.

FutbolArena - 2016-2017 yaz transfer dönemi sona erdi. Üç büyükler takımlarına önemli takviyeler yaparken bonservislere harcanan paralarda önceki yıllara göre ciddi bir azalma görüldü.

Bu azalmaların en büyük sebebi 3 büyük takımın da mali açıdan UEFA'nın getirmiş olduğu bazı zorundalıklar... Üç büyük takım bu sebepten dolayı bonservisiyle oyuncu almak yerini kiralama formülünü bu sezon daha da sıklıkla kullandı.
Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray 2016-2017 sezonu yaz transfer döneminde toplamda 27.3 milyon Euro harcadı. Bu rakam geçen sezon 70 milyon Euro'nun üzerine çıkmıştı.

BEŞİKTAŞ'IN SON 5 SEZONDA BONSERVİSLERE VERDİĞİ PARA

Son şampiyon Beşiktaş'ı mercek altına alalım. Siyah-Beyazlılar bu sezon kadrosuna 10 tane takviye yaparken kasadan toplamda 7.3 milyon Euro bonservis ve kiralama parası çıktı. Beşiktaş bu sezon sattığı oyunculardan ise toplamda 11.61 milyon Euro gelir elde ederken 5 milyon Euro'ya yakın karı da kasasına koydu.

Siyah Beyazlı ekip geçen sezon ise transfere 13.95 milyon Euro harcamıştı. son 5 sezona baktığımızda ise Beşiktaş'ın transfer için kasasından çıkan para 54.15 milyon Euro...

İŞTE BEŞİKTAŞ'IN TRANSFER RAPORU

FENERBAHÇE'NİN SON 5 SEZONDA BONSERVİSLERE VERDİĞİ PARA

Fenerbahçe ise geçen yıla nazaran daha az para harcayan taraf. Dick Advocaat'ın takımı sadece Martin Skrtel için kasasını açarken Slovak oyuncu için Liverpool'a 6 milyon Euro ödedi. Luis Nani'yi 8.5 milyon Euro'ya satan Fenerbahçe transfer dönemini 2.5 milyon Euro gelirle kapattı.

Önceki sezon transfer şampiyonu olan Fenerbahçe tam tamına 41.68 milyon Euro'luk bonservis harcaması yapmıştı. Sarı-Lacivertliler son 5 yılda ise bonservislere 120.3 milyon Euro harcadı.

İŞTE FENERBAHÇE'NİN TRANSFER RAPORU

GALATASARAY'IN SON 5 SEZONDA BONSERVİSLERE VERDİĞİ PARA

UEFA ile başı mali açıdan dertte olan Galatasaray ise önceki sezonlara göre ekonomik bir transfer politikası izlese de bonservislere azınsanmayacak miktarda para harcadı. 2016-2017 sezonu yaz transfer döneminde Cimbom bonservislere 14 milyon Euro harcadı. Galatasaray, 6.5 milyon Euro Alex Telles'ten olmak üzere toplamda 10 milyon Euro da sattığı oyunculardan gelir elde etti.

Özellikle 2012-2013 ve 2013-2014 sezonlarında bonservislere çok yüksek miktarlar ödeyen Galatasaray'da ise son 5 sezonda bu sayı 110 milyon Euro oldu.

İŞTE GALATASARAY'IN TRANSFER RAPORUHaber: Orhun ALİCİKOĞLU

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.