comScore

Bedelli Askerlik yaş sınırı belli mi? Bedelli Askerlik kaç liraya yapılacak?

23 Haziran 2018, Cumartesi 11:29
Bedelli Askerlik yaş sınırı belli mi? Bedelli Askerlik kaç liraya yapılacak?

Kimler bedelli askerlik yapabilir? Bedelli askerlik kaç lira? Bedelli askerlik için ne kadar para gerekiyor? Bedelli askerlik ile ilgili tüm son dakika gelişmeleri haberimizde.

FutbolArena - Yapılacak erken seçim ile birlikte yeniden gündeme gelen bedelli askerlik konusunda hükümet ve muhalefet partilerinden müjdeli haberler gelmişti. Seçim sonrasında seçilen Cumhurbaşkanı adaylarının tamamının gündemine alacağını açıkladığı bedelli askerlik konusunda son dakika gelişmeleri haberimizde. Bedelli Askerlik yaş sınırı belli mi? Bedelli Askerlik kaç liraya yapılacak?


Bedelli askerlik yaş sınırı belli oldu mu?


Türkiye yarın sandık başına gidiyor. Yapılacak seçim ile birlikte Türkiye yeni Cumhurbaşkanını seçecek. Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce, Meral Akşener, Recep Tayyip Erdoğan, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek seçim çalışmaları sürecinde gündemine sık sık bedelli askerlik konusunu almıştı.

Yüz binlerce vatandaşın bedelli askerlik konusunda beklediği müjdeli haber tüm siyasi partilerden geldi. Seçim sonrasında çıkarılmasına artık kesin gözü ile bakılan bedelli askerlikte yaş sınırı belli mi? Bedelli Askerlik kaç liraya yapılacak? tüm bu sorularınızın cevapları haberimizde.


Kimler bedelli askerlik yapabilir? Bedelli askerlik yaşı kaç?


18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurtdışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.
Bedelli askerlik kapsamında çıkacak yasa ile bedelli askerlik hakkı kazanacak yaş gurubu ve bedelli askerlik için yatırılacak paranın miktarı henüz belli değil.

FutbolArena Haber Turu (14 Eylül 2020)