comScore

Bedelli Askerlik ne zaman çıkacak? Flaş Bedelli Askerlik 2018 gelişmesi! (16 Nisan 2016 Pazartesi)

16 Nisan 2018, Pazartesi 13:04
Bedelli Askerlik ne zaman çıkacak? Flaş Bedelli Askerlik 2018 gelişmesi! (16 Nisan 2016 Pazartesi)

Bedelli Askerlik ne zaman çıkacak? Milyonlarca gencin merak ettiği Bedelli Askerlik çıktı mı ve Bedelli Askerlik ne zaman çıkacak? sorusunun cevabıyla ilgili yaşanan son dakika Bedelli Askerlik haberlerini sizler için derledik. 

FutbolArena - Bedelli Askerlik gelişmesiyle ilgili yeni haber bekleyen milyonlarda vatandaş için son dakika Bedelli Askerlik haberlerine yeni gelişmeler yaşanıyor. Bedelli Askerlik'in mecliste gündeme gelip gelmeyeceği konusunda 3 milyona yakın genç çıkacak olan yasaları bekliyor. Bedelli Askerlik ile ilgili haber bekleyen 3 milyon civarındaki genç son olarak sosyal medyada Bedelli Askerlik kampanyası başlatmıştı. Peki Bedelli Askerlik ne zaman çıkacak? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizin devamında bulabilirsiniz. 


Bedelli Askerlik son dakika haberleri


İlk olarak 1987 yılında çıkartılan bedelli askerlik imkanından 18 bin 433 kişi faydalanırken, bu tarihten yaklaşık 5 yıl sonra, 1992 yılında yeniden gündeme gelen bedelli askerlik başvurularından ise 35 bin 111 kişi faydalanmıştı. Bundan sonraki çıkan bedelli askerlikte yaş sınırına takılan gençlerle birlikte toplamda 2.5 milyon civarında vatandaş bedelli askerlik bekliyor. Bedelli Askerlik konusunda ise hükümet şu ana kadar sosyal medyada başlatılan kampanyaya ve 2.5, 3 milyon civarındaki gencin haber beklediği Bedelli Askerlik gelişmesinde henüz net bir açıklama gelmediği için yasanın çıkıp çıkmayacağı hala sıcaklığını koruyor. 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde sosyal medyada 2.5 - 3 milyon civarında bedelli askerlik bekleyen vatandaşlar #BedelliAskerlik hashtagi altında kampanya başlatmıştı. 


Kimler Bedelli Askerlik yapabilir?


18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurtdışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

Tüm Aktüel Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena akşam haberleri turu (17 Temmuz 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.