comScore

Bedelli Askerlik nasıl yapılır? Bedelli Askerliği kimler yapabilir? Bedelli Askerlik başvurusu 2018 (Bedelli Askerlik yaşı ve parası)

16 Temmuz 2018, Pazartesi 16:47
Bedelli Askerlik nasıl yapılır? Bedelli Askerliği kimler yapabilir? Bedelli Askerlik başvurusu 2018 (Bedelli Askerlik yaşı ve parası)

Bedelli Askerlik nasıl yapılır? Bedelli Askerlik kimler yapabilir? Bedelli Askerlik şartları nelerdir? 2018 Bedelli Askerlik yaş sınırı ne oldu? Bedelli Askerlik 2018 parası açıklandı mı? Bedelli Askerlik parası ne kadar olacak gibi merak edilen soruların yanıtları haberimizde.

Bedelli Askerlik nasıl yapılır? Bedelli Askerlik kimler yapacak? 2018 Bedelli Askerlik yasasını bekleyen vatandaşlar için son dakika haberi geldi. 2018 Bedelli Askerlik parası ve 2018 Bedelli Askerlik yaş sınırı belirlendi. Bedelli Askerlik için milyonlarca insan müjdeli haberi beklerken Bedelli Askerlik şartlarıyla ilgili merak edilenleri derledik. 
 

Bedelli Askerlik yaş sınırı ne olacak? Bedelli Askerlik yaşı 2018


Bedelli Askerlik konusunda yaş sınırının ne olacağı merak ediliyor. Bedelli Askerlik bekleyen vatandaşlar yaş sınırının 27 olacağı iddia edildi. Bedelli Askerlik için hükümetin belirleyeceği bedelli askerlik parasının ise 20 bin TL olacağı öne sürüldü.

"KULİS BİLGİLERİ DOĞRU DEĞİL"
Öte yandan Bedelli Askerlik konusunda 27 yaş ve 20 bin TL ücretle ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan şu açıklamayı yaptı:

"Kulis bilgileri doğru değil gündemimizde sadece OHAL var. AK Parti'nin şimdiye kadar vaat edip de yapmadığı hiçbir düzenleme olmadı. Meclis açıldığı zaman ilk işlerden bir tanesi tabii ki bu olacaktır. Şahsi kanaatim odur ki Ekim gibi gündeme geleceğini ifade etmek istiyorum."


 

2018 Bedelli Askerlik şartları neler? Nasıl Bedelli Askerlik yapılır?


Dönemlik çıkartılan bedelli askerlik yasaları

İkameti Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan 18 yaşını doldurmuş erkekler için geçici olarak çıkartılan yasalarla bedelli askerlik yapılabilir. Bu yasalar dönemsel olarak olarak çıkartılır. Bu yasaların çıktığı dönemde yasaların belirlediği şartları sağlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilirler.

DAHTE (dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler)

DAHTE'nin açılımı 'Dövizle Askerlik Hizmetine Tabi Olan Erler'dir. Bunun anlamı ise 18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bedelli askerlikten yararlanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen 3 sene boyunca yurt dışında çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan her vatandaş 21 gün süreyle askerlik yapar ve askerlik hizmetini tamamlamış olur.
 

Kimler Bedelli Askerlik yapabilir?


18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurtdışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"