comScore

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik hizmet süreci? Bedelli askerlik için nereye başvurmalıyım? Bedelli askerlik başvuru kılavızı

03 Ağustos 2018, Cuma 12:26
Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik hizmet süreci? Bedelli askerlik için nereye başvurmalıyım? Bedelli askerlik başvuru kılavızı

Bedelli Askerlik ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılırken Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedelli askerlik başvuru kılavuzu yayınlandı. Bedelli askerlikte başvuru süreci nasıl olacak? Nasıl bedelli askerlik yapabilirim? Detaylar haberimizde...

FutbolArena - Bedelli askerlik ile ilgili hükümetten müjdeli haber gelirken gerekli düzenlemeler yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlikle ilgili başvuru kılavuzu yayınlandı. Bedelli askerlik nasıl yapılır. Bedelli askerlikte başvuru şekli nasıl olacak?
 

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik işlemleri (3 Ağustos Cuma)


Yüzbinlerce kişinin beklediği bedelli askerlikle ilgili hükümetten gerekli adımlar atılmıştı. 1 milyon 340 bin kişinin yasadan yararlanma imkanı olduğu ve 400 bin civarında bir başvuru beklendiği belirtiliyor. Bedelli askerlik yaşıyla ilgili teklifte yer alan 31 Aralık 1993 tarihi yeniden düzenlendi. AK Parti'nin verdiği önergenin kabulüyle bu tarih, kamuoyundan gelen talepler de dikkate alınarak 1 Ocak 1994 olarak değiştirilmişti. Hükümet ve Milli Savunma Bakanlığı tüm çalışmalarını tamamladı ve resmi gazetede yayınlandı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından başvuru kılavuzu yayınlandı. Peki bedelli askerlik yapmak isteyen bir vatandaş neler yapmalı? Sosyal medyada en çok aranan sorulardan biri bu oldu. Bugün yayınlanan kılavuzda bedelli askerlik başvurusu yapacakların başvuru ve askerlik süreci hakkında bir tablo yayınlandı.

 

Bedelli askerlikte hak sahipliği nasıl olunur? Bedelli askerlik işlemleri nasıl yapılacak?


Askerliğini bedelli şekilde yaomak isteyen bir vatandaş, hak sahibi olup olmadığını E Devlet, askerlik şubeleri ve konsolosluklardan öğrenebilecek. Hak sahibi bu hakkı taşıyorsa başvuru belgesiyle birlikte bankaya gidip 15 bin TL ödeme yapacak ve dekontu askerlik şubesine götürecek. Hak sahibi bu işlemlerin ardından bir sonraki celp dönemini bekleyecek. Celp planlamalası ve celp duyusu yapılınca Askeralma Genel Müdürlüğü'nden duyuru takip edilecek. Hemen ardından kısa bir süre sonra hak sahibi yoklamasını yaptıracak. Ardından hak sahibi açıklanan 21 günlük temel eğitimin olacağı askeri birliğine gidecek. 21. günün sonunda askerlik hizmetini yerine getirecek olan askerler teskerelerini alabilecek.
 

Bedelli Askerlik kaç liraya yapılacak? Bedelli Askerlik kaç gün olacak?


Bedelli Askerlik ile ilgili yasal düzenleme tamamlanırken hak sahibi olan adaylar 15 bin TL'yi ilgili bankalarda hesaplara yatıracak. Buradan dekontlarını alan hak sahibi vatandaşlar, askerlik şubelerinde işlemlerini yaptıracak ve sonrasıdna 21 gün temel eğitim alacakları birliklerine teslim olacak.

 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"