comScore

Bayer Leverkusen Bayer Leverkusen

Tayfun Korkut: "Ülke olarak önce çile çekeceğiz..."

28 Nisan 2017, Cuma 09:57
Tayfun Korkut:

Tayfun Korkut, yeni kulübünden milli takıma, Süper Lig'den futbolculuk günlerine birçok önemli detayı paylaştı.

FutbolArena - Bayer Leverkusen'in teknik direktörlük koltuğunda oturan Tayfun Korku, Türk Futbolu adna çarpıcı ifadeler kullandı.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, Gösterişli futbolculuk kariyerinin ardından antrenörlük kariyeri için yaptığı çalışmaların meyvesini toplayan ve Hannover ile Bundesliga'ya adım atan Tayfun Korkut, artık Bayer Leverkusen gibi Avrupa'nın köklü takımlarının başında. 43 yaşındaki Korkut, yeni kulübünden milli takıma, Süper Lig'den futbolculuk günlerine birçok önemli detayı paylaştı.
Tayfun Korkut, "Maalesef ligimiz Avrupa'nın en iyi ligleri arasında değil. Bundesliga'dakiler daha şanslılar. Enes gibi Avrupa'ya giden oyuncuların sayılarının artması gerekiyor. Genç yaşta transfer yapmaları ve o riski almaları çok önemli" dedi.

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK AVANTAJIM OLDU

Dört dil biliyorum. Her kültürden bir şeyler öğrendim. Kendi öz kişiliğim de bunlarla yoğruldu. Dil bilmek günümüz futbolunun en önemli unsurlarından. Takımda farklı diller var ve ben bunlarla çok net anlaşabiliyorum. Bunu hocalık için olmasa da günlük hayatta yaşamış olmam benim için şanstır. Aslında futbolun dili birdir ama sonuçta her ülkenin ayrı bir dili ve futbol kültürü var. Biz daha duygusalız. Almanlar ve İspanyolların farklı bir tarzları var.

TEKLİFİ HEMEN KABUL ETTİM!

Kulüp kaybedilen Borussia Dortmund maçının ardından Pazar günü beni aradı. Düşünmek için hiç zaman yoktu. İlk aklıma gelen büyük bir kulüp ve iyi bir kadro... Her ne kadar takımı tanımak için zamanım olmasa da teklifi kabul ettim. İlk önce takımın yediği gol sayısını en aza indirmek için çalışma yaptık. Takıma güven vermek ve defansı sağlama almayı düşündük. Kontratak yememek, birbirimize daha yakın ve kompakt oynamak ile oyun kontrolünün bizde olmasını hedefledik, bu yönde çok çalıştık ve kısa sürede buna ulaştık.

ÇAĞLAR'IN ALDIĞI RİSK ÖRNEKTİR

Almanya'da yetişen ve Bundesliga şansı yakalayan Türk oyuncular, bana göre Süper Lig'de oynayan oyunculara göre daha şanslı. Çünkü Alman Ligi, Avrupa'da ilk büyük 4 lig arasında. Ne kadar fazla lejyonerimiz olursa bizim için o kadar avantaj. 19 yaşındaki Enes Ünal gibi oyuncuların sayılarının artması gerekiyor. Genç yaşta transfer yapmaları ve o riski almaları gerekiyor. Son olarak 20 yaşındaki Çağlar Söyüncü bu riski aldı ve başardı. Henüz ilk yılı olmasına karşın Freiburg'da çok değerli işler yapıyor. Büyük ligler sana çok şey katabilir.

ZORLUKLAR BİZİM HOŞUMUZA GİDİYOR!

A Milli Takım formasını 42 kez giyen Tayfun Korkut, ay-yıldızlılara yardımcı teknik adam olarak da hizmet etmişti. Korkut, 2018 Dünya Kupası şansımızı şöyle yorumluyor: "Fatih Terim'in çalıştırdığı takımların bir özelliği vardır, ne kadar zor gözükse de son dakikaya kadar mücadele ederler. Ülke olarak önce çile çekeceğiz, ardından büyük turnuvaya gideceğiz. Benim futbolculuğum döneminde de bunlar vardı. Zorluklar sanki bizim hoşumuza gidiyor. Bunlardan kaçan bir ülke değiliz ve önce gruplarda sıkıntı çekip sonra finallerde kazanmayı bilen bir ülkeyiz."

BUNDESLİGA DEVLERİ ENES'İN PEŞİNDE!

Hollanda'nın Twente ekibinde oynayan milli futbolcumuz Enes Ünal hakkında İtalyan Gazzetta Dello Sport'tan yeni bir iddia geldi. Lazio ve Roma'nın yakından takip ettiği Enes için Bundesliga devleri Bayern Münih ve Borussia Dortmund'un da devrede olduğu iddia edildi. İngiltere Premier Lig temsilcisi Manchester City ile 2019 yılına kadar sözleşmesi bulunan Enes sezon başında Twente'ye kiralanmıştı. Burada müthiş bir sezon geçiren ve 17 gol ile takımını sırtlayan 19 yaşındaki santrfor için son kararı City'nin teknik patronu Pep Guardiola verecek.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)