comScore

Barcelona Barcelona

Messi mi? Maradona mı? Avrupa'da transfer gündemi | Avrupa Arenası

11 Temmuz 2019, Perşembe 03:32
Messi mi? Maradona mı? Avrupa'da transfer gündemi | Avrupa Arenası

Avrupa Arenası'nın yeni bölümünde Çağdaş Sevinç ve Sinan Yılmaz, Copa Amerika'yı, Messi - Ronaldo rekabetini, Neymar'ın Barcelona'ya dönme ihtimalini ve birçok konuyu değerlendirdi. 

FutbolArena -  FutbolArena TV Avrupa Arenası programının yeni bölümünde birçok konu masaya yatırıldı. Hakemlerin performansının oldukça yoğun eleştirildiği Copa America turnuvası hakkında Messi'nin "Brezilya'nın kazanması için düzenlenmiş" sözleri damga vurdu. Diğer taraftan Arjantin milli takımının başarısızlığı üzerine Messi - Maradona tartışmaları yeniden başladı. 

* Messi, Cristiano Ronaldo, Neymar
* Robben'in futbola veda etmesi. 
* Juventus'un son yıllardaki bedelsiz yıldız transferleri. 
* Hagi'nin Romanya'daki başarıları. 
* Avrupa'da transferden en çok kar ve zarar eden takımlar. 
Copa Amerika şampiyonu Brezilya

Copa Amerika'yı kazanan Brezilya'ya değinilen programda, Dani Alves'in kazandığı 40. kupa vurgusu yapıldı. Ayrıca turnuvanın altın eldiveni olan Alisson Becker'in performansına da değinildi. 

Turnuva boyunca yaşanan skandal hakem hataları da yorumlanırken Çağdaş Sevinç, "Avrupa'da senede 60 maç yapan futbolcular artık yaz dönemindeki uluslararası Milli Takım turnuvalarından bıkmaya başladı. Afrika Uluslar Kupası'nın da ne kadar keyifsiz olduğunu gördük. Copa Amerika da ilgi çekici değildi" ifadelerini kullandı. Sinan Yılmaz ise hakem hatalarına karşın Brezilya'nın haklı bir şampiyonluk aldığını söyledi. 

Öte yandan Sinan Yılmaz, "Bu turnuvayı Neymar'sız kazanan Brezilya belki daha pozitif bir oyun oynadı. Firmino ve Gabriel Jesus'un birlikte oynaması da etkileyiciydi. Gabriel Jesus kenar forvet rolünü de çok iyi yaptı ve belki de Guardiola için bu oyun bir mesaj olmuştur" dedi. 

Lionel Messi Arjantin milli takım kariyeri

Lionel Messi'nin Arjantin'de yine kupa kazanamadığının da değerlendirildiği programda Çağdaş Sevinç, "Sırf bu konu yüzünden Messi'nin Maradona'dan kötü olduğunu söylemek bana çok mantıksız geliyor. İki oyuncuyu da döneminde izlemiş biri olarak Messi ile Maradona arasında çok fark var. Messi tarihin en iyi futbolcusu" dedi. 

Sinan Yılmaz ise "Bu konuda ahkam kesebilme hakkım olsun diye Maradona'nın Napoli'deki Bayern Münih maçını 90 dakika izledim. Bir kaç maça daha baktım ve gerçekten o dönemki futbol ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var. Messi ve şimdiki dönem hücumcuları, o dönemlere göre çok daha şanssız" dedi. 

Ayrıca Lionel Messi'nin Brezilya hakkındaki sözleri de programda tartışıldı... 

Neymar Barcelona'ya dönecek mi?

Neymar'ın Barcelona'ya dönme iddiası da tartışılırken, Casemiro ve Guardiola'nın Neymar hakkındaki sözleri ekrana yansıdı. Sinan Yılmaz, "Neymar'ın dönüşü fayda sağlar mı bilmem ama Guardiola'nın dönüşü tartışmasız Barcelona'yı yukarı taşır" yorumu yaptı. Programda ayrıca Joao Felix'in Cristiano Ronaldo hakkındaki sözü de ekrana taşındı ve Çağdaş Sevinç, "Ben Messi'yi daha önde görsem de Ronaldo'ya daha çok saygı duyuyorum. Çünkü Messi gibi biriyle adını aynı kareye getirebiliyor. Hırsını dünyada en iyi kullanan futbolcu o" dedi. 

Programda futbolu bırakan Arjen Robben'e ve Juventus'un bedelsiz transfer politikasına da değinildi. 

Öte yandan Romanya futbolu ve Gheorghe Hagi'nin başarılarına da parantez açıldı. Bu konu hakkında görüş bildiren Çağdaş Sevinç, "Hagi kadar zeki bir insanın başarısız olması zor. Burada olmadı ama ülkesinde oldu. Zaten bir şekilde bu kadar zeki bir adam başarılı olur" dedi. 

Barcelona'ya imza atan Frankie de Jong'un 2015'teki anısı ve İspanya'da kurulan Düz Dünya Kulübü de yorumlanırken, programın kapanışında Avrupa kulüplerinin ekonomik yapılarına değinildi. 

5 büyük lig ve Süper Lig'de son 10 yılın transfer harcamaları ve satışları ile son 10 sezonda transferden en çok gelir elde eden ve en çok zar eden kulüpler karşılaştırıldı. 

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!