comScore

Bandırmaspor Haberleri: Hem futbol hem basketbolda rakip Balıkesirspor

07 Haziran 2016, Salı 21:06
Bandırmaspor Haberleri: Hem futbol hem basketbolda rakip Balıkesirspor

Bandırmaspor ile Balıkesirspor hem sahada hem potada karşı karşıya...

Gelecek sezon Best Balıkesir'in Spor Toto Basketbol Ligi'ne, Bandırmaspor'un da PTT 1. Lig'e yükselmesi, aralarında yıllardır "10" ve 10,5" şeklinde rekabetin yaşandığı Balıkesir ve Bandırma'yı hem sahada hem de potada karşı karşıya getirdi. 

Futbolda, bu yıl PTT 1. Lig'e yükselen Bandırma ilçesinin takımı Bandırmaspor'un rakipleri arasında il ekibi Balıkesirspor da yer alıyor.
Basketbolda ise ilin takımı Best Balıkesir, Spor Toto Basketbol Ligi'ne yükselerek ilçe ekibi Banvit'in rakibi oldu.

Balıkesir plakasının 10 olmasına karşın Bandırmalıların kendilerini "10,5" şeklinde nitelendirmesi nedeniyle yıllardır yaşanan rekabet, ilde basketbol ve futbol maçlarına farklı bir heyecan getirecek.

İl ve ilçe takımlarının taraftarları, yeşil sahada ve parke salonlarda yapılacak il derbisi maçlarını heyecanla bekliyor.

Bandırmaspor taraftarı Özer Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her iki takımın aynı ligde mücadele etmesinin tatlı bir rekabet getireceğini belirtti.


Balıkesirspor ve Bandırmaspor rekabeti


Balıkesir ve Bandırma'nın şehrin tanıtımı için büyük katkılar yapacağını vurgulayan Demirci, "Bandırma ve Balıkesir ekipleri hem futbolda hem de basketbolda ilimizi en iyi şekilde temsil ederler. Kavga gürültü etmeden, centilmenlik kuralları çerçevesinde başarılı olurlar temennimiz bu. Bu karşılaşmaların derbi maçlar gibi keyif vereceğini düşünüyorum" dedi.

Banvit taraftarı Hakan Donk ise Best Balıkesir'in basketbolda bir üst lige çıkarak Banvit'e rakip olmasının iki kent arasındaki ezeli rekabeti ateşleyeceği gibi ekonomik açıdan da esnafı memnun edeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Banvit, Spor Toto Basketbol Ligi'ndeydi. Önümüzdeki sezon Best Balıkesir de bu ligde yer alacak. Bu iki şehir arasında yaşanacak karşılaşmalar esnafa ekonomik anlamda da iyi gelecek. İlimize dört takım için deplasmana gelecek taraftarlar bu takımları destekleyen insanlar ekonomiye katkı sağlayacaktır. İki kentin de adı daha fazla duyulacak. Bu bizim için güzel bir reklam. Emin olun, Fenerbahçe-Beşiktaş-Galatasaray, Barselona-Real Madrid derbileri kadar Bandırmaspor-Balıkesirspor derbileri zevk verecektir."

Önümüzdeki sezon Balıkesir ve Bandırma'da sporla dolu keyifli bir sezonun kendilerini beklediklerini ifade eden Bandırmalı taraftarlardan Bentbaşı Mahallesi Muhtarı Aynur Yankol ise "Her iki takıma başarılar diliyorum. Hak eden kazansın. Kısacası sevgi, dostluk kazansın." dedi.


Balıkesir ve Bandırma cephesinden sağduyulu açıklamaları


Balıkesir merkezde ise Milli Kuvvetler, Anafartalar, Kızılay, Atalar ve Hükümet Caddesi kırmızı-beyaz bayraklarla donatılırken esnaf ve vatandaşlar her iki takımının birbirini kucaklamasını ve lige sımsıkı sarılmasını istedi.

Yaklaşık 40 yıldır Balıkesirspor taraftarı olduğunu dile getiren ve esnaflık yapan Mikail İşbilir, iki takımın geçmişte de karşılaştığını anlattı.

Bu karşılaşmalarda tatsız olayların yaşandığını ancak unutulması gerektiğini vurgulayan İşbilir, şöyle konuştu:

"Şu anda Balıkesirspor ile Bandırmaspor aynı ligde. Bu iki takım da Balıkesir takımı biri ilçe, diğeri genel anlamda bizim takımımız. Geçmişte de bu iki takım aynı ligde oynadı bazı sıkıntılar çıktı. Ancak biz bu yolla bir yere varamayız. Bugün Bandırmaspor'un taraftarı ve takımı buraya geldiği zaman bizim onları kucaklayarak karşılamamız gerekir, onların da biz oraya gittiğimizde aynısını yapması gerekir. Benim görüşüm maçlarda taraftar kavgası izlemektense, centilmence maçı izlemek. İki takımın aynı ligde top koşturacak olması gurur ve heyecan verici. Aynı şekilde Best Balıkesir ile Banvit basketbolda karşılaşacak. Önümüzdeki futbol ve basketbol sezonları heyecanlı geçecek."

Sabri Öge ise her iki takımın tatlı rekabet içinde birbirine sarılması gerektiğini söyledi.

Taraftar tutumunun sahaya da yansıyacağını dile getiren Öge, "Bandırmaspor, PTT 1. Lig'e çıkmasıyla bizim rakibimiz oldu. Best Balıkesir de Banvit'in rakibi artık. Sporda önemli olan dostluk, ahlak, kardeşliktir. Bu iki takımın karşılaşması her iki taraftarın kaynaşmasına neden olmalı, düşmanlığına değil." diye konuştu.

Eşref Koçak da çok güzel bir 2016-2017 sezonu geçireceklerini ifade ederek, Balıkesir'de de İzmir ile Karşıyaka arasındaki gibi bir mücadele olacağını kaydetti.

Hilmi Öge ise "Bandırmaspor PTT 1. Lige yükseldi. Aynı şekilde Best Balıkesir'de bir üst lige çıktı. Bu yıl üst liglerde 4 takım bizi en iyi şekilde temsil edecek. Ben Banvit-Best Balıkesir ile Bandırmaspor-Balıkesirspor arasında tatlı bir rekabetin olacağını düşünüyorum." dedi.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"