comScore

Balıkesirspor Balıkesirspor

Yusuf Şimşek'in unutamadığı Aziz Yıldırım ve Beşiktaş hikayesi

03 Nisan 2020, Cuma 22:40
Yusuf Şimşek'in unutamadığı Aziz Yıldırım ve Beşiktaş hikayesi

Balıkesirspor Teknik Direktörü Yusuf Şimşek, FutbolArena'ya konuştu. Yusuf Şimşek, teknik direktörlük kariyeri dışında futbolculuk yıllarına dair samimi açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Balıkesirspor Teknik Direktörü Yusuf Şimşek, FutbolArenaTV canlı yayına bağlanarak önemli açıklamalarda bulundu .

"LİGLERİN TESCİL EDİLMESİ SAÇMA BİR KARAR"
Biz Balıkesirspor olarak orta sırada bir takımız. Çok fazla ilgilendiren durum yok. Şampiyonluğa oynayan kulüplerimizin ligin tescil edilmesini kabul etmeyeceklerini düşünüyorum. 5-6 takım Süper Lig'e çıkma yarışında. Tescil edilmeyeceğini günler öncesinden biliyordum. Çok saçma karar olurdu zaten. 

"EN AZ 1 AY LAZIM"

Oyuncular kondisyonlarını kaybetmeye yakın konuma gelecek. Evdeki çalışma, antrenman sahasıyla aynı olmayacak. En az 1 aylık çalışma süresi olması gerekiyor. Bizim büyük hedefimiz olmadığı için 20 günde halledebiliriz ama diğer takımlar için aynı durum geçerli değil. 

"ŞAMPİYON OLAN TAKIMIN MUTLU OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

Şampiyon olan takımların mutlu olacağını düşünmüyorum. Şu an kimsenin futbol konuşacak hali yok. İnsanlarımız vefat ediyor. Birçok hastamız var. Tabi ki futbol bizim işimiz ama gerçekten şu anda futbol düşünen var mıdır? Bence çok az. 

ÇALIM YETENEĞİNİZİ NASIL TANIMLIYORSUNUZ?

Ben bunu sokak futboluna bağlıyorum. Benim jenerasyonum sokak futbolunda büyüdü. Golcü olarak Tanju Çolak, Aykut Kocaman. Yetenekli oyuncularımız eskiden daha fazlaydı. Hakan Ünsal, Ergün Pembe, Tümer, Sergen Yalçın, Abdullah Ercan, Ogün, Ünal Karaman çok yetenekli futbolcularımız vardı. 

"TÜRK HOCALARIN BAŞARILI OLMASINI İSTİYORUM"

Türk hocaların başarılı olmasını istiyorum. Sergen abinin de başarılı olmasını istiyorum. Beşiktaş'ta da iyi şeyler yapacağını düşünüyorum. Bu sene fazla gelişim gösterilmeyebilir ama kendi kuracağı ekiple daha iyi şeyler yapabilir. 

AZİZ YILDIRIM'I NASIL TANIMLARSINIZ?

Olması gereken bir başkandı. Diğer başkanlarımız da çok geçerli. Aziz başkanla 3.5 sene çalıştım. İlk Fenerbahçe'ye gittiğimde genciz, geziyoruz, tozuyoruz. Bir gün sakatlandım. Ne oldu lan! dedi. Başkanım ayağımda yırtık var dedim. Az gezeceksin dedi. Aziz Yıldırım 4-3'lük Gaziantepspor maçında soyunma odasına girdi. Kaldırın kafanızı çocuklar, adamlar 3 attı, siz çıkarsınız 4 atarsınız dedi. Çıkın 4-5 tane atın dedi. O maçı 4-3 attık. 

ORTEGA HAKKINDA

Antrenmanda bile onu mutlu etmeye çalışıyorduk. Kalenin dibinde bekliyordu, gol attırıyorduk. 10 metre alanda oynuyordu, koşmuyordu. Herkes ona yardımcı olmaya çalışıyordu. Ancak iyi futbolcu ve iyi insandı. 

RÜŞTÜ REÇBER İLE GÖRÜŞEBİLDİNİZ Mİ?

Zaman zaman Rüştü abiden haber alıyorum. İnşallah bu kötü hastalığı yenecektir. Bünyesi kuvvetli bir insan. Sigara da kullanmıyor. Eşiyle de konuştum bugün. Hassas dönemde olduğu için fazla bir şey söylemek istiyorum. Allah'ın izniyle bu işin üstesinden gelecektir. 

BEŞİKTAŞ'A TRANSFER HİKAYESİ

Mustafa hoca beni ilk milli takıma çağıran, sonra Fenerbahçe'ye ve Beşiktaş'a transfer eden teknik direktör. Ondan sonra da yardımcılığını yaptım. Bursa'da fena oynamadım ama çok maç oynamadım. Trabzonspor'la büyük oranda anlaşmıştık. Özel antrenman yapıyordum Antalya'da. Bir gün telefonum çaldı. Mustafa Denizli aradı. Ben seni aldım dedi. Hocam, Trabzonspor'a söz verdim dedim. Vallahi ben dün gece konuşup, işi bitirdim dedi. Ersun hoca ile görüştüm. Trabzonspor'a gidersem, Bursa'dan aldığımdan az para alacaktım. Bir yönetici, menajerlerin parası ne olacak dedi. Dedim ki, ben zaten paramı indiriyorum. Daha ne yapayım? Başka teklif var mı diye sordular. Var dedim Beşiktaş. Yok canım dediler. Ondan sonra 2 kat para önerdiler ama olmaz dedim ve Beşiktaş'a gittim. Böyle kısmetmiş. İyi ki de böyle olmuş. 

YABANCI SINIRI TARTIŞMALARI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Yabancı oyuncu sınırlandırılmalı. Bizde 8 yabancı var. 5'i oynatabiliyorsunuz. Ancak oynatamadığım yabancılar oluyor bu yüzden ve içim içimi yiyor. 1-2 sene futbolda artık eskisi gibi paraların dönmeyeceğini düşünüyorum. Koronavirüs ülkemizi ve ligimizi çok etkiledi. Biraz daha yerli oyunculara yönelecektir diye düşünüyorum. 

--

SOSYAL MEDYA SORULARI

Futbol hayatında unutamadığınız gol: 

"Değer bakımından Beşiktaş'ta oynarken Galatasaray ile oynadığımız derbi. Şampiyon olduğumuz yıl. 2000'de Fenerbahçe ile Samsun'da 1-0 mağlupken kazandığımız 3-1 maç."

Fenerbahçe'yi çalıştırmak ister misiniz?

- Herkes ister. 

Yürüyerek çalım atıyordunuz. Neden Avrupa'yı hedeflemediniz?

- Özel hayatımın yanlışları. Bu benim pişmanlıklarımdan birisi. 

Unutamadığınız maç?

Denizlispor-Fenerbahçe maçı unutulmaz maçlardan birisi. Biz biraz daha istedik o gün. Fenerbahçe'nin çok kaliteli bir kadrosu vardı. Ancak biz çok iyi motive olmuştuk ve düşmek istemiyorduk. İstediğimiz puanı aldık. Yenilebilirdik ayrıca. Appiah'ın kaçırdığı bir pozisyon var. O gol olsaydı hiçbir şey konuşulmayacaktı. 

KİM ŞAMPİYON OLACAK?

- Ben Galatasaray'ı düşünüyorum. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"