comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aziz Yıldırım'dan gönderme! "Beşiktaş nerede?"

20 Şubat 2017, Pazartesi 14:34
Aziz Yıldırım'dan gönderme!

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın futbolda şike kumpası iddiasıyla başlatılan davaya katıldığı belirtildi.

FutbolArena - FETÖ/PDY'nin futbolda şike kumpası yaptığı iddiasıyla açılan soruşturmanın ilk duruşması başlıyor. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da 5 gün sürecek duruşmanın ilkine katıldığı ifade edildi.

DHA'da yer alan habere göre; Bir numaralı sanığı Fetullah Gülen olan davada, aralarında eski milletvekili İhsan İşbilen, iş adamı Muammer İhsan Kalkavan, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu, İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 15'i tutuklu 108 sanık yer alıyor. Kapatılan Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı da sanıklar arasında yer alıyor. Sanıklar hakkında 5 yıldan 85 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası talep ediliyor.
ATFEDİLEN SUÇLAMALAR...

Şüphelilerin işlediği iddia edilen suçlamalar ise şöyle: "Kişiler Arasındaki Aleni Olmayan Konuşmaları Kayıt Etmek, Özel Hayata İlişkin Görüntü ve Sesleri İfşa Etmek, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Etmek, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek, Resmi Belgede Sahtecilik, İftira, İftira Nedeniyle Mağdurun Gözaltına Alınmasına veya Tutuklanmasına Neden Olma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme."

75 KİŞİ MÜŞTEKİ... 91 KİŞİ MAĞDUR...

İddianamede, aralarında Aziz Yıldırım, Serdar Adalı, Tayfur Havutçu, Yılmaz Vural, Emanuel Emenike, Bülent Uygun, Göksel Gümüşdağ, Hikmet Karaman, Deniz Tolga Aytöre, Ümit Karan, Mahmut Özgener, Mustafa Sani Şener, Gökçek Vederson, İbrahim Akın, Mecnun Otyakmaz, Sami Dinç, Sadri Şener, Murat Özaydınlı, İskender Alın, Rıza Çalımbay, Cemil Turhan, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu gibi isimlerin yer aldığı kulüp başkanları, kulüp yöneticileri, teknik direktörler ve futbolcuların bulunduğu 75 müşteki ve 91 mağdur yer alıyor.

İLK KUMPAS AZİZ YILDIRIM'A... 

İddianemede, kumpasın Fetullah Gülen'in talimatıyla, kulüpleri ele geçirmek amacıyla kurulduğu, ilk kumpasın da Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a kurulmaya çalışıldığı belirtildi. Önce Zaman Gazetesi'nde, Yıldırım aleyhine yazılar yazılıp algı oluşturulduğu, ardından da FETÖ'nün emniyet ve yargıdaki yapılanmasının haretekete geçirildiği vurgulanıyor.


 

Aziz Yıldırım ile Mehmet Baransu arasında tartışma


İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan duruşma salonunda görülen ilk duruşmaya bu davanın tutuklu 15 sanığı ile başka suçtan tutuklu eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve gazeteci Mehmet Baransu'nun da aralarında bulunduğu 6 sanık katıldı.

Sanık sırasından müştekilerin oturduğu bölüme doğru baktığında, Aziz Yıldırım, "Küfür ediyor terbiyesiz. Önüne dön" diye bağırdı. Mehmet Baransu da ‘Sen küfür ediyorsun' diye karşılık verdi. Diğer müştekiler "Sen vatan hainisin' diye bağırmaya başladı.

Bu tartışmalara davanın sanıklarından eski Emniyet Müdür yardımcısı Ali Fuat Yılmazer de katıldı. Duruşma salonundaki askerler tutuklu sanıkların arkasına dizilince Ali Fuat Yılmazer, "Arkamı dönerim ben. Onlar müşteki değil, suçlular. Delilli ve belgeli suçlular" diye bağırınca Aziz Yıldırım "Oradan bağırmakla olmuyor. Önce adam olmak lazım adam" şeklinde karşılık verdi.

Jandarma, Yılmazer'i salondan çıkardı. Aziz Yıldırım bu sırada "Ülkeyi karanlığa götürdünüz" dedi.

Mehmet Baransu ile müştekiler arasında tartışma devam edince jandarma, Mehmet Baransu'yu da salondan çıkardı.

Salondan çıkarıldığı sırada Baransu da "Asker kaçakları ne zamandan beri mahkeme salonuna alınıyor" diye bağırdı.

Daha sonra Aziz Yıldırım, "Tahrik etmeye çalışıyorlar. Bunlara prim vermeyin" diyerek şikayetçileri sakinleştirmeye çalıştı. 

"BEŞİKTAŞ NEREDE?"

"Yargıtay artık karar vermeli. Fenerbahçe'den başka kimse, hiçbir kulüp FETÖ'den şikayetçi değil, neden? 2011'de yapılan hadise Türk futboluna darbe vurmadı mı? Futbolcu alacakları verecekleri, vergileri... Her şeyi bozdu. Nerede Kulüpler Birliği? Biz mağduruz. "Yok ben gelmeyeyim. Bu ilde ifade vereyim" yok böyle. Geleceksiniz burada suçlamanızı yapacaksınız. Herkes korkuyor kaçıyor. Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda mücadele ediyor. Her şeyi yapıyor hukukla. Kimse korkmasın.

"BU TÜRKİYE'NİN DAVASI"

Bu Türkiye'nin davası. Herkes bu davada taraf olmalı. Bir daha kimseye bir şey olmaz. Herkes sahip çıksın. Gidin Allah aşkına. Şikayetçiyim bile diyemiyorsunuz. Bugün Cumhuriyet arkamızda. O zaman niye korkuyorsunuz? Nerede Beşiktaş Kulübü? Neden şikayetçi olmuyorlar? Kaçıyorlar. Burada bir mücadele yapılıyorsa korkmadan herkes gelecek. Korkmak yok öyle. Yoksa şikayetleri susacaklar. Bizim sessiz, sakin insanlar olduğumuzu sanıyorlar. Biz gerektiği zaman söylenecek şeyleri söyleriz."

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"