comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aziz Yıldırım için siyaset iması! "Kemal Kılıçdaroğlu'ndan daha çok sevilir"

16 Şubat 2017, Perşembe 15:21
Aziz Yıldırım için siyaset iması!

Habertürk yazarı Oray Eğin, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile ilgili ilginç bir yazı kaleme aldı.

FutbolArena - Habertürk yazarı Oray Eğin, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın siyasete göz kırptığı yönünde dedikodular olduğunu köşesine taşıdı ve "Kemal beyden daha çok sevilir" dedi.
 

Oray Eğin'in Habertürk'teki "Aziz Yıldırım'ın Yolculuğu" başlıklı köşe yazısı


Futbol Federasyonu ya da Fenerbahçe'den bahsetmeyeceğim. Zaten ilki için fazla taraf olduğunu kendisi söylüyor, Fenerbahçe'de kongre olduğunda da Ali Koç aday olacağını açıkladı. Bir, bir buçuk sene içinde Aziz Yıldırım bir şekilde işsiz kalacak.

65 yaşında emekliliğe ayrılıp köşesine mi çekilecek?
Doğrusu hiç sanmıyorum.

Önceki gün Cengiz Semercioğlu yazdı; Zülfü Livaneli konserini en ön sırada izleyip bir yandan şarkılara eşlik ediyor, bir yandan da ağlıyormuş.

LEYLİM LEY

Kasım ayındaki konserde yaşanan bu gelişmeyi ilk kez yeni duyduk. Her ne kadar Livaneli bu bilginin başta yazılmamasını istese de ne kadar kontrollü olduğunu biliyorum. Bilinmesini istemeseydi ağzından kaçırmazdı, yılların ustası sonuçta.

Dahası, hep simge isim olan Livaneli ama son yıllarda daha birleştirici bir figüre de dönüştü. Albüm ve roman satışları bunu gösteriyor; milli bir kahraman gibi laik mahallede.

Aziz Yıldırım'ın bunu bilmemesi imkânsız. En önde oturmak, şarkılara eşlik etmek, gözünün yaşlanması... Bu bir mesajdır.

Doğruya doğru, iki buçuk sene hapis yatıp özgür kaldıktan sonra Fenerbahçe Başkanlığı'nı aşıp bambaşka bir toplumsal figüre dönüştü Yıldırım. Eskiden Bağdat Caddesi'ne çıktığında bir siyasi lider gibi karşılardı halk onu, şimdi Türkiye'nin pek çok yerinde yoğun bir ilgi var.

Herkesin korktuğu bir zamanda FETÖ'yle mücadele etmekten çekinmemesi, şike davasının duruşmalarında bile terör örgütünün yaratacağı tehlikelere dikkat çekmesi kayıtlarda zaten.

Yıldırım daha 1998 yılında Pennsylvania'daki Kırık Hoca'nın nasıl bir şaklaban olduğunu anlayıp araya mesafe koymuş, nispeten Fenerbahçe'yi korumuştu. Zaten FETÖ bir tek Fenerbahçe'ye deneyip deneyip kolaylıkla sızamadığı için operasyon yaptı. Yaptığı birçok konuşmada da yaklaşan 15 Temmuz tehlikesine karşı kamuoyunu yıllarca uyardı Yıldırım.

MERAK ETTİM

Livaneli konseri haberini okuduktan sonra Aziz Yıldırım'a yakın çevrelere sordum: Siyasi nabız yokluyor olabilir mi?

Önce çok yakınındaki bir gazeteci “Yok canım” dedi.

Ama bir başka kaynağım İstanbul'da belli bir kesimden ciddi bir ilgi olduğunu, iş dünyasından çeşitli insanların bu konuyu gündeme getirmiş olabileceğini aktardı. Kendi aralarında sessizce konuşmuşlar belli ki; fantezi bile olsa.

Bazen dönemler insanları yaratır, önceden hayal bile etmedikleri konumlara getirir. Aziz Yıldırım'ın durumu bunun daha ötesinde gibi geliyor bana, aklına kurt düşmüş. Futbol dışındaki her adımını takip etmekte fayda var, bakalım Aziz Yıldırım bizi nereye götürecek?

ARTILARI EKSİLERİ

- Fenerbahçe çok ciddi bir “taraf” demek Türkiye'de... Seçmen siyasetle futbol taraftarlığını ayırabilir mi? Zor...

- Erdoğan'a karşı cephenin lideri yok, seçimde karşısına çıkaracak güçlü bir aday arayışında muhalifler... Bir diğer alternatif İlker Başbuğ...

- Kemal Bey'den daha fazla sevilir, o kesin... Ama Erdoğan'a sonuna kadar bağlı seçmeni ikna edebilir mi?

- ABD'de Donald Trump ve Bernie Sanders, Fransa'da Emmanuel Macron gibi “dışarıdan” adayların ivme kazanması küresel bir trende işaret ediyor... Bize yansır mı?

- Siyasi tecrübesi yok ama “yapan adam” imajı hâkim; Fenerbahçe'nin altyapısını kurdu, tesisleri baştan yarattı, kulübe sınıf atlattı...

- Otoriter, sert mizacı, inatçılığı, “dediğim dedik”liğiyle “demokratik otokrasi”ya uygun bir lider olur...

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)