comScore

Aytemiz Alanyaspor Aytemiz Alanyaspor

FutbolArena'nın konuğu Salih Uçan: 'En kötüsü Advocaat"

10 Ocak 2020, Cuma 00:22
FutbolArena'nın konuğu Salih Uçan: 'En kötüsü Advocaat

Aytemiz Alanyasporlu futbolcu Salih Uçan, FutbolArena takipçlerinin sorularını yanıtladı. Özellikle Fenerbahçe dönemine dair son derece samimi açıklamalarda bulunan başarılı futbolcu, çalıştığı en kötü teknik direktörün ise Advocaat olduğunu söyledi. 

FutbolArena - Aytemiz Alanyaspor'da forma giyen Salih Uçan, Antalya kampında FutbolArena takipçilerinin sorularını yanıtladı. 

Çalıştığın en iyi ve en kötü teknik direktörler?
"En kötü teknik direktör olarak Advocaat'ı söyleyebilirim. Çok yaşlıydı. İşini salmış, bırakmış gelmiş gibiydi. Antrenmanlarda çok fazla profesyonel değildi. Maçtan sonra sadece futbolculara sallıyordu. 1 gün sonra hiçbir şey olmamış gibiydi. En iyisi olarak Fatih Terim, Spaletti, Aykut Kocaman ve Erol Bulut olarak söyleyebilirim.

Futbolcu olmasaydın ne olurdun?

Marmaris'te oldum. Deniz çocuğuyum. Deniz ile ilgili bir şeyler olabilirdi. Futbolda 

Ersun Yanal'ın göreve gelmesinden sonra neden forma şansı bulamadın?"

"Ersun hoca tecrübeli oyuncularla yola devam edeceğini söylemişti o sene."

Kariyerinde keşke yapmasaydım dediğin şey nedir?

Sion'a gitmemeliydim. Fenerbahçe'de iyi bir kamp dönemi geçirmiştim ve kalmak istiyordum. Daha fazla forma şansı bulmak adına git şeklinde baskı oluştu. Gitmesem daha iyiydi. 14 yabancı kuralı sence fazla mı?

Ne kadar kaliteli yabancı Türkiye'ye getirirsek o zaman 14 yabancı fazla değil. Bazen de hak eden genç ve yerli futbolcular oluyor. Yabancıyı aldık oynatalım gibi durumlar oluyor. Onun dengesini ayarlamak gerekiyordu. 

Aykut Kocaman Fenerbahçe'de kalsaydı senin için ne değişirdi?

Bilemeyiz tabi. Bana çok güveniyordu. Birlikte çok iyi işler başardık. Bana formayı teslim etti ve ben de formayı aldım. Ligi 2. bitirdik. Türkiye Kupası'nı kazandık. UEFA'da yarı final oynadık. Aykut hoca ile devam edilseydi çok daha üst seviyelere gelebilirdim. 

Aziz Yıldırım için neler söylersin?

Aziz Yıldırım kariyerimin önemli başkalarından biridir. Roma'ya gitmemde yardımcı oldu. Tabi iyi işler kadar olumsuz işler de oldu. Roma'ya bırakarak çok iyi bir şey yaptı ama ikinci dönemimde ise kiralık gitmek istedim. O dönem izin vermemişti. Benim için kötü oldu ama Aziz başkanı severim. 

Roma'da unutamadığın an

İlk antrenmanımda Totti'yi görmek heyecan vericiydi. Marmaris'te futbolcu olmak hayalimdi. Biz daha hayalleri kurarken Totti her şeyi kazanmıştı. Onu görmek heyecan vermişti. 

Birlikte oynadığım en iyi futbolcular?

Çok isim var. İki isim vermem gerekirse Emre Belözoğlu ve Pjanic. Totti ve Alex de Souza tabi bu isimleri de söyleyebilirim. 

İki Türk ile yemeğe çıkma fırsatın olsa kimler olurdu?

Atatürk. 

Fenerbahçe'yi özlüyor musun? Geri dönme hedefin var mı?

Fenerbahçe'de çok güzel günler geçirdim. Tabi geri dönmek isterim ama şu anda Aytemiz Alanyaspor'dayım. Sadece Fenerbahçe değil, Alanyaspor'da çıkış yakalayıp tekrar Avrupa'ya dönmek isterim. 

Bruno Alves hakkında ne düşünüyorsun?

Bruno Alves'i pek sevmiyordum. Karakter olarak arkadaşlarına zarar vere bir futbolcuydu. Maçta sertlik gösterirsin ama tekme atmazsın. Rakip bile olsa onun ekmeğİ. Benim ayağıma tekme attı bilerek. 1.5 ay futbol oynayamadım. Antrenmanda genç kaleciye dirsek attı, burnunu kırdı. Uygar Mert Zeybek'in ayak bileğine atladı. O da bir süre futbol oynayamadı. Karakter olarak sevmiyorum. 
 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)