comScore

Aytemiz Alanyaspor Aytemiz Alanyaspor

Alanya Müftülüğü'nden Josef Sural paylaşımı: 'Gayrimüslimlere dua etmek caiz mi?'

30 Nisan 2019, Salı 16:50
Alanya Müftülüğü'nden Josef Sural paylaşımı: 'Gayrimüslimlere dua etmek caiz mi?'

Alanyasporlu Josef Sural'ın vefatının ardından Alanya Müftülüğü'nden bir açıklama yapıldı.

FutbolArena - Aytemiz Alanyasporlu futbolcu Josef Sural'ın trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Alanya Müftüğü'nden yapılan açıklama dikkat çekti. Müftülüğün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Gayrimüslimlere dua etmek, rahmet okumak, istiğfar etmek caiz midir?" sorusuna yanıt verildi.
 

Alanya Müftülüğü'nün Josef Sural paylaşımı (Gayrimüslimlere dua etmek caiz midir?)


Alanya Müftülüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"Gayrimüslimlere rahmet okumak ve istiğfar etmek, onların yaşarken inkâr ettikleri Yüce Allah'tan onlar adına af dilemek anlamına gelir. İslam inancına göre herkes Yüce Allah'a ve dinine inanmakla mükellef olduğu için kişinin kendi ameli esas kabul edilmiştir. Bir kimse hayattayken iman etmeyip küfür üzere öldükten sonra başkalarının onun için yapacağı dualar geçersiz olur ve ona herhangi bir faydası dokunmaz.
Nitekim birçok âyet-i kerimede inkâr üzere ölen kâfirlerin onlara af dilense bile affedilmeyecekleri belirtilmiş (Nisâ, 4/18, 48; Tevbe, 9/80) ve onlara istiğfar edilmesi yasaklanmıştır. Diğer taraftan “Resûlullah (s.a.s.), amcası Ebû Tâlib ölüm döşeğinde iken ona ‘La ilahe illallah' kelimesini telkin etmiş, iman etmemesi üzerine, ‘Allah'a yemin ederim ki, senin için af ve mağfiret dilemek bana yasaklanmadığı müddetçe, senin için muhakkak Allah'tan mağfiret dileyeceğim.” (Buhârî, Cenaiz, 79) buyurmuştur. Bu olay üzerine “Cehennem ehli oldukları açıkça kendilerine belli olduktan sonra, —yakınları da olsalar— Allah'a ortak koşanlar için af dilemek, ne Peygambere ne de müminlere yaraşır.” (Tevbe, 9/113) âyeti inmiştir.

Başka bir rivayette ise Hz. Peygamberin (s.a.s.), münafıkların başı sayılan Abdullah b. Übey b. Selûl'ün cenaze namazını kıldığı, akabinde ona rahmet dileyeceğini ifade ettikten sonra “Asla onlardan ölen birinin namazını kılma ve kabrinin başında durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Resûlünü inkâr ettiler ve fasık olarak öldüler.” (Tevbe, 9/84) mealindeki âyetin nazil olduğu belirtilmektedir (Buhari Cenaiz, 83).

İlgili âyetlerden hareketle müslüman bir kimsenin, gayrimüslim olarak ölen bir kimseye istiğfar etmemesi ve rahmet dilememesi gerektiği, böyle bir cenazeyle karşılaştığında da nazik cümlelerle taziye dileğinde bulunması ve kalanlara sabrı tavsiye edip teselli vermesinin uygun olacağı anlaşılmaktadır.

Din İşleri Yüksek Kurulu"

ALANYA MÜFTÜLÜĞÜNDEN TEPKİLER SONRASI YENİ AÇIKLAMA

Alanya Müftülüğü yeni açıklamasında, "Müftülüğümüzün; Halkımızın sevdiği ve değer verdiği bir kişiyle ilgili olumsuz bir değerlendirmede bulunması asla söz konusu olamaz. Bu elim kazada vefat eden Alanyasporlu futbolcumuzun ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz." ifadelerine yer verdi.


 

Alanyaspor Haberleri: "Josef Sural, Türk gibiydi"


Alanyaspor'un devre arasında transfer ettiği Josef Sural ile ilgili anlatılanlar futbolseverleri bir kez daha üzdü. Josef Sural'ın 16-17 yaşlarında formasını giydiği takımla birlikte ilk kez Alanya'da kamp yaptığı ve şehre hayran kaldığı öğrenildi. Sural'ın Alanyaspor'dan teklif aldığında çok heyecanlı bir şekilde Türkiye'ye geldiği belirtildi. Alanya'yı çok seven Sural'ın, takım arkadaşları kola içerken ayran içmeyi tercih ettiği ve adeta bir Türk gibi tavırlar sergilediği belirtildi. Sural'ın güleryüzlü ve sevecen tavrıyla takım içerisinde ve Alanya'da taraftarlar tarafından çok sevildiği ifade edildi.
 

Josef Sural kimdir?


Aytemiz Alanyaspor'a bu sezon Sparta Prag'dan transfer olan 28 yaşındaki Çek futbolcu Josef Sural, kariyerinde ilk kez yurt dışına çıkmıştı. Daha önce Slovan Liberec ve Brno takımlarında forma giyen Josef Sural bu sezon Aytemiz Alanyaspor formasıyla Süper Lig'de çıktığı 9 maçta 1 gol kaydetti. 

2 AY ÖNCE ÇOCUĞU OLMUŞTU

Alanayaspor forması giyen Josef Sural'ın 2 ay önce bir kız çocuğu dünyaya gelmişti. 2. kez babalık sevinci yaşayan Josef Sural, bebeğine Melissa Denise ismini verdi. 

Son dakika Alanyaspor Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"