comScore

Atiker Konyaspor Atiker Konyaspor

Aykut Kocaman hakemleri suçladı

01 Ocak 2017, Pazar 19:09
Aykut Kocaman hakemleri suçladı

Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, ligdeki hakem hatalarından dert yandı.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de geçen sezonun gerisinde kalan Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, kulübün resmi sitesine açıklamalarda bulundu.

Ligin ilk yarısında hakem hatalarına maruz kaldıklarını ve bunun puan kayıplarına neden olduğunu söyleyen Aykut Kocaman, yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti.
Kocaman açıklamasında "Kaç puana mal olduğunu bilmiyorum ama UEFA Avrupa Ligi kadar bizi özellikle bu sene etkileyen ana faktörlerden birisi de doğal olan hakem yanlışlarının bu sezon bizim aleyhimize olması oldu. Hakem yanlışları bu oyunun her zaman doğal davranışlarından biri. Bunun hiçbir zaman tersini düşünmedim. Çok fahiş hatalar olduğu zaman dillendirmeye çalışıyorum. Ancak 4.haftadan itibaren söylediğim 'Hakemlerle ilgili birşeyler söylemek istiyorum ama bunu rezervde tutuyorum diye' birşey vardı. Birkaç birşey söyledik. Şimdi burada bir kez daha söylemek lazım. Yanlışlarının bizim tarafımıza olan bölümü fazlaydı. Bu da gerçekten puan kayıplarına neden oldu." dedi.
 

Aykut Kocaman'dan Konyaspor iddiası


Kocaman ilk yarı değerlendirmesinde "Düşündüğüme yakın bir ilk yarı geçirdik. Düşüncemizi revize edeceğimiz yer; bundan iki hafta önce K.Karabükspor maçına çıkmadan önceki durumdu. K.Karabükspor maçından önceki pozisyonda ciddi anlamda düşündüğümünde birkaç puan üzerine taşımıştık durumumuzu. Bu da bizi son iki zorlu deplasman maçı öncesi hedeflediğimiz puan, bu hedeflediğimiz puanın bizi nereye taşıyacağı,  arkasından da özellikle ikinci yarıda bunun üzerine ne kadar koyabileceğimiz şeklinde hepsini bir araya getirdiğimizde bizi bayağı umutlandırmıştı. Ancak son iki deplasman maçında istediğimiz sonuçları alamadık. Hadi K.Karabükspor deplasmanında alınan beraberlik için olumsuz bir şey söylenemez, söylenmemesi lazım. Fakat Akhisar Belediyespor yenilgisi biraz moral bozucu ve üzüntü verici oldu. Belki 1 puan belki de 3 puan bizim için sıralamada bir üst bir alt ufak-tefek oynamalar da yapacaktı. Belki de sezon sonundaki sıralamamızda değişiklikler yapacaktı. Ama en büyük gücü özellikle ikinci yarı için takımımızın da şu an en fazla ihtiyaç duyduğu şey olan özgüven ve moral açısından bize çok büyük katkı sağlayacaktı. Bunu gerçekleştiremedik..." sözlerini sarf ett.

Sezonun ikinci yarısı hakkında konuşan Kocaman, "İkinci yarıda içerisinde iki tane Galatasaray maçı olmak üzere 18 maç oynayacağız. Bunların 8 tanesi deplasman. Ve bu deplasman  maçları içinde Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray mücadeleleri var. Dolayısıyla içeride oynayacağımız maçlardaki puan ortalamamız bizi bir siklet yukarıya çıkarabilir gibi gözüküyor. Eğer bunu başarabilirsek. Ana hedefimiz; geçen sene direkt olarak gitme başarısı gösterdiğimiz, ancak bu sene bunun kolay olmayacağı görünen ama ZTK'da nereye kadar gideceğimizi bilemediğimiz için görüşümü söyleyeceğim, ön eleme maçları oynama pahasına da olsa tekrar Avrupa sahnesinde yer alabilmek için sıralamada yer tutabilmektir. Fikstür ve artık Avrupa Kupası maçlarının  olmaması bunu başarma adına ilk yarıdaki durumumuza da bakarsak ufak tefek olanaklar sunuyor bize.  Ama bunu ne kadar değerlendirebileceğimiz bizim elimizde olan bir şey." ifadelerini kullandı.
 

Aykut Kocaman'dan UEFA Avrupa Ligi yorumu


Konyaspor'un hayalkırıklığı yaratan Avrupa performansını değerlendiren Kocaman, "Avrupa Ligi'nde gerçekten sert bir gruba düşmüştük. Geçen sezonun Şampiyonlar Ligi'nde Zenit, Lyon ve Valencia'nın olduğu gruptan grup çıkmış takımı Gent, yine geçen sezon çeyrek finale kadar çıkmış Braga bizim gruptaydı. Ve hepsinin üzerine belki de tüm gruplardaki en başlıca takımlardan birisi olan ve geçen sezonda Avrupa Ligi'nde yarı final oynamış Shakhtar Donetsk takımı bizim gruptaydı. Bu takımlarla oynayacağımız karşılaşmalar gerçekten sert karşılaşmalardı. Deplasmanda oynadığımız Shakhtar Donetsk maçı dışında oynadığımız tüm maçlarda rakiplerimizle göğüs göğüse çarpıştık. Puan olarak istediğimizi yakalayamadık. Çünkü gönül pek çok şey istiyor. Ama güç dengeleri olarak bakıldığı zamanda çok fazla şey beklemekte biraz fazla iyimserlik olurdu. Yapacağımız en önemli şey; maçın her anında rakiple göğüs göğüse çarpışabilme, maça ortak olabilme ve ne yapıyorları görme adına bize ciddi değerler kattı. Ama bunları katerken de özellikle lige dönüşlerde tam bu maçların öncesinde oynadığımız lig maçlarında bizi ciddi anlamda sıkıntıya soktu. Çünkü o zihinsel gel-gitler maçlardaki performansı dolayısıyla da sonuçları etkiledi. Böyle bir Avrupa Ligi ile beraber götürmeye çalıştığımız ligde de 24 puanın birkaç puan daha üzerine koyma fırsatımız vardı ama yapamadık. Düşündüğümüz yerde kaldık..."  dedi.
 

Konyaspor'un 2015-16 sezonundaki başarısının sırrı


Geçen sezondaki başarıyı yorumlayan Kocaman, "Geçen sezonun özellikle ikinci yarısındaki yakaladığımız büyük çıkıştan sonra Avrupa Ligi'ne direkt gitme fırsatını elde ettik. Bu çok uzun zamandır şehrin büyük bir özlemiydi. Özellikle direkt gruplara gitme gruplardan önceki hem hazırlık dönemi hem de hazırlık döneminin erkene alınması, aynı zamanda erken form tutmasına neden olan ön eleme maçlarını ortadan kaldırması adına bir avantajdı. Bununla beraber büyük özlem, Avrupa Kupalarına gitmenin getirdiği artıların yanısıra sürekli olarak vurguladığım  karşılaşacağımız en önemli sorun; Avrupa Ligi ile Türkiye Ligi arasındaki maçlardaki gel-gitler hem de zihinsel olarak yaşanan gel-gitlerin takımımı yıpratmasıydı. Buna değer mi? Tabiki de değerdi. Bunu baştan vurgulayalım ve bir kenara koyalım. Bu bir şikayet değil. Karşılaşacağımız sorunları anlayabilmek ve anlatabilmek, karşılaştığımız sorunları anlamlandırmak için bunları söylüyorum. Bunun takımımız adına ciddi bir tahribat yaratacağını da biliyorduk. Puan anlamında geçtiğimiz sezonun altında olabilecek ama Konyaspor adına bir güç tarif edecek 1,5 veya 1,5 puanın biraz üzerinde bir ortalama yakalayabilirsek iki ligi birlikte iyi götürebiliriz diye düşünmüştük" diye konuştu. 

FutbolArena Haber Turu (26 Ekim 2020)