comScore

Aydın Engin kimdir? Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: "Yav reis bir de diktatör olaydın..."

26 Mart 2018, Pazartesi 14:46

Aydın Engin'in sosyal medyada gündem olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yazısını nasıl okuyabilirim? Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi ve Aydın Engin'in bu olaylara dair yazısı haberimizin devamında. 

FutbolArena - Aydın Engin kimdir? Aydın Engin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında ne dedi? Sosyal medyada bir anda gündem olan Aydın Engin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yazısının ayrıntıları dışında Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri hakkında sözleri üzerine Aydın Engin'in "Yav Reis bir de diktatör olaydın ne yapardın acep" sorusu sosyal medyada kısa sürede gündeme girdi. Aydın Engin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki yazısına ve diğer detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 


Aydın Engin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki yazısı


Müslüman mahallesinde salyangoz satmak misali Boğaziçi Üniversitesi'nde fetih lokumu dağıtmaya kalkanlarla salyangoz yiyebilen ama fetih lokumu ikramını savaş karşıtı ideolojik tercihleri yüzünden geri çevirenler arasında yaşanan gerginliği biliyorsunuz. 
Reis'in buna çok içerlediğini, taaa Karadeniz kıyılarından kükrediğini de biliyorsunuz. 
Hem de ne kükreme…

Lokum dağıtanları “imanlı, yerli ve milli gençlik” diye övüp, itiraz edenleri de “komünist vatan haini, terörist” ilan ettikten sonra narasının desibelini daha da yükseltti:  “…Eşkâllerini belirlemek suretiyle bu gençlere üniversitelerde okuma hakkı vermeyeceğiz.
Bu satırlar yazılırken Reis'in polisleri, çoktan savaş ve fetih lokması karşıtı öğrencilerin “eşkâllerini belirlemiş”, Boğaziçi Üniversitesi'nin yurtlarını, kütüphanesini, kantinini basmış, öğrenci evlerine dalmış, çok sayıda öğrenciyi gözaltına almıştı bile. 
Anlaşılan şimdi sıra “Bu gençlere üniversitede okuma hakkı vermeme”de…  Şimdi söyleyin lütfen, bazı gençlerin, mesela fetih lokumundan hoşlanmayan, savaşa itiraz eden gençlerin elinden üniversitelerde okuma hakkını kim alabilir?  

Bildiğim kadarıyla okuma (eğitim) hakkı, anayasal güvence altında bir hak. Anayasal güvenceye alınmış bir hakkı geri almak kimsenin (Reis dahil kimsenin) haddi değil.  Belki, yargı kararıyla bu hak geri alınabilir ama onun bile hukuksal bir kılıfı bulunmalı. Bu da pek kolay olmasa gerek. Yani Reis'in sözlerini buyruk kabul eden bir yargıç “Mahkememiz şu, şu ve şu kişilerin üniversitelerde okuma hakkını iptal etmiştir” gibi bir karar vermeye kalkarsa hem komik hem rezil olur.

Peki, ortada yargı kararı bile yokken, taa Samsun dolaylarından naralanıp “Bu gençlere üniversitelerde okuma hakkı vermeyeceğiz” diye hüküm kesip kendi kafasınca karar veren bir siyasetçiye siyasal literatürde ne denir? 
Soruyu uluslararası ilişkiler, devletler hukuku, siyaset sosyolojisi gibi akademik alanlarda eğitim veren hocalar cevaplasın. 
Ben, sadece “Yav Reis bir de diktatör olaydın ne yapardın acep” diye sormakla yetinip bu riskli yazıyı noktalayayım…


Boğaziçi Üniversitesi'nde ne olay çıktı?


Boğaziçi Üniversitesi'nde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin merkezine girmesini lokum dağıtarak kutlayan öğrenciler ile "İşgalin, katliamın lokumu olmaz” diyen öğrenciler arasında çıkan gerilim sonrasında gözaltına alınanların sayısı 7'ye çıktı.

AYDIN ENGİN'İN DİĞER YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN>>

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.