comScore

Liverpool Liverpool

Avrupa'nın en iyi savunma takımı hangisi?

02 Şubat 2017, Perşembe 22:14
Avrupa'nın en iyi savunma takımı hangisi?

Avrupa'nın dört büyük liginde en az gol yiyen ve kalesine en az şut çektiren takımları inceledik.

FutbolArena Analiz - Avrupa'nın 4 büyük liginde en sağlam savunma yapan, kalesine en az şut çektiren ve en az gol yiyen takımları inceledik.


İngiltere'de en iyi savunma yapan takımlar


İngiltere'de 23 hafta sonunda Chelsea ve Tottenham 16 golle en az gol yiyen 2 takım. Onlar dışında 20 golden az gol yiyen takım bulunmuyor. Manchester United 21 golle en az gol yiyen 3. takım konumunda. 

İngiltere'de kalesine en az şut çektiren takım ise maç başına 7.8 şuta izin veren Liverpool. Liverpool 5 büyük ligde maç başına kalesine en az şut çektiren takım ama tam 28 gol yediler. 
Manchester City'den Torino'ya kiralanan Joe Hart'ın gelecek sezon Liverpool forması giyeceği yazılıyordu. Belki de bu Liverpool'un önemli sorunlarından birini çözebilir. Zira savunma az şut çektirmesine rağmen gole engel olmakta zorlanıyorlar. 


İspanya'nın en iyi savunma yapan takımları


İspanya'da bu sezon Villarreal, gol atılması en zor takım konumunda. 20. hafta itibariyle sadece 14 gol yiyen Sarı Denizaltılar büyük bir savunma performansı gösteriyor. 

Onları tahmin edebileceğiniz üzere Atletico Madrid takip ediyor. Son yıllardaki en düşük performansını bu sezon gösteren Atletico Madrid yine de kolay gol atılabilecek bir takım değil ve 16 gol yediler. 3. sırada 17 gol ile Real Madrid ve 4. sırada 18 gol ile Barcelona var. Real Madrid'in de bir maçı eksik.

İspanya'da kalesine en az şut çektiren takım 8.9 şut ile Real Madrid, onları 9.4 ile Barcelona, 9.6 ile Real Sociedad, 10.1 ile Leganes, 10.3 ile Atletico Madrid takip ediyor. Villarreal maç başına 11.7 şut çektiriyor ve bu alanda La Liga'da 11. sıradalar ama kalecileri Sergio Asenjo gösterdiği yüksek performans ile takımını ligin en az gol yiyen takımı haline getirmeyi başardı.


İtalya'nın en iyi savunma yapan takımları


İtalya'da 22. hafta sonunda 16 gol ile en az gol yiyen takım lider Juventus. Onları 21 gol ile 2. Roma takip ediyor. En az gol yiyen iki ekibin zirvede olduğu ligde 23 golle 3. sıradaki İnter de 4. sırada. Bu arada Juventus'un bir maçı eksik...

İtalya'da kalesine en az şut çektiren takım da 8.6 şut ile Juventus, onları 9.5 şut ile Napoli, 10.1 şut ile İnter takip ediyor. Roma maç başına 12.5 şuta izin verip en az şut çektiren 7. İtalyan takımı olmasına karşın kaleci Wojciech Szczesny ve savunmacılarının boş şuta izin vermemesi sayesinde en az gol yiyen 2. takım olmuşlar.


Almanya'nın en iyi savunma yapan takımları


Almanya'da 18. hafta geride kalırken sadece 11 gol yiyen Bayern Münih zirvede. 3. Eintracht Frankfurt 15 gol yemiş. 2. RB Leipzig ve 7. Köln ise 16 golle en az gol yiyen 3. takım konumundalar.

Bundesliga'da kalesine en az şut çektiren takım ie 7.9 şut ile Bayern Münih. Bayern Liverpool'dan sonra 5 büyük ligde maç başına kalesine en az şut çektiren 2. takım konumunda. 

Leipzig de 8.7 ile Almanya'da 2. Avrupa'da ise 6. Frankfurt da 10.2 şut çektirmiş. Köln ise maç başında 13.7 şut ile kalesine en çok şut çektiren 5. takım olmasına rağmen 16 gol yiyerek ilginç bir istatistiğe imza atmış durumda. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"