comScore

Avrupa Şampiyonalarına ilk kez katılan takımlar arasında İzlanda tarihe geçti

27 Haziran 2016, Pazartesi 22:52
Avrupa Şampiyonalarına ilk kez katılan takımlar arasında İzlanda tarihe geçti

İzlanda, Avrupa Şampiyonalarına ilk kez katılan ülkeler arasında Galler'den sonra en fazla gol atan ikinci takım olarak tarihe geçti. 

FutbolArena - Euro 2016 Elemeleri'nde Türkiye'nin bulunduğu grupta hiç şans tanınmamasına rağmen lider olarak Fransa'ya giden ve tarihinde ilk kez büyük bir turnuvada mücadele eden İzlanda, Euro 2016'ya da performansıyla damgasını vurdu. 


İzlanda Avrupa Şampiyonları tarihine geçti - İzlanda'nın Euro 2016 başarısı


Euro 2016 F Grubu'nda Macaristan, Portekiz ve Avusturya'nın bulunduğu grubu 5 puanla 2. sırada tamamlayan İzlanda bir üst tura yükselme başarısı gösterdi. Son 16 turunda İngiltere ile karşılaşan İzlanda ise rakibi karşısında ilk yarıda 1-0'dan geri dönüp 2-1'i yakalayarak büyük bir reaksiyon gösterdi ve maçı da bu skorla kazanarak çeyrek finale yükseldi. 

Öte yandan İzlanda'nın Euro 2016'daki başarısı Avrupa Şampiyonaları tarihine de geçti. İzlanda, 7 gollü Galler ile birlikte Avrupa Şampiyonlarına ilk kez katılan ülkeler arasında en fazla gol atan takım ünvanını kazandı. 
 

Avrupa Şampiyonalarına ilk kez katılan takımların attıkları goller


Euro 2016'da birçok takım büyük turnuva heyecanını ilk kez yaşarken, Galler'den sonra İzlanda da performansıyla damga vuran takımlardan biri oldu. 7 gol atan Galler'den sonra 6 golle İzlanda'nın Avrupa Şampiyonalarına ilk kez katılıp da en çok gol atan diğer takım oldu. Bu iki ülke dışındaki takımlar İsveç (6 gol, 1992) ve Yugoslavya (6 gol 1960) 

FutbolArenaHaber Turu (13 Şubat 2020)