comScore

Atletizm Kadınlar Türkiye rekortmeni kim? (Sema mı Nagihan mı atletizmde rekortmen?)

11 Haziran 2018, Pazartesi 01:29
Atletizm Kadınlar Türkiye rekortmeni kim? (Sema mı Nagihan mı atletizmde rekortmen?)

Sema ve Nagihan arasında ada konseyindeki tartışmanın Nagihan'ın "Türkiye rekortmeni benim." sözleri üzerine Atletizm Kadınlar Türkiye rekortmeni kim? sorusuna yanıt aranmaya başladı. Detaylar haberimizde. 

FutbolArena - Survivor son bölüm olan Survivor ada konseyine Nagihan ile Sema'nın tartışması damga vurdu. Survivor'da bu haftanın ilk dokunulmazlık oyununda yükseklik korkusu nedeniyle çekilmek zorunda kalan ve yaşadığı acı, korkuyu kimseye anlatamadığını söyleyen Sema'nın durumu ada konseyine taşındı. Ada konseyinde Acun Ilıcalı'nın da müdahale etmesi sonucu Sema ile Nagihan arasında gerilim bir ara tavan yaptı. Bu esnada Nagihan'ın Sema'ya, "Türkiye rekortmeni benim. Aç bak." demesi üzerine Survivor fanları "Atletizm'de Türkiye rekortmeni kim? sorusuna yanıt aramaya başladı. 

Atletizmde Türkiye rekorları listesi, atletizm branşlarında Türkiye adına yarışan sporcular tarafından kaydedilmiş ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) tarafından onaylanmış en iyi dereceleri içerir. Türkiye Atletizm Federasyonunun 1922'deki kuruluşundan itibaren rekor kayıtları bulunmaktadır.
Türkiye rekorları genellikle dünya rekorlarının çok gerisinde kaldı. Öyle ki erkeklerde 1930'larda, kadınlarda ise 1960'larda ulaşılmış bazı dereceler, 2000'li yıllarda halen Türkiye rekoruydu.[2] Bu durumun bir yansıması olarak birçok atlet, uluslararası mücadelelerde Türkiye rekoru kırmasına rağmen madalyanın uzağında kaldı; hatta bazen finali bile göremedi. Örneğin 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda 800 metrede koşan Merve Aydın 2:01.19'la serisinde üçüncü olarak,[3] 2013 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda gülle atmada yarışan Hüseyin Atıcı da 19,59'la mücadeleyi on birinci tamamlayarak[4] Türkiye salon rekoru kırmasına rağmen şampiyona finaline kalamadı. 2008 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 10.000 metrede Selim Bayrak Türkiye rekoru derecesiyle on ikinci, 2012'de kadınlar 100 metre engellide rekor kıran Nevin Yanıt ise beşinci oldu.[6] Etiyopya asıllı uzun mesafeci Elvan Abeylegesse, 2004 Golden League'in Norveç ayağında 14:24.68'le dünya rekoru kırarak bu başarıyı yakalayan ilk Türk atlet olarak tarihe geçti.
Türkiye rekorlarının birçoğunda sonradan Türk vatandaşlığına geçen sporcuların imzasının olması,Türk spor kamuoyunda zaman zaman eleştirilere konu oldu. Bu atletlerin durumları bazı dönemlerde TAF başkanı ve spordan sorumlu bakan düzeyinde tartışmaya açıldı "Devşirme" olarak anılan sporcuların ülkeye para için geldiği, bunun da Türk atletizmini kötü yönde etkilediği yorumları yapıldı. Ülkeyi "İstiklâl Marşı'nı bile bilmeyen" kişilerin temsil ettiği yazıldı.

Kırılan bazı rekorlar daha sonra TAF tarafından iptal edildi. 400 metre koşan Pınar Saka, Şubat 2011'deki 52.99'luk performansıyla Türkiye salon rekorunu 53 saniyenin, Temmuz 2011'deki Süper Lig mücadelesinde ise 51.53'le açık hava rekorunu 52 saniyenin altına taşımıştı. Yine aynı yıl Saka'nın da yer aldığı 4x400 bayrak takımı, Avrupa Takımlar Şampiyonası 1. Lig yarışlarında 3:29.42 ile Türkiye rekorunun yeni sahibi olmuştu.[19] Ancak Saka 2013'te biyolojik pasaportundaki düzensizlikler sebebiyle üç yıl men cezası aldı ve 18 Haziran 2010 sonrası dereceleri iptal edildi. Benzer şekilde, engelli kısa mesafe koşucusu Nevin Yanıt'ın biyolojik pasaport verileri ve yasaklı madde kullanımı üç yılla cezalandırıldı; atletin 28 Haziran 2012 itibarıyla dereceleri kayıtlardan çıkarıldı. Böylece 2013 Avrupa Şampiyonası'nda kazandığı altın madalyasını kaybeden Yanıt'ın 7,89'a çektiği 60 metre engelli salon rekoru da geçerliliğini yitirdi.

En uzun süredir kırılamayan Türkiye rekoru Mehmet Terzi'nin 1987 Londra Maratonu'nda elde ettiği derecedir. Terzi, Londra'daki 2:10:25'lik performansıyla maratonu altıncı sırada tamamlamış ve Veli Ballı'nın 1976'dan beri geçilemeyen 2:11:30'unu geride bırakmıştı.

Peki Sema mı yoksa Nagihan Karadere mi atletizmde Türkiye rekortmeni? Kadınlar Atletizm rekorlar listesi şu şekilde:


FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.