comScore

Atiker Konyaspor Atiker Konyaspor

Ömer Ali Şahiner'e çıkan kırmızı kart doğru mu? Murat Fevzi Tanırlı yorumladı

06 Kasım 2018, Salı 12:10
Ömer Ali Şahiner'e çıkan kırmızı kart doğru mu? Murat Fevzi Tanırlı yorumladı

Süper Lig'de oynanan Sivasspor - Konyaspor maçında Ömer Ali Şahiner'in bir pozisyonda iki sarı kart görmesi tartışma yaratmıştı. TFF eski hakemlerinden ve spor yorumcusu Murat Fevzi Tanırlı söz konusu pozisyonu değerlendirdi. 

FutbolArena Özel - Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında oynanan Sivasspor - Atiker Konyaspor maçında Ömer Ali Şahiner'in aynı pozisyonda iki sarı kart görerek kırmızı kartla oyun dışında kalması tartışılmıştı. TFF eski hakemlerinden ve spor yorumcusu Murat Fevzi Tanırlı, hakem Mustafa Öğretmenoğlu'nun verdiği kararı FutbolArena'ya değerlendirdi.

"GERÇEKTEN GÜZEL BİR UYGULAMA"
"Mükemmel uygulama! Eğer bir oyuncu sarı kart gerektiren bir ihlal yaparsa ve hakem bu esnada bir atağı kesmemek için avantaj oynatırsa oyun ilk durduğu anda bu oyuncuya gereken kartı gösterir. Buradaki özel pozisyonda aynı oyuncu, hakem avantajı oynattıktan sonra devam eden oyunda bir kez daha sarı kartlık ihlal yaptığından oyun durduğunda her iki ihtarı da görüp, çift sarı kartla oyundan ihraç edilir. Gerçekten güzel bir uygulama."

"KARIŞTIRILMAMASI GEREKEN NOKTA..." 

"Ancak burada şu nokta karıştırılmamalıdır. Oyun Kuralları kitabında, "Bir oyuncu, aynı anda birden çok ihlal yaparsa ağır olan cezalandırılır" şeklinde bir açıklama vardır. Burada oyuncu ihlalleri aynı anda yapmamakta, farklı pozisyonlarda yapmaktadır. Bu nokta karıştırılmamalı. Ancak diğer yandan da böyle mükemmel bir disiplin uygulaması yapan bir hakem, nasıl oluyor da sadece 1 dakika önce kafasına tokat vuran bir oyuncuyu cezalandırmıyor, bunu da anlamak gerçekten güç!" "2015'TE CÜNEYT ÇAKIR DA YAPMIŞTI"

"Diğer yandan bu pozisyon ilk kez olmuyor. Eylül 2015'te Avrupa Şampiyonası Elemelerinde Kuzey İrlanda-Macaristan maçında FIFA hakemimiz Cüneyt Çakır, aynı uygulamayı yapmış ve 1-0 Macaristan'ın üstünlüğüyle devam eden maçın 80. dakikasında Kuzey İrlandalı orta saha oyuncusu Chris Baird'i çift sarı kartla cezalandırıp oyundan ihraç etmişti. Baird önce rakibine topsuz alanda bir faul yapmıştı. Çakır, avantaj oynatmış ve Baird'in rakibine arkadan yaptığı sert müdahaleyi de sarı kart olarak değerlendirerek üst üste iki sarı kart ve ardından kırmızı kartını çıkarmıştı."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)