comScore

Atiker Konyaspor Atiker Konyaspor

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın 2015 FETÖ davasındaki ifadesi

22 Ağustos 2017, Salı 02:27
Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın 2015 FETÖ davasındaki ifadesi

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın, Bylock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılmasının ardından 2 yıl öncesine ait önemli bir detay ortaya çıktı. 

FutbolArena Detay - Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın Bylock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.  Akşam geç saaterde yapılan oparasyonda Ahmet Şan Konya Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın Cumhuriyet Savcılığı'ndaki sorgusunun ardından hakkında yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldığı öğrenildi.


Konyaspor Başkanı Ahmet Şan FETÖ'cü mü?


Yaşanan bu gelişmenin ardından önemli bir detay ortaya çıktı. 

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan, Ocak 2015 yılında da FETÖ davasında savcılığa ifade vermişti. Şan'ın ifade gerekçesiyse FETÖ'den aranan ve kaçak olan eski Konya İl Emniyet Müdürü, Salih Tuzcu'nun Konyaspor Yönetimi'ne girecek isimlere müdahale etmesi ve Şan'ın da bunu kabul etmesiydi.
Ahmet Şan, Ocak 2015'te verdiği ifade ede kaçak olan FETÖ üyesi Salih Tuzcu'nun yönetim listesine müdahale ettiğini doğrulamıştı.
 

İşte 12 Ağustos 2015'te Konya'da yayın yapan “hakikatperver. com” adlı interner sitesinde yayımlanan Şan'ın ifadesi:

 

Ahmet ŞAN'ın 20/01/2015 tarihinde verdiği ifadesinde özetle, “Ben birkaç dönem olarak Konyaspor Başkanlığı seçimlerine katıldım. Girmiş olduğum seçimleri genellikle kazanarak Konyaspor başkanlık yaptım. Halende 4 dönem olarak başkanlığımda devam etmektedir. Her başkanlık seçiminde listemi hazırlarken yönetime almak için ismini yazacağım kişilerin genellikle hiçbir kurumla pürüzü olmayan siyasi veya hukuki engeli olmayan, tamamen Konyaspor'a ve Konya'ya hizmet edecek güce ve imkana sahip olan kişiler olmasına özen gösteririm. Bu kapsamda yönetime almayı düşündüğüm isimleri genellikle o dönem İl Emniyet Müdürü kimse onunla da paylaşır ve bilgi alırım. Yine bu kapsamda 2006 yılı seçimlerinde ki hazırlamış olduğum veya listemde olmasını düşündüğüm kişilerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere o dönem Konya İl Emniyet Müdürü olan Mehmet Salih TUZCU'nun makamına gittim, bir süre görüştükten sonra şuan hatırladığım kadarıyla benim listemde olmamalarına rağmen Salih TUZCU bana kiminle yönetime girmek istiyorsan gir ancak Nusret ARGUN, İbrahim AZMAN, Bahattin KARAPINAR ve Halit BÜYÜKBAYRAKTAR isimli şahıslar bence olmasın diye görüş bildirdi. Bende yapım itibariyle nedenini sormadım. Kedisine “sayın müdürüm benim listemde zaten bu şahıslar yok” dedim. Yanından ayrıldım, zaten listemi de hazırlamıştım, listemi hazırlarken iş adamlarının yanı sıra yönetimimizin ve Konyaspor'un hukuki işlerini takip etmesi amacıyla listemde genellikle bir avukat arkadaşında olmasına dikkat ederdim. O zamanki listemde avukat olarak Celal CANDAN isimli şahıs vardı. Yanlış hatırlamıyorsam yukarıda anlattığım Salih TUZCU'yla yaptığım görüşmeden bir gün sonra, Emniyet Müdürümüz Salih TUZCU beni telefonla arayarak ısrarlı bir şekilde Avukat Memduh OĞUZ'un listeme girip yönetimden olmasını söyledi. Bende arkadaşlarla konuyu görüşelim diyerek telefonu kapattım ancak avukat Memduh OĞUZ ismi birkaç farklı yerden de ısrarla yönetime girmesi yönünde telkinlerin gelmesi üzerine yönetimde ismi bulunan avukat Celal CANDAN'dan özür dileyerek listeden çıkartma kararı aldık ve yerine Memduh OĞUZ isimli şahsı ekledik. Belki isim değiştirme zorunluluğumuz yoktu ancak o dönem İl Emniyet Müdürü olan Salih TUZCU'yla da ters düşüp kendisini kırmak istemedik. Hatırladığım kadarıyla o dönem yaşadığım konu kısacası buydu.”

 

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan Bylock kullanıcısı mı?


Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı iddiasıyla gözaltına alındı belirtildi. Habertürk'ün haberine göre; Ahmet Şan'ın evinde arama yapıldı ve aramada, dijital tüm materyallerle telefonu ve bilgisayarına el konuldu.

Bu gelişmenin ardından emniyete götürülen Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın çok sayıda ByLock görüşmesi tespit edildiği belirtildi. Ahmet Şan'ın etkin pişmanlık yasasından faydanlanmak için başvuruda bulunduğu da söz konusu iddialar arasında. Gözaltına alınan Ahmet Şan'ın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in kayınbiraderi olduğu öğrenildi

Yeşil Beyazlı takımla ilgili son dakika gelişmelerine Konyaspor Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.