comScore

Atiker Konyaspor Atiker Konyaspor

Atiker Konyaspor'dan Pasolig isyanı ''Neden tüm şehir çekiyor?''

17 Kasım 2017, Cuma 11:28
Atiker Konyaspor'dan Pasolig isyanı ''Neden tüm şehir çekiyor?''

Atiker Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcısı Celalettin Çakıcı, önemli açıklamalarda bulundu. Celalettin Çakıcı, aldıkları ceza nedeni ile Pasolig sistemine isyan etti.

FutbolArena - Süper Lig ekiplerinden Atiker Konyaspor'un Başkan Yardımcısı Celalettin Çakıcı, yaptığı açıklamalarda sezon başında transfer ettikleri yabancı oyunculara özel maddeler koyduklarını ve bu yüzden Konyaspor'un yabancı oyuncu konusunda sıkıntı yaşamayacağını ifade etti.

ATİKER KONYASPOR'U ÖRNEK ALACAKLAR'
Yabancı futbolcularla yapılan sözleşmelerde özel bir madde koydurduklarını bu yüzden kulübün yabancı futbolcu sayısı konusunda sıkıntı çekmeyeceğine dikkat çeken Başkan Yardımcısı Çakıcı, “Ciddi transferler yapılıyor ve birçok transfere bonservis bedeli ödeniyor. Takdir edersiniz ki bonservis bedeli ödediğiniz futbolcuyla 1 yıllık anlaşmanız takım için, kulüp için bir zarardır, en az 3 yıllık sözleşmeler imzalıyorsunuz. Tabi bunun için maddi bir külfet altına giriyorsunuz. Haydi sezon sonunda kesip atalım dediğimiz zaman alacağının tamamını istiyor menajeriyle birlikte.

Böyle baktığımız zaman sıkıntılı bir sürece girmiş oluyorsunuz. Devre arasında olsun sezon başlarında olsun biz bu yıl transferde özellikle bonservissiz getirdiğimiz oyuncularda bazı maddeler koyduk. Kulüpler Birliği'nde diğer başkanlarla da paylaştım ve bizim sezon başında yaptığımızın bir örnek teşkil etmesi arzusundalar hepsi. Çünkü gerçekten Türk futbolu adına, yanılma payı yüksek bir iş yapıyoruz. Daha genel baktığımız zaman paraların boşa gitmemesi adına aslında alınacak önlemler var. Onun fikir alış verişinde bulunduk; bir daha kalıcı hale getirmeye çalışacağız Kulüpler Birliği olarak” dedi. 

‘ÜSTÜMÜZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ'

Konyaspor Başkan Yardımcısı Çakıcı, yabancı oyuncu konusunda, “Geniş açıdan bakmamız gereken bir konu çünkü gerçekten bir şeyi çoğaltmak çok kolay haydi yapalım dediğimiz zaman bir anda 14 transfer yapabiliyorsunuz ama azaltalım dediğimiz zaman bir süreç geçebiliyor. Biz de konu itibariyle hem fikir olarak süreç içerisinde hemen kesip atmanın hem maddi anlamda hem manevi anlamda çeşitli zararların olacağını tartışıyoruz ve düşünüyoruz.

Tabi süreç içerisinde Türk futbolunun kalkınabilmesi, varsa yapılan bir hata ondan dönülebilmesi için biz Atiker Konyaspor Kulübü olarak üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız. Ama bunun genel anlamda uzun bir sürece bağlanması gerektiği fikri bizde ve Kulüpler Birliği'ndeki diğer kulüplerde hâkim. Türk futbolu adına faydalı olan neyse onu yapacağımız kantindeyim” ifadelerine yer verdi.

‘FUTBOL TARAFTARLA GÜZEL'

Konyaspor'a verilen 5 maçlık cezanın sonra erdiğini hatırlatan Çakıcı, “Biz Türk futbolunda taraftar kitlesi itici bir güç olan bir şehrin takımını temsil ediyoruz. Kasım'ın ortasına geldik, 18 Kasım'da Süper Lig'de futbol değerinin yüksek olduğu ligde ilk kez taraftarımızın karşısına çıkacaksak sadece biz değil, bu cezayı verenler, bizi günah keçisi ilan edenler ve biz de bundan büyük ders çıkarmamız gerekiyor. Çünkü gerçekten biz sezon başından bu yana zor günler yaşıyoruz. Taraftarımızın desteğini arkamıza alamamamız, o süreçte bunlardan kaynaklı yaşadıklarımız ve 18 Kasım'da taraftarımızın önünde ilk lig maçımıza çıkıyor olmamız tabi üzüntülerin arasında bu haftanın ayrı bir de heyecanı var. Çünkü Atiker Konyaspor takımı taraftarıyla buluşacak. Futbol taraftarla güzel. Marka değerinden bahsediyoruz, taraftarsız marka değerini nereye taşıyabiliriz? Bunun da ciddi anlamda tartışılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘PASSOLİG VARSA CEZAYI NEDEN TÜM ŞEHİR ÇEKİYOR'

Taraftara verilen cezanın bireysel olmadığına ve tüm şehrin cezalandırıldığına dikkat çeken Çakıcı, “Passolig diye bir uygulama getirmişiz, her geçen gün sistem biraz daha oturuyor, passolig diye bir uygulama varsa bizler neden cezaları bireysel değil de bütün şehrin insanına, bütün taraftar kitlesine, o gün tribüne dahi gelmemiş insana kesebiliyoruz, neden kestik? Tabi bundan sonra kesilmesin istiyoruz. Başka takımlar da bundan etkilenmesin istiyoruz.

Biz bu cezayı onların adına da çekmiş olalım ama gereken yerler gerekli çalışmaları yapıp Türk futbolunun hem marka değeri anlamında hem Türk futbolunun gelişimi anlamında herkes üstüne düşen görevi yapsın. Ben Atiker Konyaspor taraftarına geçmiş olsun diyorum. Çünkü onlar Milli Takımı kucakladıkları zaman da hep sahanın içinde oldular, itici güç oldular. Ben bu haftadan sonra taraftarla bütünleşerek daha başarılı sonuçlar alacağımızı ve ilk yarıyı hak ettiğimiz yerde kapatacağımıza inanıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Süper Lig ile ilgili son dakika gelişmelerine Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)