comScore

Aston Villa'nın efsane Stiliyan Petrov futbola dönüyor - Avrupa'dan Futbol Haberleri

27 Nisan 2016, Çarşamba 00:17
Aston Villa'nın efsane Stiliyan Petrov futbola dönüyor - Avrupa'dan Futbol Haberleri

Kanseri futbolla yenmek isteyen Stiliyan Petrov, Aston Villa'ya dönmek istiyor. 

FutbolArena - Temmuz 1979 doğumlu olan ve tam adı Stiliyan Alyoshev Petrov olan Bulgar orta saha oyuncusunun adını avrupa piyasasına ilk duyurduğu kulüp, 7 sezon başarıyla forma giydiği ve 4 kez İskoçya Ligi, 3 kez İskoçya Kupası, 3 kez de İskoçya Lig Kupası kazandığı Celtic idi.

Kariyeri boyunca 105 kez Bulgaristan Ulusal Futbol Takımı forması giyen Stiliyan Petrov, 2006-2007 yaz transfer döneminin bitmesine saatler kala 6,5 milyon Sterlin bonservis bedeli karşılığı Celtic döneminden menajeri olan Martin O'Neill yönetimindeki Aston Villa yolunu tuttu.
Kaptanlığına kadar yükseldiği ve tıpkı Celtic günlerindeki gibi kulübüyle bütünleştiği sezonlar yaşayan Stiliyan Petrov, 2011-2012 sezonunun sonuna doğru bir Arsenal maçı sonrası beklenmedik bir yorgunluk hissine kapılmıştı. 
 
263171-haber
 


Stilian Petrov'un kanserle savaşı!


Aston Villa forması altında 219 resmi maçta başarıyla forma giymiş olan ve 12 golde imzası bulunan Stiliyan Petrov, 24 Mart 2012 günü 3-0 kaybettikleri Arsenal maçı sonrası otobüste fenalaşıyordu ve akabinde gelen birkaç günde yapılan tetkikler hiç de iç açıcı sonuçlar içermiyordu.

Yalnızca 30.000 Euro karşılığı transfer olduğı CSKA Sofya'dan İskoç temsilcisi Celtic'e 3 milyon Euro, Aston Villa'ya ise ilk bonservis bedelinin tam 22 katı fazlasına denk gelen 6,5 milyon Sterlin'lik bonservis bedeli karşılığı transfer olan Stiliyan Petrov 3 kulüpte de muazzam anılar bırakmıştı.

Geçmiş zaman diliyle konuşuyoruz çünkü takvimler 1 Nisan'ı gösterirken, adeta 1 Nisan şakası yaparcasına başarılı orta saha oyuncusunun kan kanserine yakalandığı teşhisi resmen onaylanmıştı. Bu süreçten sonra hiç vakit kaybedilmeden tedavi süreci başlasa da gelinen noktada 9 Mayıs 2013 tarihinde Stiliyan Petrov futbola veda etmek zorunda kalmıştı.
 


Aston Villa taraftarı için dakika 19 olduğunda akan sular duruyor!


2012-2013 sezonunda sağlık akıbetinin ne olacağı belirsiz olmasına rağmen o dönem Aston Villa'yı çalıştıran Paul Lambert takımın kaptanı olarak yetkili birimlere oyuncusunun adını vermişti. Hiç forma giyemeden geçirdiği 2012-2013 sezonunun sonunda futbolu bıraktığını açıklayan 19 numaralı formanın sahibi Stiliyan Petrov sahada yer almamasına rağmen sezon boyu oynanan tüm maçların 19. dakikasında Aston Villa taraftarlarınca anıldı, destek tezahuratları yapıldı. 
 
13520-resim


Premier Lig'den Mahalli Lig'e! Stiliyan Petrov futbola tutunuyor...


Stiliyan Petrov'un kan kanseri (lösemi) tedavisi sonuçlanır sonuçlanmaz adresi mahalli lig statüsünde oynayan Wychall Wanderers oldu. Aynı Stiliyan Petrov artık onbinlerce taraftar yerine 20 kişinin önünde, 55.000 Sterlin haftalık maaş yerine 3 Sterlin haftalık maaş karşılığı, üstelik çoğu zaman 11 oyuncu bulmakta zorlanan bir takımda forma giymeye başlamıştı. 

Orta hakemlerin 50 yaş ortalamasında olduğu, yan hakemlerin evden çıkarken kot ile katkı sunduğu ve 11'i tamamlamakta zorlandıkları zaman mahallenin çırağının desteğiyle yeterli sayıya ulaştıkları bu pazar günleri oynanan mahalli ligde futbol hayatına devam etmesindeki en büyük sebep hiç kuşkusuz onun hem hayata hem de futbola olan bağlılığı idi. 
 


Stiliyan Petrov Championship'te yeniden Aston Villa forması giymek istiyor!


Bu sezon Premier Lig'den düşen Aston Villa'nın 21 Yaş Altı Takımı'nı çalıştıran 36 yaşındaki Stiliyan Petrov, önümüzdeki sezon Championship'te mücadele edecek olan Aston Villa'da bu kez teknik heyette değil oyuncu statüsünde yer almak istediğini beyan etti. İşte tam da bu noktada Stiliyan Petrov'un yukarıda da belirttiğimiz üzere hayata ve futbola olan bağlılığını bir kez daha görüyoruz.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"