comScore

Arsenal Arsenal

Çin'de Mesut Özil'in ismi arama motorlarından silindi

16 Aralık 2019, Pazartesi 14:51
Çin'de Mesut Özil'in ismi arama motorlarından silindi

Mesut Özil'in Uygur Türkleri ile ilgili yaptığı paylaşım sonrası Çin'den tepkiler gelmeye devam ediyor.

FutbolArena Dış Haberler - Arsenal'in yıldız futbolcusu Mesut Özil, Uygur Türkleri hakkında yaptığı paylaşım sonrası Çinlilerin tepkisiyle karşı karşıya kaldı. Çinli devlet görevlileri tarafından da eleştirilen yıldız futbolcunun isminin Çin arama motorlarından da silindiği belirtildi. Arsenal'in de Mesut Özil nedeniyle zarar görebileceği kaydediliyor.

MESUT ÖZİL'İN FAN SAYFALARI KAPATILDI
Çin'e Mesut Özil adına açılan taraftar sayfalarının birer birer kapatıldığı belirtildi. The Sun'da yer alan haberde Çin arama motorlarında da Mesut Özil sorgusunda çıkan sonuçların tamamı silindi. Ayrıca Mesut Özil'in formasının yakıldığı bir video da sosyal medyada paylaşıldı. Çin Devlet Televizyonu CCTV'de Arsenal ile Manchester City arasında oynanan maçı yayınlamayarak Özil'i protesto etti. 

Global Times Gazetesi'nde de Mesut Özil'in paylaşımı "Palyaçoluk" olarak yorumlandı. 

MESUT ÖZİL'İN PAYLAŞIMI

"Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası... Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam'dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur'anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen. Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: 'Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!' Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur... Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize yardım eyle... Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır."


FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)