comScore

Arsenal Arsenal

Almanya hükümetinden Mesut Özil açıklaması

23 Temmuz 2018, Pazartesi 13:00
Almanya hükümetinden Mesut Özil açıklaması

Mesut Özil'in Almanya Milli Takımı'nı bırakmasının ardından Alman hükümetinden ilk açıklama geldi.

FutbolArena Dış haberler - Mesut Özil, Almanya Milli Takımına veda etti. Yıldız futbolcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluştuğu için kendisine yönelik yapılan ırkçı saldırıların ardından Almanya Milli Takımı için forma giymeyeceğini açıkladı. Alman hükümetinden konuyla ilgili ilk açıklama yapıldı. 

"MERKEL, MESUT ÖZİL'E SAYGI DUYUYOR"
Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seiber, Almanya Başbakanı Angelina Merkel'in Mesut Özil'e saygı duyduğunu belirtti. Steffen Seiber, "Merkel, Mesut Özil'in kararına saygı duyuyor. O harika bir futbolcu. Milli Takım için çok şey yaptı. Merkel, Mesut Özil'e değer veriyor." dedi.

MESUT ÖZİL NE DEMİŞTİ?

Mesut Özil yaptığı açıklamada, "Almanya'da artık istenmeyen adam olduğumu düşünüyorum. Yaptıklarım unutuldu. Ben Almanya için hep mücadele ettim. Ancak Almanya Futbol Federasyonu ve ülkedeki birçok kişinin bana olan davranışları nedeniyle Almanya Milli takım formasını giymek istemiyorum." dedi. "KAZANINCA ALMAN, KAYBEDİNCE GÖÇMEN OLUYORUM"

Kazanınca Alman, kaybettiğimizde göçmen olarak görülüyorum. Neden? Türk olduğum için mi? Müslüman olduğum için mi? Podolski ve Klose'ye hiçbir zaman Polonyalı-Alman demediler. Ben ise hep Türk-Alman olarak görüldüm.

"ARTIK İSTEMİYORUM"

Almanya formasını bu zamana kadar büyük bir gurur ve heyecanla giyerdim. Bu kararı alırken zorlandım. Çünkü Almanya'nın iyi insanları için her şeyimi ortaya koydum. Ancak artık Almanya'nın milli formasını giymek istemiyorum."

"ARKAMA YASLANIP İZLEYEMEZDİM"

Artık yeter! Benim adımı bencilce politik propagandaya dönüştürdüler. Ben bu yüzden futbol oynamıyorum. Bana karşı olan saygısız davranışlarını arkama yaslanıp izleyecek değilim."

"TÜRKLÜĞÜME SAYGISIZLIK ETTİLER"
Alman Futbol Federasyonu'ndaki üst düzey yetkililerinin bana karşı tutumları, benim Türk kökenime saygı duymamaları ve beni bir politik propagandaya dönüştürmeleri, artık yeter dedirtti."

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)