comScore

Antalyaspor Antalyaspor

Atanı ve tutanı iyi takım; Antalyaspor

06 Aralık 2018, Perşembe 20:04
Atanı ve tutanı iyi takım; Antalyaspor

Süper Lig'de bu sezon xG istatistikleri tutulmaya başlandı. İlk 14 haftada xG istatistiklerine göre en avantajlı takım Antalyaspor oldu.

FutbolArena - Süper Lig'de geride kalan 14 haftada xG değerlerine göre, kalesinde en çok tehlikeli pozisyon veren ve rakip kalede en çok etkili pozisyon bulan takımlar incelendi. Mackolik'te yer alan istatistiğe göre verdiği pozisyonlardan az gol yiyen ve bulduğu pozisyonlardan çok gol çıkaran Antalyaspor dikkatleri çekiyor. Antalyaspor'da iyi kaleci Ruud Boffin ve iyi golcü Souleymane Doukara farkını konuşturuyor.


xG nedir? Ne işe yarıyor? Nasıl hesaplanıyor?


xG'nin türkçe açılımı 'Beklenen gol' geçmiş yıllarda çekilmiş onbinlerce şut ele alınarak değerlendiriliyor. Şutun kaleye ne kadar uzak olduğu, açısı, şutun önünde rakip savunmadan oyuncu olup olmadığına göre değerler, benzer şutların daha önceki gol olma oranına göre değerlendiriliyor.

ANTALYASPOR DOUKARA VE BOFFİN'E TEŞEKKÜR BORÇLU
Süper Lig'de xG değerlerinde ise en şanslı takım Antalyaspor. Antalyaspor'un xG değerlerine göre atması beklenen gol sayısı 14.61'di ancak Antalyaspor beklenenden çok gol çıkararak 17 gol kaydetti.

Öte yandan xGA ise kalesine çekilen şutlara göre takımların yemesi beklenen gol sayısını gösteriyor. Rakiplerine bol pozisyon veren Antalyaspor'un bu sezon şimdiye kadar yemesi beklenen gol sayısı 23.14'tü ancak Ruud Boffin'in başarılı performansı sayesinde Antalyaspor beklenenden 4 gol daha az yedi ve kalesinde 19 gol gördü. 

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!