comScore

Antalyaspor Antalyaspor

Antalyaspor'daki menajer skandalını Atilla Türker anlattı! 'Bu namussuzluktur'

29 Haziran 2017, Perşembe 15:12
Antalyaspor'daki menajer skandalını Atilla Türker anlattı! 'Bu namussuzluktur'

Antalyaspor'da menajerlik skandalını açığa çıkartan spor yazarı Atilla Türker, FutbolArena'ya konuştu. Atilla Türker, Antalyaspor'un son 3 senedir yaşadığı olaylara açıklık getirdi.

FutbolArena Röportaj - Antalyaspor'da son 3 senedir yaşanan menajerlik skandalını spor yazarı Atilla Türker açıkladı. Atilla Türker, Habertürk'te yazdığı yazıda Antalyaspor'un son 3 senede menajerlere 25 milyon TL ödediğini belirtti.
 

Antalyaspor'daki menajerlik vurgunu


Spor yazarı Atilla Türker, FutbolArena'ya yazdığı yazının detaylarını anlattı.

Antalyaspor'un son dönemde menajerlere ödediği toplam ücretin 25 milyon TL olduğu şeklinde yazı yazdınız. Elinizde önemli ve kabarık dosyalar var galiba.
Evet. Elimde çok önemli bilgiler var. Hangi futbolcu kaç paraya geldi? Menajerlere ne kadar para ödendi? Bunların hepsi bende mevcut. Burada çarpıcı olan bölüm şu; menajerlere dünyanın her yerinde en fazla %10 ödenir. Antalyaspor'da 1 milyon Euro'luk bir futbolcu için menajere 2.5 milyon Euro ödeniyor. İnanılmaz bir olay bu.

Bize bununla ilgili bir futbolcu söyleyebilir misiniz?

Antalyaspor, Celustka diye bir futbolcu almıştı. Trabzonspor'dan da tanıyoruz. Ramon Motta da var. Guilherme diye bir oyuncu geldi. Guilherme için ödenen para 1 milyon 56 bin TL. 12 maç oynadı ve gitti. Guilherme Antalyaspor'a getirilirken menajere 2 milyon 227 bin TL ödeme yapılmış. Bunun yarısı da Türk menajere ödenmiş. Adı da Metin. Antalyaspor ile iş yapan menajerlerin bir bölümü TFF'nin yaptığı menajerlik sınavının sorularını çalan insanlar. Mafyayla da direk bağlantısı olan insanlar var. Düne kadar kuaförlük yapan, amigoluk yapan insanlar bunları yapıyor. Bu mecra o kadar kötü bir mecra ki, "Ben menajer oldum" deyip inanılmaz derecede para kazanan insanlar bunlar. Zaten bu yüzden piyasada resmi menajer 50 iken gayriresmi menajer 2000'i buluyor. Bu paraları inanılmaz şekilde har vurup harman savuruyorlar. Parayı da bu insanlar kendi aralarında paylaşıyorlar. Örneğin: Futbolcunun parası 1 milyon TL ise sözleşmesi 3 milyon TL olarak yapılıyor. Futbolcuya en az 1 milyon Euro veriliyor. Geri kalan 2 milyon TL'yi de menajerler ve yöneticiler kendi aralarında paylaşıyorlar. Bunda legal olmayan bir şey yok. Ama namussuzluk var, sahtekarlık ve hırsızlık var. Türk futbolunda aleni bir şekilde bu yapılıyor. 1000 kişi varsa 990'nı bunu biliyor.

Bu bahsettiğiniz süreç hangi yılları kapsıyor?

2013 ile 2016 yılları arasında Gültekin Gencer başkanlığı döneminde oluyor bütün bunlar. 25 milyon TL para menajerlere ödendi. Şunu söylemek isterim. Bu ülkede cesur ve güzel insanlar da var. Bazı konularda bazı insanların başı hukuki anlamda çok kötü ağrıyacak. Hukuki anlamda bir şeylerin yapılması gerekiyor.Ben sadece Antalyaspor için söylemiyorum. Bu her kulüp için geçerli. Eğer ortada bir hırsızlık, bir namussuzluk, bir sahtekarlık varsa bunlar cezasız kalmamalı. Antalyaspor'un da hukuki anlamda kolları sıvadığını biliyorum.

 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"