comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Antalyaspor - Beşiktaş Eto'o transferiyle ilgili şoke eden belge

09 Ocak 2017, Pazartesi 20:11
Antalyaspor - Beşiktaş Eto'o transferiyle ilgili şoke eden belge

Ali Şafak Öztürk'ün yeni tesislerin açılışında, Beşiktaş'a haber vermeden Samuel Eto'o'yu satmayacaklarını açıklaması Antalyaspor yönetimi tarafından spontane gelişen bir olay olduğu söylenmesine rağmen, ortaya çıkan bir belge Beşiktaş camiasını kızdıracak cinsten. 

FutbolArena Özel - Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk'ün Antalyaspor'un yeni tesislerinin açılış töreninde, Samuel Eto'o'yu satmayacaklarını açıklaması iki camia arasında krize neden olmuştu. Zira transfer döneminin açılmasıyla birlikte Beşiktaş, Kamerunlu oyuncu için teklifini sunmuş ve görüşmeler devam etmekteydi. Siyah beyazlı ekip son teklifi için cevap beklerken hiç ummadığı bir şokla karşılaştı. 


Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk'ün Eto'o'yu satmayacağız dediği an


Teklif için olumlu veya olumsuz bir cevap vermeyen Ali Şafak Öztürk, Fikret Orman ve Şenol Güneş'in de misafir olarak izlediği törende, “kaptanımızı satmama kararı aldık” açıklaması yaptı. O anda canlı yayın yapmakta olan Lig TV kameraları ise sürpriz açıklamanın hemen ardından Fikret Orman ve Şenol Güneş'e çevrildi. Ardından Samuel Eto'o açılış kurdelesinin kesilmesi için sahneye davet edildi ve yıldız futbolcu Antalyaspor'da kalacağını açıkladı.


Beşiktaş'tan Antalyaspor'a Samuel Eto'o tepkisi


Bu olay Beşiktaş camiasında büyük tepkiyle karşılandı. Siyah beyazlı ekibin taraftarları sosyal medyada kızgınlıklarını dile getirdiler. Ertesi gün Antalya'da Kartal Yuvası mağazasının açılışına katılan Fikret Orman, "Algı operasyonu yapmaya çalıştılar. Çok ayıp şeyler. Biz oraya gelmişiz. Çok ayıp şeyler bunlar. Biz o işleri çocukken bıraktık. 15-16 yaşlarında bıraktık o işleri. Çocuk çocuk işler. Şimdi camiaları birbirlerine düşman etmeye uğraşıyorlar. Oraya hocamızla gittik yapılan yanlış. Bize bu yapıldı, biz de böyle yapalım diye kâle alınacak bir şey değil. Yapanlar da kâle alacağım kişiler değil.” sözlerini kullandı.


Antalyaspor'dan Beşiktaş'a Samuel Eto'o transfer cevabı


Ali Şafak Öztürk ise iddiaları reddederek “Eto'o ile ciddi şekilde ilgilenen 3 kulüp vardı. Biz burada hiçbir kulübü hedef almadık. Eto'o için Başakşehir, Trabzonspor ve Beşiktaş'tan teklif geldi. En ciddi teklif Başakşehir'den geldi. Bizim bir art niyetimiz yok. Yok Fenerbahçeli'dir, şudur, budur... Bazı açıklamalar Beşiktaş başkanı tarafından yapılmış. Bizim adamlığımızı kamuoyu en iyi şekilde değerlendirecektir. Beşiktaş'a başarılar diliyorum. O açılışa tüm spor başkanları davet edilmişti. Sadece onların olması ve televizyonun onları 'zoom etmesi'... Bizim işimiz gücümüz yok onları 'zoom edin' mi diyeceğiz. Biz 3 kulübe de satmayı düşünmüyoruz dedik. Bir haftadır 'Eto'o bitti, netleşecek" şöyle böyle haberler çıkarıldı. Beşiktaş başkanı da herhalde baskı altında kaldı." İfadelerini kullanmıştı.

 'KURGULANMIŞ BİRŞEY DEĞİL' DEMİŞTİ
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın Antalya'daki Kartal Yuvası açılışında yaptığı açıklamalara kısa bir süre yanıt veren Antalyaspor Asbaşkanı Şefik Öz ise bu olayın kurgulanmış birşey olmadığını ve spontane geliştiğini söyledi. Radyospor'a konuşan Şefik Öz, "“Fikret Orman'ın belirttiği gibi bir kurgu olmadı. Biz öyle ucuz bir davranışta bulunmadık. Sağolsunlar gelerek şeref verdiler. Böyle bir jeste bilerek bir nezaketsizlik yapmayız. Sadece bir doğaçlama oldu. Böyle hissetmesine üzüldüm. Bilerek isteyerek yapılmış bir şey değil. Eto'o kalmaya karar verdi. Bunun beyanı böyle bir zamanda oldu. Kurgulanmış bir şey değil bu.”
 diye konuşmuştu. 

"KAPAK OPERASYONU" İFADESİ

Ancak ortaya çıkan bir belge söz konusu açıklamanın önceden planlanmış bir organizasyon olduğu konusundaki şüpheleri arttıracak cinsten. Tören öncesi protokole dağıtılan kağıtlarda yer alan programdaki “kapak operasyonu” ifadesi dikkat çekici. Bu durum da, Ali Şafak Öztürk'ün transfer konusunda Beşiktaş tarafına resmi bir cevap iletmediği halde, törende “kaptanımızı satmıyoruz” açıklaması yapması, ardından sahnede bu sözlerin futbolcuya tekrarlatılmasının planlı olduğunu akıllara getiriyor. 


FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)