comScore

Anneler Günü Doodle nedir? Google'ın Doodle Anneler Günü sürprizi (2018 Anneler Günü)

13 Mayıs 2018, Pazar 10:17
Anneler Günü Doodle nedir? Google'ın Doodle Anneler Günü sürprizi (2018 Anneler Günü)

13 Mayıs Pazar 2018 Anneler Günü ülkemizde kutlanmaya başladı. Anneler Günü için bir sürpriz de Google'dan geldi. Google'a girenler Anneler Günü Doodle sürpriziyle karşılaştı. Google'ın Anneler Günü için hazırladığı Doodle nedir? Google'ın hazırladığı Doodle Anneler Günü sürprizi ve Anneler Gününün anlam, önemine dair unutulmaması gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz. 

FutbolArena - Bugün Anneler Günü. 13 Mayıs 2018 Anneler Günü tüm ülkede kutlanıyor. Sanat ve magazin camiazından, spor camiasına kadar birçok ünlü ismin, kurumun ve insanların Anneler Günü kutlama mesajları gelirken, Google da Anneler Gününü kutladı. 13 Mayıs 2018 Anneler Günü sabahı uyananlar, Google'ın Anneler Günü Doodle sürpriziyle karşılaştı. Anneler Günü Doodle nedir ve Anneler Günü için hazırlanan en güzel sürprizlere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Anneler Günü 13 Mayıs 2018 Google tarafından da kutlandı. Peki nedir bu Anneler Günü Doodle? 13 Mayıs 2018 Pazar sabahı uyanıp internete girenler, Google'ın Anneler Günü sürpriziyle karşılandı. Google tarafından Anneler Günü Doodle özel görseliyle karşılaştı. Google'ın Anneler Günü sürprizinin ardından Anneler Günü'nün anlam ve önemine dair okumanız gerkeenleri sizler için derledik. 


Anneler Günü neden önemli? (Anneler Gününün önemi 2018)


Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi.


Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkiledi. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı.Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu. Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına : ? Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Nazlım'ın haberine göre, öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"