comScore

Anadolu futbolundaki büyük çöküş

10 Şubat 2015, Salı 01:25
Anadolu futbolundaki büyük çöküş

Süper Lig'de şampiyonluk yarışı ne kadar kızaşsa da, Anadolu takımlarının da çöküşü puan tablosuna yansıdı. Son 2 yıla oranla makas çok fazla açıldı. 

FutbolArena Analiz - Spor Toto Süper Lig'de 19. hafta itibariyle Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray 1'er puan arayla ilk 3'te sıralanırken, şampiyonluk yarışı büyük bir heyecanla devam ediyor. Ancak kızışan bu mücadele kadar Anadolu takımlarının geçmiş yıllara oranla geride kalması beraberinde başka soru işaretleri de barındırıyor. 

GEÇEN SEZON FARK 5'TEN 10'A YÜKSELDİ
Geçen sezon da Fenerbahçe açık ara farkla liderliğini sürdürmesine rağmen lig dördüncüsü Sivasspor, liderin takipçileri Galatasaray ve Beşiktaş'ı tehdit etmeye devam ediyordu. Geçen sezon 19. hafta itibariyle 4. sıradaki takımın lig ikincisiyle arasında 5 puan fark varken, bu yıl 19. haftada fark 10'a çıktı. 
FARK 1'DEN 10'A ÇIKTI
2012/2013 sezonunda 19. haftadaki tablo bugünden daha heyecanlıydı. O yıl 19. haftada lider Galatasaray ile lig dördüncüsü arasında sadece 6 puan olduğu gibi, 2. ile 4. sıradaki takımların arasında da 1 puanlık fark bulunuyordu. Bu sezon ise çift haneli rakamlara ulaşıldı.

Son yıllarda zirvede yine üç büyükler yer almasına rağmen sezon ortalarında 4, 5 ve hatta 6. sıradaki takımlar da ilk 2'yi zorlarken, bu sezon daha 19. haftada makas 1 ve 5 puan farktan 10'a yükseldi. Üstelik bütün otoriteler tarafından ligin en iyi futbol takımı olarak gösterilen Bursaspor ilk 2'nin 10 puan gerisinde yer alıyorken, bu tablo Anadolu futbolundaki büyük çöküşün başlangıcı olarak görülmeye başlandı. 

Haber: Barbaros Yıldızlı

FutbolArena haber turu (24 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.